Okres Opava

Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vítkově

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie je dominantou města Vítkova nedaleko Opavy. Novogotický chrám je nejkrásnější a největší stavbou ve Vítkově a širokém okolí. Jeho vybudování se datuje do let 1910 – 1914 a je nazýván "Vítkovou katedrálou".

V Praze bude k vidění replika Legiovlaku

V metropoli se v sobotu 11. října představí replika vlaku používaného legionáři při bojích o Transsibiřskou magistrálu. Na Vítkově se také uskuteční přesně po 100 letech rekonstrukce slavné přísahy České družiny. Sdělil to mluvčí Československé obce legionářské Miloš Borovička.

Park Parukářka na pražském Žižkově

Poměrně rozsáhlý park Parukářka se nachází na kopci mezi nedalekým vrchem Vítkovem a Olšanskými hřbitovy. Vrch má parkovou až lesoparkovou úpravu a kromě legendární undergroundové hospůdky se zde nachází také tři dětská hřiště. V podzemí je bývalý protiatomový kryt Bezovka zvaný též bunkr Parukářka.

Nový prohlídkový okruh čeká na návštěvníky zámku Raduň

V sobotu 12. dubna byl otevřen nový prohlídkový okruh vedoucí dosud nepřístupnými interiéry severního traktu Státního zámku Raduň. Návštěvníci mohou obdivovat nově vybavené interiéry v 1. patře zámku a v podkroví.

Curia Vitkov - Wothanburg dvůr velmože

Projekt Curia Vitkov je pokusem o vybudování volné repliky venkovského velmožského sídla - kurie z 12. století. Nad vsí Horní Vítkov vzniká ideální dvorec jako soubor objektů, typických pro tento typ raně středověkého sídla v Čechách, na Moravě a přilehlých území dnešního Německa a Polska.

Hradec nad Moravicí, opomíjená perla Slezska, hostil Beethovena i Gottwalda

Ostravsko vnímáme jako smogovou oblast, s poválečnou výstavbou a zbytky industriálních staveb, nejznámější najdeme ve Vítkovicích. Okolí kdysi uhelné a železářské aglomerace je velmi zajímavé, od hor a jezer k řadě kulturních památek. Jednou z nejhezčích je zámek v Hradci nad Moravicí poblíž Opavy.

Zřícenina strážního hradu Quinburg u Vrbna pod Pradědem

Zřícenina hradu Quinburk se nachází 7 km severozápadně od Vrbna pod Pradědem, stojí na strmé skále (868 m) nad řekou Černá Opava v blízkosti bývalé myslivny Drakov. Dnes zůstaly na místě, srázně spadajícím na sever a severozápad, jen zbytky zdí.

Zámek Neplachovice

V obci Neplachovice nedaelko Opavy se nachází empírový zámek z roku 1834. V zámku naleznete zajímavé expozice o historii zámku a včelařství, dále sochy p. Libora Hřivnáče a jiné zajímavosti. V průběhu léta zde probíhají také kulturní akce.

Lorenzova - Vavřincova huť v údolí lapků

Ojedinělá technická památka starého hutnictví stojí na Drakově na trase z Mnichova na Rejvíz v údolí říčky Černá Opava. Dřevouhelnou huť vybudovali bratři Krischovi kolem roku 1807 a je opravdu jediným dochovaným exponátem svědčícím o proslulé železářské oblasti v sudetech.

Putování na koních krásnou krajinou

Monteho Ranch nabízí putování s koňmi ve westernových sedlech Vítkovskou vrchovinou (údolí řeky Moravice a Odry).

Arboretum Nový Dvůr ve Stěbořicích

V Arboretu v Novém Dvoře můžete zhlédnout bohatou dendrologickou sbírku Dřeviny pěti světadílů. Roste zde na 7 000 druhů rostlin, dřevin a bylin, jejich variet, kultivarů a zahradních odrůd.

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze

Na vrcholu kopce Vítkov na pražském Žižkově se hrdě tyčí socha Jana Žižky na koni, největší jezdecká socha u nás i v Evropě a třetí největší na světě. Monumentální umělecké dílo bylo v Praze na Vítkově odhaleno 14. července 1950, ve výroční den Žižkova zdejšího vítězství.

Lyžařský vlek Záliší v Hradci nad Moravicí

Možnosti lyžování v tomto menším lyžařském středisku jsou limitovány množstvím sněhu. Pokud však je sněhová nabídka příznivá, mají příznivci zimních sportů jedinečnou příležitost poznat Hradec nad Moravicí v bělostném kabátě.

Tipy na víkend: Na hradech a zámcích potkáte Šmouly, Černou paní a strašidla

S posledním říjnovým víkendem se zavírá řada hradů a zámků například zámek Velké Březno, kde vás čeká zajímavé rozloučení. Můžete se vydat také na netradiční prohlídky se Šmouly na Loučeň, za Černou paní na zámek v Náchodě, za hraběnkou Esmeraldou Kotrmeldou na Sychrov, za duchy a strašidly na Bouzov nebo na zámek Raduň.

Na pražském Vítkově vystavují první české sportsmeny

Doby, kdy společnost ještě vnímala sport spíše jako kuriozitu či akrobacii, zas tak vzdálené nejsou. Zbyly po nich dresy, předměty, zachytila je fotografie. Jak se u nás dařilo sportu na přelomu 19. a 20. století, může veřejnost od pátku zkoumat v Národním památníku na Vítkově, na výstavě Sportsmeni v zemích českých.