Články na téma Jaro

Cyklostezka Pelhřimov – Pavlov

Město Pelhřimov je bohatší o další cyklostezku. Historicky nejdelší cyklostezka pro chodce a cyklisty, která v Pelhřimově prozatím vznikla je dlouhá přes tři kilometry. Asfaltový pruh od jara 2024 spojuje samotné město s obcí Pavlov.

Přírodní památka U Strejčkova lomu

Přírodní památkou je zbytek původní teplomilné travnaté stepi v bývalém vápencovém lomu a jeho okolí. Na jaře tu můžete spatřit velké fialové květy ohroženého koniklece velkokvětého. Pozoruhodné jsou také některé stepní druhy motýlů.

Syslí pozorovatelna na Mohelenské hadcové stepi

Na západním okraji stepi Mohelenské hadcové stepi najdete dřevěnou syslí pozorovatelnu, která byla postavena na konci roku 2023. Od jara do konce léta bude sloužit k pozorování četných obyvatel místních syslích kolonií.

Smrtní jeskyně v Moravském krasu

Smrtní jeskyně se nachází na kraji Vilémovic. Do jeskyně se na jaře nosila smrtka (Morana) a před jeskyní se upalovala. V daleké minulosti byla obydlena jeskynními medvědy, jejichž kosti zde byly objeveny.

Fotopointy ve Vrbně pod Pradědem – obří židle a houpačky

Ve Vrbně pod Pradědem vznikají nové fotopointy – jedná se o obří židli a dvě houpačky. Tři fotopointy s krásnými výhledy na město a Jeseníky budou hotovy už na jaře 2024.

Historická fíkovna v Lysicích

Zámek v Lysicích se pyšní raritou, jaká nemá v Česku obdoby – součástí areálu je totiž vlastní fíkovna! Jde o speciální skleník, kde se díky posuvné střeše pěstovaly fíky až do období první republiky. Dnes je toto zařízení opravdovým technickým unikátem. Od jara 2024 by navíc měla být přístupná.

Páternoster v budově magistrátu v Praze

V budově magistrátu na Mariánském náměstí se nachází turisty hojně vyhledávaný páternoster. Od jara 2023 je mimo provoz a magistrát z něj chce vybudovat turistickou atrakci a vybírat vstupné.

Wake park Džbán

Wake Park Džbán najdete v areálu přírodního koupaliště Džbán v pražské čtvrti Vokovice. Areál pro wakeboarding a vodní lyžování zde stojí od jara 2016 a nabízí parádní svezení na dvou vlecích značky Wakemaster.

14. 8. 2023, 15:33 · Kudy z nudy · Praha, okolí Prahy · Jaro, Zima · Wake park Džbán

Ťapkání po kopcách – pěší okruh městským hájem v Podlesí ve Valašském Meziříčí

Návštěvníkům se na jaře 2023 zpřístupnily městské lesy v Podlesí ve Valašském Meziříčí, které skrývají nejednu historickou zajímavost.

Vyhlídka na řeku Radbuzu v Plzni

Na jaře 2023 se otevřela nová vyhlídka na Radbuzu v Plzni – Slovanech. Vznikla na pilíři mostu, který nikdy nebyl dokončen.

Rezervace kopytníků u Lipna

Nedaleko Lipna je rezervace velkých kopytníků, která vznikla na jaře 2023. Nachází se na místě bývalého golfového hřiště vyrostla lokalita pro zubry a divoké koně.

Hrabalova chata se příští jaro otevře pro předem objednané

Chata Bohumila Hrabala v Kersku, kterou Středočeský kraj koupil před necelými dvěma lety, by se po úpravách mohla veřejnosti otevřít 28.  března 2024.  Tehdy uplyne 110 let od spisovatelova narození. Nepůjde o klasickou muzejní expozici, nové uspořádání uvnitř by mělo navodit dojem, že Hrabal ještě před pár minutami seděl u stolu. Přibližně hodinový zážitek umocní výklad průvodce.

Mandloňový sad v Benátkách nad Jizerou

Mandloňový sad v Benátkách nad Jizerou založilo město v roce 2017 stovkou stromů a nyní čítá již přes 500 mandloní. Mezi stromy, které vždy na jaře kvetou mezi prvními, město vybudovalo síť cest.

Přírodní památka Šlapanka u obce Herlify

U obce Herlify v nivě řeky Šlapanky se nachází lužní les a mokřadní louky. V lužním lese převažuje olše lepkavá a vrby, doplněné keřem střemchou obecnou, v podrostu se vyskytují ohrožené rostliny, např. Ďáblík bahenní, bledule jarní a další.

Adršpach téměř bez lidí. Skály si lépe užijete mimo sezonu

Krásně odkryté pískovcové skály, které ještě nestihly zarůst jarní zelení, a především možnost toulat se mezi nimi téměř o samotě. O tom si návštěvníci Adršpachu ve vrcholné sezoně mohou nechat jen zdát. Do největšího skalního města ve střední Evropě je přitom možné vyrazit celoročně.