Chrudim

Na procházce (nejen) loutkářskou Chrudimí

Starobylá Chrudim se ve druhém pádu může skloňovat Chrudimi i Chrudimě. Je jedno, jaký tvar zvolíme, historické části města prohlášené za památkovou rezervaci to nikterak neuškodí.

Pramen řeky Chrudimky

Řeka Chrudimka vede přes Hlinsko, Slatiňany, Chrudim a je dlouhá téměř 109 km.

Řeka Chrudimka

Nová města Hlinsko, Slatiňany a Chrudim vznikla na řece Chrudimce dlouhé téměř 109 km. Pramen řeky najdete na Vysočině ve výšce 680 m.n.m. Chrudimka se vlévá v Pardubicích do Labe.

Fotogalerie: Muzeum loutkářských kultur v Aténách východních Čech. Vítejte v Chrudimi!

Město Chrudim, také nazývané Atény východních Čech, má jednu z největších památkových zón, zachovalé středověké jádro s hradbami a další výjimečné stavby. Je však také městem loutkářské kultury. Chrudim leží mezi Železnými horami a Polabskou nížinou, nedaleko měst Pardubice a Hradec Králové. Pozornosti turistů neuniká hlavně díky památkové zóně, jejíž hlavní centrum je na Resselově... The post Fotogalerie: Muzeum loutkářských kultur v Aténách východních Čech. Vítejte v Chrudimi! Appeared first on TOPZINE.cz.

FotbalGolf Chrudim

FotbalGolf je sportovní hra, která spojuje fotbal, golf a minigolf do jedné zábavy. FotbalGolf je pro lidi všech věkových kategorií a sportovních úrovní, pro muže, ženy i děti.

Přírodní památky Ptačí ostrovy u Chrudimi

Přírodní památka Ptačí ostrovy o rozloze 10,17 ha se nachází v severovýchodní části města Chrudim.

Naučná stezka Modrá osa v Chrudimi

Naučná stezka vede centrem města Chrudim proti proudu původně středověkého náhonu, který byl v nedávné době revitalizován.

Tvář Spasitele – do Chrudimi za zázračným obrazem Krista Salvátora

V historickém městě Chrudim je hned několik míst spojených se zázračným obrazem Krista Salvátora: původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, morový sloup Proměnění Páně, Novoměstská kašna, dokonce i expozice v Regionálním muzeu a Muzeu barokních soch.

Kam o víkendu s dětmi: Do Šlapanic skládat origami, Chrudim ukáže loutky

Jestliže máte doma zvídavá dítka, ani tento víkend se nebudou nudit. Nabízí totiž řadu možností interaktivní a poučné zábavy. V muzeích a dalších expozicích se děti nemusejí pouze dívat, spoustu si toho samy vyzkoušejí. Stačí si jen vybrat, čemu se přiučí tento týden.

Tipy na víkend: Chrudim odhalí taje myslivosti, Louny provoní francouzská jídla

Nadcházející víkend zve především na řadu filmových festivalů. Na německy mluvené snímky můžete zavítat do Prahy, krátké filmy zhlédnou diváci v Brně, ty studentské zase v Písku. Zajímavou alternativou jsou třeba jazzová vystoupení v Hradci Králové nebo Přerově, stejně jako odhalování tajů myslivosti v Chrudimi. Gurmáni se sjedou za francouzskými dobrotami do Loun.

Muzeum loutek Chrudim

Muzeum je zcela bezbarierové, v celém muzeu je výtah Parkování možné na náměstí Josefa Ressela, vyznačená místa Toalety pro vozíčkáře jsou v objektu Toalety pro děti Muzeum loutkářských kultur, založené v roce 1972 v Chrudimi, sídlí v Mydlářovském domě cca 30 metrů nad hlavním náměstím Josefa Ressela. V současné době vlastní muzeum kolem 50.000 sbírkových […].

Rodný dům Josefa Ressela v Chrudimi

V Široké ulici ve městě Chrudim naleznete rodný dům vynálezce lodního šroubu Josefa Ressla, který zde poržil své dětství. Na domě, který je chráněn jako kulturní památka, se nachází pamětní deska.

S kamerou na cestách: Chrudim plná gotických a barokních skvostů

Chrudim patří k městům, která – pokud je navštívíte poprvé, nebo po značném časovém odstupu – umí překvapit. Na Resslově náměstí možná i vy zažijete pocit, že jste právě zavítali do místa mnohem známějšího i věhlasnějšího.

Rekreační lesy Podhůra

Rekreační lesy Podhůra tvoří ucelená plocha lesů, ohraničená obcemi Chrudim, Slatiňany a Rabštejnská Lhota. Návštěvníci zde nově využijí síť turistických tras, cyklostezek a hipostezek, ale i lanové centrum a venkovní tělocvičnu.

Procházka historickým centrem Chrudimi

Chrudim je městem žijícím každodenním dynamickým rytmem, s ulicemi někdy až příliš zaplněnými auty, ale také s tichými zákoutími, parky a procházkovými trasami kolem řeky Chrudimky a revitalizovaného toku bývalého mlýnského náhonu, kde je příjemné se na chvilku zastavit. K posezení tu vybízí množství stylových restaurací, hospůdek a kavárniček, které se jako mávnutím kouzelného proutku vylouply ve starých měšťanských domech, v jejich sklepeních a na zahrádkách u hradeb.