Praha

Tipy na víkend: Na Burgerfest, kapří pochoutky nebo vinobraní

Druhý zářijový víkend se ponese především ve znamení jídla a pití. Jen v Praze lze navštívit hned dva velké gastronomické festivaly - první láká na burgery, zatímco druhý na všechny chutě Asie. V jižních Čechách můžete vyrazit na kapří speciality, a pokud dostanete chuť na první letošní burčák, navštivte třeba vinobraní na zámku Kačina.

Taneční Sector v Holešovicích

Taneční studio Sector, které se nachází v areálu Vnitroblocku v Holešovicích, nabízí nejrůznější pohybové lekce. Zatančit si tu můžete balet, hip hop, salsu nebo si zacvičíte jógu.

Pidikino v Holešovicích

Malé kino s kapacitou 15 - 20 lidí, které je součástí holešovického Vnitroblocku. Promítá téměř každý den, a to dokumenty i filmy. Pidikino se nachází v areálu Vnitroblocku.

Pomník Jana Husa na Staroměstském náměstí

Pomník je jedním z nejvýznamnějších secesně symbolistních děl českého monumentálního sochařství, stojí od roku 1915 na Staroměstském náměstí. Autorem sochy je Ladislav Šaloun. Dílo bylo odhaleno u příležitosti 500. výročí Husova upálení.

Socha Panny Marie z Exilu u Strahovského kláštera

Socha je připomínkou existence původního Mariánského sloupu se sochou Immaculaty na Staroměstském náměstí, vztyčeného roku 1652 na památku úspěšné obrany Prahy proti švédským vojskům v roce 1648.

Národní přírodní rezervace Větrušické rokle

Národní přírodní rezervace se nachází se v katastru Praha - východ a těsně navazuje na obec Větrušice. Rozsáhlý komplex strmých skal, skalních hřbítků a roklí i zalesněných svahů hostí pestrá společenstva suchých trávníků a skalních stepí.

Galerie SmetanaQ - unikátní spojení designu a historie

Nové centrum umění a designu bylo se nachází na pražském Smetanově nábřeží, na místě někdejší Galerie Zdeňka Sklenáře, kterou poničil výbuch plynu v sousedním domě a později se přestěhovala jinam.

Galerie Toyen na Žižkově

Galerie Toyen se zaměřuje na podporu umělecké scény Prahy 3. Nově zrekonstruované prostory jsou součástí Informačního centra Praha 3, jedná se o moderní multifunkční výstavní prostor, který propojuje uměleckou tvorbu napříč všemi žánry.

Bohyně 390 km v hodině

Sochu pojmenovanou Bohyně 390 km v hodině vytvořil výtvarník Jana Boháč. Od roku 2010 stojí u magistrály na Karlově na konci Nuselského mostu.

Limnigraf na Výtoni – hodiny, které hlídají řeku

Na první pohled vypadá stavba jako zvláštní hodiny u řeky. Ale limnigraf na břehu stojí právě proto, aby měřil vodu ve Vltavě a varoval Pražany před případnou povodní. Pravidelné otáčení válce zajišťuje hodinový stroj, výši vodní hladiny a tedy i průtok v řece snímá plovák.

Pražsko - lánská koněspřežní dráha

Jednalo se o druhou úzkorozchodnou koněspřežní železnici na evropské pevnině. Trať měla vést z Prahy až do Plzně, ale skončila po 62 kilometrech v lese u Brejle. Dráha sloužila původně k transportu dřeva z Křivoklátska, později byla dopravní tepnou zásobující Prahu kladenským černým uhlím.

Zámek Kostelec nad Černými lesy

Zámek v Kostelci nad Černými lesy je památkově chráněným objektem České zemědělské univerzity v Praze.

Vinice Máchalka ve Vysočanech

Na území mezi pražskými částmi Vysočany a Prosek jsou vinice doloženy již na počátku 12. století, v lokalitě zvané „Pod Prosíkem“. Dnešní jméno vinice získala po svém posledním majiteli, Josefu Máchalovi.

Funkcionalistická budova gymnázia v Českém Těšíně

Budova gymnázia vznikla v letech 1932-1935 podle projektu pražského architekta Jaroslava Fragnera, jednoho z průkopníků české moderní architektury a čelného představitele československého funkcionalismu.

Tipy na víkend: Vyrazte na špekáčkobraní nebo pochod po horách

Závěr prázdnin je tu. Poslední srpnový víkend rozhodně nemusíte sedět doma, vyrazit můžete na nespočet akcí. Po celém Česku se koná například Hradozámecká noc, která přináší speciální program. V Praze můžete vyrazit na gastronomický festival v Tróji. Aktivní jedinci mohou zkusit nordic walking - pochod po horách, a rodiny s dětmi mohou víkend strávit na pohádkových stezkách či s rytíři.