Plzeň

RECENZE: Buko: Terapie humorem zahánějícím strach

Od autorského debutu scenáristky a režisérky Alice Nellis Ene Bene uplynulo třiadvacet let. Její novinka Buko, která po premiéře na festivalu Finále Plzeň dnes vstupuje do kin, má pořadové číslo devět. Nellis netočí jeden film za druhým, od Sedmera krkavců si dala sedm let pauzu, natočila seriál Pustina a věnovala se divadlu.

Jednota SPOLU v plzeňských obvodech se začíná drolit

Soudružnost koalice SPOLU začíná v Plzni povolovat. Už ve dvou městských obvodech se z ní vyčlenila některá ze stran a přidala se k ANO, které v těchto částech Plzně zvítězilo.

Koalice v Plzni už podporu SPD nepotřebuje. ANO, Piráty a STAN doplní nováček v zastupitelstvu

Plánovaná koalice ANO, piráti a STAN může v Plzni vládnout i bez původně avizované podpory dvou nestraníků z kandidátky SPD. Místo nich se ke koalici přidal nováček v tamním zastupitelstvu, hnutí Pro Plzeň. Tyto čtyři subjekty budou mít na radnici poměrně pohodlnou většinu 28 z celkem 47 hlasů. Vítězná koalice Spolu tak skončí v opozici.

Lídři v Plzni se vzdali podpory SPD

ANO, Piráti a STAN v Plzni se dohodli, že budou ve městě vládnout s podporou PRO Plzeň a nikoliv podporou dvou zastupitelů zvoleným za SPD. Strany v neděli podepsaly memorandum o spolupráci.

Šéf Pirátů Bartoš odmítá plzeňskou koalici s podporou SPD. Zasáhnu, hrozí

Předseda Pirátů Ivan Bartoš se v neděli postavil proti spoluvládnutí Pirátů se dvěma nezávislými zastupiteli za SPD v Plzni. Tam na základě již uzavřeného memoranda převezme vedení města koalice ANO, STAN a Pirátů s podporou právě zástupců SPD. Se záměrem nesouhlasí ani předseda STAN Vít Rakušan. Bartoš též pohrozil tím, že by do povolebního vyjednávání v Plzni mohl z pozice šéfa strany zasáhnout.

Kroužkování labutí: Po kolena v blátě, po pás ve vodě

„Jestli nevadí, že budete skákat do vody, brodit se bahnem a prodírat rákosím, tak přijeďte,“ varoval mě rovnou Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň. Měl pravdu. To všechno jsme s kolegou fotografem při kroužkování labutí zažili. A ještě mnohem víc.

ANO, Piráti a STAN za asistence SPD budou vládnout v Plzni. Obešli vítězné SPOLU

Vládu nad Plzní převezmou ANO, STAN a Piráti. A to díky podpoře dvou zastupitelů, kteří kandidovali za SPD. V noci na neděli, krátce po uzavření volebních výsledků, zúčastněné strany uzavřely příslušné memorandum. Koalice SPOLU, která ANO těsně porazila, skončí v opozici, stejně jako hnutí Pro Plzeň. SPOLU i ANO mají po 15 zastupitelích, Piráti a STAN po čtyřech, k většině v zastupitelstvu je třeba 24 hlasů.

V Plzni vyšetřují vraždu

Policisté pátrají po pachateli, který ve čtvrtek před půlnocí zavraždil muže v Plzni. Tělo bez známek života leželo na ulici v městské části Bory.

Spolknutý mobil či kopanec do rozkroku, vzpomíná nejdéle ordinující lékařka ve věznici

Hlavně pevné nervy, obrnit se trpělivostí a neprojevit žádnou slabost. Tím se podle svých slov řídí v práci Marie Krausová, která už třicet let ordinuje za zdmi plzeňské věznice a je nejdéle sloužící lékařkou vězeňské služby. Její věrnost ocenila v roce 2019 tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová uvedením do síně slávy.

V Plzni se otevřelo technologické centrum za desítky milionů korun

Plzeň tento týden otevřela Technologické centrum BIC (TC BIC) za 47 milionů korun, určené pro začínající i zavedené inovativní firmy a podnikatele. Najdou tam zázemí a vybavení pro rozvoj byznysu. Například laboratoře, zkušebny i stroje na výrobu prototypů. Uvedl to Martin Pilař, jednatel místní společnosti Compteq.io, která vyvíjí průmyslovou elektroniku. V centru se zabydlela jako první, s 30 lidmi obsadila 80 procent prostor a bude spolupracovat s dalšími nájemci.

Pivovar Stod

Západočeské město Stod je jedním z těch, která kdysi dávno svým zlatavým mokem konkurovala Plzni. Místní pivo bylo vyváženo i do zahraničí až do roku 1981. Obnovená památka láká na nově otevřené muzeum vozů Porsche a VW brouků,.

Plzeňská nádhera od Adolfa Loose se otevírá veřejnosti

Do náhrdelníku obnovených plzeňských interiérů od proslulého architekta Adolfa Loose přibyl další drahokam. Po téměř desetileté rekonstrukci za více než sto milionů korun se v pondělí slavnostně otevřela Semlerova rezidence na Klatovské třídě 110.

Zámek Křimice

Na břehu řeky Mže na předměstí Plzně stojí barokní zámek s kdysi zdobným čestným dvorem a se zámeckým parkem. Za minulého režimu byl zámek zestátněn, v současné době je v držení rodu Lobkowiczů, který se snaží zdevastované sídlo zrekonstruovat.

Agrofert koupil Top Hop, který dodává chmel pro plzeňský Prazdroj

Koncern Agrofert koupil předního pěstitele chmelu skupinu Top Hop. Rozloha chmelnic Agrofertu stoupne o 550 hektarů, když dosud obhospodařoval 160 hektarů chmelnic. Informoval o tom mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský.

Finále uvede detektivního Docenta, Vojtu Dyka, Krále Šumavy i drama o privatizaci

Už 23.  září začíná největší festival českých filmů a seriálů Finále Plzeň. Za šest dní stihne zhruba stovku projekcí.