Okres Břeclav

Akademická zahrada v Lednici

Zahrada spadá pod Zahradnickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně. Posláním zahrady je poskytnout návštěvníkům prostor k vnímání, studiu a klidové relaxaci v kulturním prostředí.

Půjčovna kol v Zaječí

Potřebujete si půjčit kolo či koloběžku? Pak vyzkoušejte půjčovnu v Zaječí, kterou naleznete u ubytování V zaječskej věži, nedaleko centra obce.

Do Lednice o víkendu lákalo krásné počasí

V sobotu začala v Lednici na Břeclavsku nová turistická sezóna. Nejnavštěvovanější místo Lednicko-valtického areálu uvítalo o víkendu první návštěvníky letošní sezóny.

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky je součástí Lednicko-valtického areálu. Byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Od roku 1990 je oblast zařazena do seznamu mezinárodně významných mokřadů. Podél rybníků vede 11 km dlouhá naučná stezka.

Historická Maurská vodárna v Lednici

Maurská vodárna v Lednici neboli Maurský dům sloužila jako součást systému zásobujícího park vodou a jako lázně zámeckého panstva. Její současnou podobu jí dal v padesátých letech 19. století architekt Jiří Wingelmüller, který při výzdobě fasády kombinoval maurské a gotické prvky.

Zámeček Lány v Lednicko-valtickém areálu

Lánský zámeček se nachází asi 7 km jižně od Břeclavi v oboře Soutok. Zdejší zachovalé lužní lesy křižuje řada cest, některé jsou turisticky značeny. Interiér zámku je veřejnosti nepřístupný.

Lichtenštejnský statek Nový dvůr u Lednice

Nový dvůr se nachází asi 3 km jižně od Lednice nedaleko Prostředního a Mlýnského rybníka. Leží na červené turistické trase mezi Lednicí a Valticemi a nejbližší vlaková zastávka Lednické rybníky je vzdálena jen 500 m. V současnosti slouží objekt k chovu koní a interiéry jsou nepřístupné veřejnosti.

Kaple Svatého Huberta v Lednicko-valtickém areálu

Při cestě po červené turistické značce z Lednice do Valtic (nebo naopak) natrefíte na gotickou kapli svatého Huberta. Přívlastek „gotická“ vlastně není úplně na místě. Svatý Hubert je nejmladší stavbou Lednicko-valtického areálu, která na svém místě stojíteprve od roku 1855.

Lednicko-valtický areál je už 20 let na seznamu UNESCO

Přesně 20 let uplyne 7. prosince od doby, kdy byl Lednicko-valtický areál zařazen na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Oblast, která byla v 18. a 19. století rodem Lichtenštejnů zformována do podoby přírodního parku, se pokládá za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě. Nacházejí se zde například zámky Lednice a Valtice nebo jediný český minaret.

Křížový vrch v Hustopečích

V Hustopečích vznikl další příjemný prostor určený k relaxaci a odpočinku. Lokalita, která již historicky sloužila jako příměstský park a na níž nedávno proběhly odborné zásahy s cílem obnovit původní krajinné struktury, opět ožívá.

Plastika kvasinky v Hustopečích - největší zvětšenina živého organismu v České republice

Kamenná plastikana nádvoří hustopečského Domu U Synků má tvar dělící se vinné kvasinky. Místní vinaři tímto způsobem vzdali hold organismu, kterému vděčí za proces nezbytný pro výrobu vína.

Větrný mlýn Klobouky u Brna

Historie větrných mlýnů v Kloboukách je velmi bohatá a proto se skupina místních nadšenců rozhodla, že nepřipustí, aby navždy zanikla. Z podobného mlýna se podařilo zajistit hlavní části a ty byly převezeny do Klobouk. V letech 1983 – 1985 byl mlýn renovován a postaven na původním místě, kde stával.

Vinařství Čech v Tvrdonicích

Čistě rodinné vinařství na Slovácku v obci Tvrdonice, pokračuje v práci zakladatele Jana Čecha a hospodaří na vlastních vinicích, zařazených do režimu ekologického zemědělství. Zdejší vína se řadí mezi nejkvalitnější produkty vůbec a bývají vysoce ceněna na mnoha domácích i zahraničních soutěžích.

Přátelé jižní Moravy se po roce opět sjedou do Starovic na Břeclavsku

Malá obec Starovice na Břeclavsku bude v sobotu 30. července dějištěm již druhého ročníku Setkání přátel jižní Moravy. Letošním mottem celé folklorní akce, která nemá v České republice obdoby, je: Prožijte jihomoravské hody.

Expozice o meruňkách ve Velkých Pavlovicích

Oblíbeným ovocem, které se na jižní Moravě hojně pěstuje, jsou meruňky, kterým vyhovuje místní půda i klima. Vyhlášená je tzv. Velkopavlovická meruňka, která se ve Velkých Pavlovicích pěstuje už 200 let. Propagaci meruněk je věnována expozice v prostorách dvorního křídla Ekocentra Trkmanka.