Okres Klatovy

Herečka Jaroslava Stránská: Kdo se usmívá, působí mladistvěji

Každou neděli ji vídáme v televizi jako ženu zákona v závěrečné řadě seriálu Policie Modrava. Jaroslava Stránská (53) bude na natáčení ráda vzpomínat. Nejen na celkovou atmosféru, ale i na možnost proniknout do míst, kam se turista tak snadno nedostane. Uniforma jí sluší, málokdo ale tuší, že je i náruživou kutilkou.

Javor klen v Komni – tajemný hradní pán

Tajemný hradní pán je přezdívka mohutného javoru, který roste na místě, kde stával hrádek Zuvačov. Stromu je asi 200 let a obvod jeho kmen je rozdělený na dva samostatné celky. První měří 160 cm a druhý 450 cm.

Javor babyka v Ústí nad Orlicí – poslední mohykán

Podměstí, kde památný javor roste, bylo v druhé půlce 19. století předměstím pod návrším města Ústí nad Orlicí. Jeho součástí byl i park Riegrovy sady, který postupně ustoupil výstavbě sídliště a silničního průtahu.

Českým Stromem roku se letos stala hrušeň hnilička

Hrušeň hnilička z obce Drásov na Příbramsku se stala vítězkou letošního 20.  ročníku ankety Strom roku. Je to teprve druhý ovocný strom, který anketu kdy vyhrál. Letos ale měly ovocné stromy v soutěži velmi silné zastoupení, a tak zatímco druhou příčku obsadil Javor babyka z Ústí nad Orlicí, třetí místo opět patřilo hrušni. Tentokrát to byla Sousedská hruška z Kralic nad Oslavou.

Televize lákají na původní seriály

Skončilo léto a s ním reprízované filmy a seriály na televizních obrazovkách. Televize svým divákům začínají předkládat řadu novinek. Začala Prima se seriály Pálava a Hořký svět, Nova s poslední řadou seriálu Policie Modrava a dnes bude na obrazovkách České televize (ČT) premiéra třetí řady kriminálního seriálu Případy 1.  oddělení.

Režisér Jaroslav Soukup: S Policií Modrava jsem strávil třináct let

Populární kriminální seriál Policie Modrava skončí osmidílnou čtvrtou sérií. Ta bude na obrazovkách televize Nova premiérově k vidění v neděli 4.  září, o týden dříve na Voyo. Otcem Policie Modrava je režisér a scenárista Jaroslav Soukup. V rozhovoru pro Právo také vypráví, jak těžké měl seriál začátky.

Vrací se Einstein Kotek i Modrava

České komerční televize se snaží pokračovat ve svých seriálech dalšími řadami. Už 4.  září začne Policie Modrava (TV Nova) a Prima začala připravovat druhou řadu seriálu Einstein – Případy nesnesitelného génia s Vojtěchem Kotkem v hlavní roli.

Okouzlující Rabí je jednou z největších hradních zřícenin v Česku

Středověký hrad Rabí, jenž je zasazen do malebné pošumavské krajiny, sehrál v minulosti důležitou roli. Chránil obchodní stezku mezi městy Sušice a Horažďovice a bohatá rýžoviště zlata na řece Otavě. Kvůli těmto skutečnostem se často stával terčem útoků. Jan Žižka z Trocnova se ho pokusil dobýt dokonce dvakrát a při bojích přišel o své druhé oko.

Zámek Červené Poříčí se pozvolna dostává opět do kondice

Dlouho byl zanedbávaný i devastovaný zámek v Červeném Poříčí stojící ve stejnojmenné obci na břehu meandrující Úhlavy. Leží asi tři kilometry od známého vodního hradu Švihova, řidiči ho většinou míjejí bez povšimnutí. Léta byl zavřený, nyní se dostává opět do kondice. Zámek postavený u nás v málo vídaném stylu saské renesance je tak rozsáhlý, že celková oprava je během na dlouhou trať.

Přírodní park Kákov – Plánický hřeben

Přírodní parky Kákov – Plánický hřeben tvoří vrcholová část Plánické vrchoviny, která tvoří mezi Šumavou, Brdy a Blatenským pohořím jakousi migrační křižovatku. Při troše štěstí zde můžete narazit na stopy rysa ostrovida nebo se vám ukáže vzácný čáp černý.

Bikepark Velhartice

Bikepark na kopci Borek nedaleko Velhartic nabízí tři tratě různé obtížnosti. K dispozici je zde i vlek a občerstvení.

Půjčovna elektrokol Kašperské Hory

Poznejte okolí Kašperských Hor ze sedla kvalitních elektrokol. Fungujeme od jara do podzimu. Na našich kolech si jízdu užijete a zvládne ji opravdu každý.

Šumavou na běžkách – zaniklými obcemi Prášilska

Vydejte se na běžkách za poznáním zaniklých obcí Prášilska a krásami přírody. Okružní trasa vede z Prášil po trase: Prášily – Frantův most – Gsenget – Zlatý stoleček – jezero Laka – Hůrka – Vysoké Lávky – Formgerg – Prášily.

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy

Vydejte se na nenáročnou trasu za krásami šumavské přírody, kterou v románu "V ráji šumavském" popisuje Karel Klostermann. Okružná trasa vede těmito místy: Horská Kvilda – Zlatá Studna – Ranklovská rovina – U Tří jedlí – Zhůří – U Potůčku – Horská Kvilda.

Šumavou na běžkách – z Prášil na Hůrku a Šerlův dvůr

Do Národního parku Šumava se vydejme i v zimě a to na běžkách po trase Prášily – Hůrka – Nová Hůrka – Šerlův dvůr – Prášily. Po pěkné trase se dostaneme se do míst, kde se kdysi natáčel slavný film Král Šumavy.