Tipy na výlety v okrese Brno-venkov

Nádraží Železná Ruda-Alžbětín – jediné nádraží v ČR, které patří dvěma státům

Budova vlakového nádraží leží na hranici Česka a Německa. Před rokem 1989 bylo možné dojet jen do Železné Rudy – města. Do Alžbětína na pilu se dostali pouze nákladní vlaky a lidé s povolením. Znovuobnovená budova začala sloužit opět po revoluci. Od roku 2012 je zde evropské informační centrum.

Arboretum Řícmanice

V lesích mezi Řícmanicemi a Babicemi nad Svitavou se rozkládá arboretum Řícmanice, které spravuje Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny.

Tůň sv. Ludmily v Holasicích

Tůň Ludmila se nachází v ploché údolní sníženině nivy řeky Svratky jižně od obce Holasice v nadmořské výšce 187 m.

Bývalá osada Stará Hůrka u Prášil

Hůrka je zaniklá šumavská osada, asi 7 km východně od Železné Rudy. Založil ji roku 1732 majitel skláren Georg Christoph Abele. Místu se také říkalo Česká Huť. Přibližně o 30 let později byla nedaleko založena nová sklárna – Nová Hůrka. Původní obec dostala označení Stará Hůrka (Althurkenthal).

Expozice mincovního pokladu v Nedvědici

V expozici je umístěno všech 284 mincí, které byly v roce 2016 nalezeny v blízkosti osady Dolní Čepí nedaleko Nedvědice. Interiér je doplněn ukázkami různých variant nedvědického bílého, modrého, šedého a dokonce i růžového mramoru, prohlédnout si můžete i původní ruční kamenické nářadí.

Kaple Panny Marie Bolestené v Nesvačilce

Obec Nesvačilka žije v tradici poutí ke stávající kapličce Panny Marie Bolestné.

Gerlova Huť u Železné Rudy

Bývalá sklářská osada Gerlova Huť je jednou z několika dřívějších sklářských lokalit v okolí Železné Rudy. Nedaleká křižovatka cest s rozcestníkem je významným turistickým bodem západní Šumavy.

Maršovská naučná stezka

Maršov je malá vesnička 7 km vzdálená od Uherského Brodu, přesto je jeho místní částí. Maršovská naučná stezka je tvořena 2 km dlouhým miniokruhem, který prochází přímo Maršovem, a spojovacími trasami, které vedou do Uherského Brodu resp. Do Újezdce.

Veřejný zábavní areál Bunkr v obci Mokrá-Horákov

Bývalá raketová základna se postupně mění v zábavní areál pro širokou veřejnost.

Rozhledna Vladimíra Menšíka

Rozhledna Vladimíra Menšíka stojí u silnice nedaleko obce Hlína na jižní Moravě. Stavba je dřevěná, 22 m vysoká s krytou a zasklenou vyhlídkovou plošinou, na kterou vedevede 96 schodů. Za dobré viditelnosti lze z vrcholu spatřit Bílé Karpaty a dokonce i Alpy.

Naučná stezka Cesta železa Moravským krasem

Naučná stezka se zabývá historií zpracování železa a těžby rud v Moravském krasu. Má 5 okruhů, a je zařazena do systému tras Evropských cest železa. Výchozími body jsou Blansko, Olomučany, Rudice, Jedovnice, Křtiny, Habrůvka, Adamov a Babice nad Svitavou.

Zastávka v Pařezové chaloupce v Němčovicích

Na skok do večerníčku ke Křemílkovi s Vochomůrkou se dostanete v Němčovicích na Rokycansku. Mají zde totiž Pařezovou chaloupku, která slouží všem lidem, čekajícím na autobus.

Dolní Kounice nejsou zdaleka jen torzo magického kláštera

Při vyslovení jména obce se mnohým vybaví jako první působivé a fotogenické ruiny kláštera Rosa Coeli a zdáli viditelný je hrad a zámek, ovšem turistu zde zaujmou i další památky. Jednou z nich je například raně barokní synagoga, na město a krajinu je pěkný pohled od návršní kaple sv. Antonína.

Na Slovácku sezona končí až po burčáku. O víkendu čeká turisty Bzenec či Milotice

Mnohé turistické destinace už sčítají zisky po turistické sezoně, ale Slovácko rozhodně ne. V plném proudu je vinobraní a začal čas burčáků. Bzenec bude slavit od pátku do neděle, Milotice také. Gurmáni určitě vinařské akce spojí s ojedinělým oskorušobraním v Tvarožné Lhotě.

Osada Šmelcovna v údolí Bílého potoka

Šmelcovna je osada v údolí Bílého potoka v katastrálním území obcí Javůrek a částečně i Maršov. Osada leží zhruba 25 km severozápadně od Brna.