Milevsko

Milevskem na popraviště, hřbitov, minirozhlednu i k zázračnému prameni

Z mnoha přírodních, historických i technických památek tohoto koutu Písecka, kam Milevsko patří, v následujících řádcích zmíníme alespoň několik z těch, které je možno navštívit přímo ve městě, či jeho nedalekém okolí. Jinak město rovným dílem leží 22 km jak od Písku, tak od Tábora.

Masopustní průvod, který už má zápis v knize rekordů, opět chystá Milevsko

Letošní, již 153. ročník tradičního masopustního průvodu v Milevsku je na programu 14. února. Proti místním tradicím, počínajícím rokem 1862, však nikoliv v masopustní úterý - hlavní program vyvrcholí v praktičtější sobotní den i večer, předcházet mu ovšem budou již akce ve čtvrtek a pátek.

Ani Zlatá Koruna, ani Vyšší Brod. Nejstarší klášter jižních Čech je v Milevsku

Milevsko leží poněkud stranou turistických tras, a tak se zdejší klášter jeví utajený oproti Zlaté Koruně nebo Vyššímu Brodu, přestože jeho historie je neméně významná a má hlubší kořeny.

Milevsko, klášterní skvost mezi dvěma mosty

Nadsázkou je údaj mezi mosty, vzdálenost města od Vltavy je poněkud větší, ale jak Žďákovský, svého času největší mostní oblouk na světě, tak lanový v Podolsku stojí za návštěvu. Což teprve architektonický klenot jižních Čech – premonstrátský klášter v Milevsku s bazilikou Navštívení Panny Marie.