Články na téma Jaro

Ústecká univerzita si zvolila nového rektora

Akademický senát zvolil za nového rektora ústecké Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) Jaroslava Koutského, bývalého děkana fakulty sociálně ekonomické. Nahradí Martina Baleje, kterému po osmi letech skončí na jaře druhé funkční období. Jednačtyřicetiletý Koutský byl jediným kandidátem, rektorem by se měl stát od 18.  března na čtyři roky.

Spisovatelka Julie Caplinová: Dovolenou začínáme přípitkem vděčnosti

Anglická spisovatelka Julie Caplinová, proslulá sérií Romantické útěky, si na jaře zamilovala Prahu a tuzemským čtenářům slíbila, že další destinací, do které zasadí příběh, jenž spojuje lásku a její vášeň pro dobré jídlo, bude právě Praha. V listopadu u nás vyšla kniha Hrad ve Skotsku a 1.  prosince od 16 hodin bude mít autorka autogramiádu v knihkupectví Dobrovský v Arkádách Pankrác v Praze.

Sexuálně zneužíval děti v pražském parku. Dohodl se na podmínce a léčení

Muž, kterého policie na jaře hledala kvůli znásilnění a zneužití skupiny dětí v parku na pražských Vinohradech, se dohodl se státní zástupkyní na vině a trestu. Přijal tříletou podmínku s pětiletou zkušební dobou a ochranné sexuologické léčení. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Na Kladensku mají novou alej, nese jméno českého filozofa Patočky

Nový agrolesní sad pomohly vysadit ve Velkém Přítočně u Kladna děti ze školky. Na pomoc místním obyvatelům přišli i studenti pražského Gymnázia prof. Jana Patočky (GPJP), kteří přispěli vlastní alejí lip. Na sazenice stromů si na jaře sami vydělali prodejem vlastnoručních pekařských výrobků v rámci charitativní akce.

Proč v ČR zdražila elektřina nejvíce? Jinde zavedli opatření rychleji, míní analytici

Řada států Evropské unie na rozdíl od České republiky zavedla opatření proti vysokým cenám energií už na jaře. I proto se podle Novinkami oslovených analytiků ČR ocitla na nelichotivém prvním místě v žebříčku zemí EU, kde elektřina za první půlrok v porovnání s loňským prvním pololetím zdražila nejvíce. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) hraje ve statistice roli i loňský pád Bohemia Energy.

Cibule je oslupkovaná jako před normální zimou

Žádné velké a dlouhotrvající mrazy a každodenní hory sněhu nelze od zimy očekávat, stejně tak ale není možné si myslet, že by se paní zima nikterak nepředvedla a z podzimu počasí přešlo rovnou do jara, míní meteorolog a pozorovatel přírody z Šindelové na Sokolovsku Rudolf Kovařík.

Vrah z Bratislavy vzhlížel k extremistovi, na jehož zadržení se podílela ČR

Devatenáctiletý sympatizant krajní pravice Juraj Krajčík, který ve středu zastřelil 23letého Matúše a 27letého Juraje před bratislavským podnikem Tepláreň, vzhlížel k 22letému slovenskému extremistovi vystupujícímu pod přezdívkou SlovakBro. Toho letos na jaře identifikovalo slovenské vojenské zpravodajství ve spolupráci s FBI a českými partnery.

Praha dokončuje revitalizaci spodní části Václavského náměstí, hotova měla být původně již letos na

Hlavní město dokončuje po přibližně dvou letech první etapu revitalizace Václavského náměstí, která se týká jeho spodní části. Nový prostor má více sloužit občanům Prahy i návštěvníkům. Za revitalizaci zaplatila metropole přibližně 430 milionů korun.

Vanda Janda: Růžová je půvabná a působí euforicky

Módní návrhářka Vanda Janda (25) se stala úspěšnou blogerkou už ve dvanácti letech, kdy začala předělávat úlovky ze second handu v trendové kousky. Dnes šije prémiové modely a prezentuje vlastní stejnojmennou značku nejen na sociálních sítích. Na jaře získala pozvání na týden španělské módy do Madridu a chystá se i do New Yorku.

Drahé energie ohrožují pěstitele zeleniny

Prudce rostoucí ceny elektřiny a plynu vážně ohrožují tuzemskou produkci zeleniny, jelikož energie patří mezi hlavní nákladové položky pěstitelů. Kvůli extrémně vysokým cenám energií pěstitelé v zimě omezí produkci zeleniny ve sklenících, rychle rostoucí náklady sehrají také důležitou roli při rozhodování zelinářů, zda zasejí ozimou zeleninu pro jarní sklizeň, řekl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka.

FOTO: Jako máchnutí kouzelnou hůlkou. Tak změnil koronavirus Prahu

Zavřené obchody, prázdná náměstí a všudypřítomné roušky. Tak vypadalo jaro a podzim roku 2020 po rozšíření koronaviru a na něj navazujících karantén. Po dvou letech se situace vrací k normálu a turistická místa se opět začínají plnit lidmi. Srovnávací fotografie z letošní léta ukazují rozdíl mezi turisty překypující Prahou a tou z doby karantény.

Dohady kolem odchodu Havlové z Divadla na Vinohradech

V některých médiích se objevila zpráva, že Dagmar Havlová dala letos na jaře výpověď z angažmá v pražském Divadle na Vinohradech, kde hrála 43 let. Vše je však trochu jinak.

Pohádkové Průhonice nabízejí přírodní všehochuť

Klid, pohoda, nádherná příroda zvláště na jaře plná květů všech barev. Na vodní hladině rybníka se zrcadlící romantický zámek, který známe z oblíbených pohádek. To jsou Průhonice, velká obec na Botiči na okraji Prahy v blízkosti dálnice D1.

Hřibový háj v Kněževsi

Houbařská sezóna je v obci Kněževes od jara do podzimu. Od návsi až k hřibovému háji je cesta lemována obřími dřevěnými hřiby.

Půjčovna elektrokol Kašperské Hory

Poznejte okolí Kašperských Hor ze sedla kvalitních elektrokol. Fungujeme od jara do podzimu. Na našich kolech si jízdu užijete a zvládne ji opravdu každý.