Okres Bruntál

Zámek v Linhartovech otevřeli bez slibovaných soch

Unikát, který nemá obdoby nejspíš v celé střední Evropě, se ukrývá v suterénu nově zrekonstruovaného zámku v Linhartovech na Bruntálsku. Více než stovka papírových soch v životní velikosti představuje život v nejlepších časech této památky.

Ruský moderátor, který navrhoval topit ukrajinské děti, je zpět v televizi

Na obrazovky ruské televizní stanice Russia Today se po devíti dnech vrátil moderátor Anton Krasovskij. Toho stanice 24.  října suspendovala po rozhovoru, ve kterém navrhoval, že by ukrajinské děti, které za Sovětského svazu vnímaly Rusy jako okupanty, měly být utopeny.

Farma pod Hradem

Jsme malá farma nacházejí se v krásné krajině na Osoblažsku. Nabízíme prohlídky farmy a seznámení dětí s hospodářskými zvířaty a koňmi, na kterých se mohou svést nejen děti ale i dospělí.

28. 10. 2022, 15:43 · Kudy z nudy · Osoblaha (okres Bruntál) · Hrady · Farma pod Hradem

Ruská televize přerušila spolupráci s moderátorem, který navrhoval topit ukrajinské děti

Ruská televizní stanice Russia Today přestala spolupracovat s moderátorem Antonem Krasovským. Důvodem je rozhovor, ve kterém navrhoval, že ukrajinské děti, které za Sovětského svazu vnímaly Rusy jako okupanty, měly být „hozeny do řeky se silným proudem“ a utopeny. O rozhodnutí informovala na Telegramu šéfredaktorka kanálu Margarita Simonjanová.

Kuleba požaduje zákaz ruské televize, jejíž moderátor doporučil topit ukrajinské děti

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba opět vyzývá všechny země světa, aby na svém území zakázaly ruskou televizní stanici RT. Důvodem je, že ředitel vysílání a moderátor Anton Krasovskij vyzval, aby se topily ukrajinské děti, které říkají, že je Ukrajina okupovaná.

Kavánova stezka z Hlinska na Svobodné Hamry

Českého malíře Františka Kavána, jednoho z nejvýraznějších absolventů slavné Mařákovy krajinářské školy, připomíná na Hlinecku nová turistická stezka. Je dlouhá 7 km a zpestřují ji také umělcova díla.

Krnovská mašinka u nádraží

Zrenovovaná parní lokomotiva Bufan se v roce 2022 vrátila na podstavec před krnovské nádraží. Krnované ji mají za svůj symbol železniční dopravy. Původně šlo o dar železničářů z krnovského uzlu Československých drah městu.

Vrtulník letěl pro zraněné turisty na zříceninu hradu i do Beskyd

Letečtí záchranáři zasahovali v sobotu odpoledne u dvou případů turistů, kteří utrpěli úraz v obtížně přístupném terénu. Vrtulník vzlétl ke zřícenině hradu Šelenburk u Krnova na Bruntálsku a do oblasti Pusteven v Beskydech na Novojičínsku. Informoval o tom mluvčí Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje Lukáš Humpl.

Srážka dvou aut u Vítanova na Chrudimsku zablokovala silnici I/34

Vážná dopravní nehoda dvou osobních aut u obce Vítanov na Chrudimsku v sobotu odpoledne zablokovala silnici I/34 mezi Hlinskem a Havlíčkovým Brodem. Nehoda si vyžádala šest zraněných, na místě zasahoval také vrtulník zdravotnických záchranářů.

Na Bruntálsku hořel dům, seniorka na balkoně volala o pomoc

Zhruba půlmilionová škoda a seniorka zachráněná před ohněm, takový je souhrn požáru rodinného domu, ke kterému došlo v pondělí v podvečer v Jindřichově na Bruntálsku.

Senátora Václavce potěšilo na Bruntálsku množství hlasů, ale zklamala nízká účast

Už v prvním kole obhájil Ladislav Václavec (ANO) post senátora za Bruntál. Přiznal, že ve skrytu duše doufal, že by se druhé kolo už konat nemuselo. Téměř 20 tisíc hlasů, které dostal, chápe hlavně jako ocenění práce v senátu.

Senátní volby mají první jisté vítěze, kteří uspěli v prvním kole

Starosta Letohradu a jmenovec českého premiéra Petr Fiala (KDU-ČSL) se v sobotu stal prvním jistým vítězem senátních voleb, když v obvodu Ústí nad Orlicí už v prvním kole získal nadpoloviční většinu odevzdaných hlasů. Dalším kandidátem, který zřejmě k zisku senátorského křesla nebude potřebovat druhé kolo, je Ladislav Václavec z ANO v obvodu Bruntál.

Rodinný dům v Brně-Bystrci navazuje na dědictví meziválečné architektury

Dům v Brně-Bystrci od architektů Tomáše Rusína a Ivana Wahly představuje jeden z příkladů, jak se dá tvořivě navazovat na dědictví brněnské meziválečné architektury. Zejména na její racionální proud, jak ho prezentovala díla architekta Jana Víška a dalších architektů.

Zastupitel Bruntálu dostal peněžitý trest za schvalování útoku na Ukrajinu

Za schvalování útoku Ruska na Ukrajinu vyměřil v úterý Okresní soud v Bruntále peněžitý trest ve výši 45 tisíc korun členovi zdejšího zastupitelstva Danielu Makayovi, zvolenému na kandidátce SPD. Komunální politik v únoru na Facebook napsal, že Putin je borec a že Ukrajině je třeba zasadit mnohem tvrdší úder, například za použití vodíkových bomb. Rozsudek není pravomocný.

Na Bruntálsku zničily v noci plameny traktor

Škodu za půl milionu korun napáchal v noci na sobotu požár traktoru na Bruntálsku. Jeho příčiny hasiči vyšetřují.