Vyšší Brod

Při návštěvě Lipna nemiňte půvabnou vílu nebo ďábelskou stěnu

Jižní Čechy a Šumava nabízejí mnoho krásných a zajímavých míst, která stojí za vidění. Obzvláště Lipno a jeho okolí patří každoročně mezi nejnavštěvovanější lokality na jihu republiky. Setkat se tam můžete například s místní vílou, za zastávku ovšem stojí také klášter Vyšší Brod.

Z Vyššího Brodu po proudu Vltavy vstříc architektonickým skvostům

I když asi nejatraktivnější, odkud je Vltava splavná, je Soumarský most na Teplé Vltavě, a to v úseku k mostu u Pěkné, v praxi nejhornějším nástupním místem pro splouvání Vltavy je Vyšší Brod.

Po Vltavě od Vyššího Brodu do Českého Krumlova

Před vyplutím z tradičního počátečního místa pod vodní nádrží Lipno II na okraji obce Vyšší Brod se vodákům rozhodně vyplatí malý pěší odskok proti proudu k přírodní scenérii Čertova stěna, která je vzdálena necelé tři kilometry od pomyslné startovací čáry.

Ani Zlatá Koruna, ani Vyšší Brod. Nejstarší klášter jižních Čech je v Milevsku

Milevsko leží poněkud stranou turistických tras, a tak se zdejší klášter jeví utajený oproti Zlaté Koruně nebo Vyššímu Brodu, přestože jeho historie je neméně významná a má hlubší kořeny.

Půjčovna lodí a raftů Plastex - splutí Vltavy, Otavy a Lužnice

Jihočeská půjčovna lodí a raftů Plastex Martin Berka vás vybaví na vodu! Půjčí vám všechno od kanoí, kajaků a raftů přes pádla a barely až po nepromokavé oblečení. Vše dopraví, kam si budete přát. Základnu tvoří České Budějovice, Český Krumlov i Vyšší Brod.

Šumavská cyklomagistrála Železná Ruda - Vyšší Brod

Šumavská magistrála, to jsou dlouhé kilometry nekonečnými lesy a pastvinami přes desítky zaniklých osad. Tato páteřní cyklotrasa měří 163,5 km a je vedena po silnicích i účelových komunikacích.

Vltavská cyklostezka - ze Šumavy k Mělníku

Nadregionální dálková trasa sleduje tok řeky Vltavy od pramene až po soutok s Labem. Linie je vedena z Kvildy na Vyšší Brod, Český Krumlov, České Budějovice, Týn nad Vltavou, Orlík nad Vltavou a Štěchovice do Prahy a dál přes Kralupy nad Vltavou do Mělníka.

Minipivovar ve Vyšším Brodě

Po dlouhých desetiletích má Vyšší Brod znovu svůj pivovar. Ve sklepních prostorách jednoho z historických domů vyšebrodského náměstí byl jeden takový postaven a zprovozněn roku 2008. Sklepy pivovaru prošly kompletní rekonstrukcí, aby zde mohla být obnovena tradice práva várečného.