Okres Pelhřimov

Poutníkova pivní stezka v Pelhřimově a okolí

Pelhřimov, to nejsou jenom rekordy a městská památková rezervace. Pelhřimov, to je i nádherná okolní krajina, která se ne nadarmo nazývá Bránou Vysočiny a také vynikající nepasterizované pivo Poutník, které sbírá jedno ocenění za druhým.

Školní statek v Humpolci

Při návštěvě Školního statku v Humpolci narazíte kromě běžných hospodářských zvířat a koní také na ne úplně obvyklé živočichy v těchto krajích. Příjemnou procházku areálem si můžete zpříjemnit projížďkou na koni či v kočáře, který vás povozí celým městem.

Zámek Břeclav

Počátky zámku v Břeclavi sahají až do 11. století, kdy byl v jeho místech po roce 1041 vybudován pohraniční hrad. V roce 1534 panství koupili bratři ze Žerotína, za nichž byl starý hrad přestavěn v renesanční zámek. Přístupná je pouze vyhlídka z věže.

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici

V budově bývalého zámeckého pivovaru se nachází jedinečné muzeum knoflíků a perleti. Je zde k vidění expozice knoflíkářství a perleti, šicích strojů a pivovarnictví. K zajímavostem patří ukázky různých druhů perletě, jejich naleziště a perleťářské stroje.

Muzeum Tři oříšky pro Popelku

V Počátkách u Pelhřimova jnově otevřeli expozici inspirovanou pohádkou Tři oříšky pro Popelku.

Zřícenina tvrze Starý Dvůr v Krupce

Počátky tvrze Starý Dvůr při horní cestě z Krupky od kostela sv. Anny k Bohosudovu jsou dodnes nejasné. Tvrz vznikla jako vesnické opevněné sídlo drobného feudála či bohatého měšťana v průběhu 14. nebo nejpozději na počátku 15. století.

Malé muzeum Bible v Pelhřimově

I když má soukromé muzeum ve Starém Pelhřimově v názvu slůvko malé, najdete v něm přes tři sta šedesát Biblí různých výtisků v 59 jazycích, vydaných od 16. století až po současnost. V Česku unikátní sbírka byla zapsána i do České knihy rekordů.

Vedra zhoršují kvalitu vody v přírodních koupalištích

Kvůli tropickému počasí se zhoršuje kvalita vody v přírodních koupalištích. Přibývá rybníků a nádrží, kde by se lidé raději koupat neměli. Více je i vodních ploch, kde hygienici koupání zakázali. Nově nesmějí plavci například do nádrže Sedlice na Pelhřimovsku, do koupaliště Vyžlovka u Prahy nebo do Velkého rybníku v Hroznětíně na Karlovarsku. Příznivci koupání a vodních sportů však stále najdou dostatek míst, kde si mohou zaplavat beze strachu z infekce.

Noční prohlídky kláštera Želiv ukážou unikátní předměty

Při srpnových nočních prohlídkách premonstrátského kláštera Želiv se lidé mimořádně dostanou i k historickým předmětům z klášterního depozitáře. Uvidí kupříkladu starobylou opatskou berlu, opatské kříže a prsteny. Prohlídky se budou od tohoto týdne konat každý srpnový pátek, sdělila Lenka Vacková z Opatství Želiv.

Půjčte si dvojkolo a projeďte se Humpolcem

Užijte si cyklovýlety v okolí Humpolce v tandemu! V humpoleckém infocentru vám půjčí dvojkolo. Jízda na dvojkole je překvapivě snadná a velmi zábavná. Každý, kdo umí jezdit na normálním kole, zvládne i jízdu na dvojkole.

Farma Sýkorův mlýn

Na Vysočině, asi 5 km jižně od Humpolce najdete farmu, která vznikla v létě roku 2014 v prostorách bývalého Sýkorova mlýna u rybníka Sýkora.

Na Čáslavsku startuje razítková hra pro turisty

Od 8. května až do konce října připravil Mikroregion Čáslavsko novou razítkovou hru. Turisté, cyklisté, ale i motoristé musí nasbírat alespoň šest razítek z celkového počtu osmi a zároveň odpovědět na každém stanovišti na položenou otázku.

Zřícenina Orlíku střeží Hliníka, který se odstěhoval do Humpolce

Hliník se odstěhoval do Humpolce! - okřídlená věta z filmu Marečku, podejte mi pero! Hliníkovi ve městě, kterému se pro jeho soukenickou výrobu přezdívalo Český Manchester, postavili pomník. Daleko větší uskupení balvanů stojí nad městem, v lese se ukrývá zřícenina hradu Orlík, také zvaná Vorlík.

Výhled z nové rozhledny na stařičké hradní věži

Středověká věž hradu Orlík u Humpolce je po staletích znovu přístupná díky nové rozhledně. Kovovou konstrukci stavbaři vestavěli do „zubu” kdysi poškozené kamenné stavby. O víkendu byla 22 metrů vysoká vyhlídková věž poprvé otevřena veřejnosti a během prvních dvou hodin tam vystoupala po 104 schodech točitého schodiště víc než stovka lidí.

Rozhledna na věži hradu Orlík nad Humpolcem poprvé přivítá veřejnost

Nová rozhledna na věži hradu Orlík nad Humpolcem bude poprvé zpřístupněna veřejnosti o víkendu - tedy 1. a 2. listopadu.