Okres Pelhřimov

Církevní památka v Nové Cerekvi je středoevropským unikátem

Městys Nová Cerekev poblíž Pelhřimova většinou projedete, aniž byste zaznamenali, že se tu nalézá, trochu zastrčená stranou dění, jedinečná církevní památka. Je jí unikátní synagoga, která nemá ve střední Evropě obdoby.

Národní přírodní památka Strážník – naleziště hvězdovce

Na vrchu Strážník u Bystré nad Jizerou se nachází naleziště hvězdovce, unikátní krystalografické formy křemene. Žijí zde i některé chráněné druhy rostlin a živočichů, například lýkovec jedovatý, svízel okrouhlolistý či hruštičku menší, resp. Jestřába lesního, krahujce obecného či veverku obecnou.

Pumptrack v Pacově

Pumptracková dráha v Pacově je umístěna vedle areálu ZŠ Za Branou a návštěvníkům je volně přístupná.

27. 3. 2024, 10:57 · Kudy z nudy · Pacov (okres Pelhřimov) · Pumptrack v Pacově

Cyklostezka Pelhřimov – Pavlov

Město Pelhřimov je bohatší o další cyklostezku. Historicky nejdelší cyklostezka pro chodce a cyklisty, která v Pelhřimově prozatím vznikla je dlouhá přes tři kilometry. Asfaltový pruh od jara 2024 spojuje samotné město s obcí Pavlov.

Melafyrové skalní městečko v Bystré nad Jizerou

Na západním výběžku Strážníku v oblasti „Na Jírově“ se ukrývá evropská rarita – melafyrové skalní město. Skály spadají stupňovitě do údolí až dvacetimetrovými stěnami ověnčenými kamennými moři.

Cyklostezka Pelhřimov – Vokov

Cyklostezka z Pelhřimova do Vokova vede od ulice Skrýšovská v Pelhřimově okolo říčky Bělé až do Vokova, který je od města vzdálen přes 4,5 km. Příjemný asfaltový povrch přináší cyklistům či in-line bruslařům komfortní trasu v pěkné krajině.

Bolzanova studánka

Bolzanova studánka se nachází v lese u obce Těchobuz, na trase naučné stezky Po pamětihodnostech Těchobuze. Pojmenována je po Bernardu Bolzanovi, který v obci působil v letech 1830 – 1841.

Zámek Těchobuz

Základem zámku je tvrz ze 14. století, která byla v letech 1786-98 rozšířena a upravena v pozdně barokním slohu. Okolo prochází trasy naučných stezek Mozaika krajiny a Po pamětihodnostech Těchobuze.

Městská naučná stezka v Humpolci

Nově aktualizovaná naučná stezka s názvem „Po stopách historie“ prochází historickými částmi města Humpolec, její trasa měří zhruba 2,5 km a obsahuje 12 panelů.

Městská památková rezervace Pelhřimov

Městská památková rezervace opisuje nejstarší historické jádro Pelhřimova. Chráněné je od roku 1969. Tvoří jej gotický kostel sv. Bartoloměje, barokní zámek, kašna se sochou sv. Jakuba, synagoga, radnice, hostinec Stará pošta, věznice nebo divadlo. Dochovaly se i zbytky hradeb.

Půjčovna outdoorových her v Humpolci

Půjčování outdoorových her v infocentru v Humpolci.

Kaple sv. Haštala na Pelhřimovsku

Kaple svatého Haštala se nachází na okraji stejnojmenné osady, která je součástí obce Želiv na Pelhřimovsku. Kaple byla postavena v roce 1728 a je památkově chráněná od roku 1958.

Kaple sv. Anny u Pelhřimova

Poutní kaple postavená v letech 1699-1700 pelhřimovským rychtářem podle projektu neznámého architekta na návrší za městem vytváří působivý krajinotvorný prvek. Raně barokní jednolodní kaple je v současnosti bez střechy a v havarijním stavu.

Naučná stezka v Červené Řečici u Pelhřimova

Naučná stezka po pamětihodnostech a krásách Červené Řečice má 12 zastavení a začíná přímo na návsi v centru obce.

Cyklostezka Pelhřimov – Žirov

Cyklostezka spojuje Pelhřimov (místní část Rybníček) s malebnou vesničkou Žirov.