Tipy na výlety v pohoří Šumava

Zřícenina kostela Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě

Kostel z roku 1779, který po odsunu a vyprázdnění vesnice chátral až do roku 1999, kdy spadla věž kostela a zbortila střechu celé chrámové lodi.

Nejstarší smrk v České republice u Plešného jezera

Poblíž Plešného jezera stojí nejstarší smrk nacházející se na území šumavského národního parku. Podle vědců strom začal růst před 632 lety.

Pohádková rezervace v Hořících na Šumavě

Pohádková rezervace je jedním z pilířů českého divadla a humoru. S tradicí sahající až do roku 1923 nedaleko Hořic na Šumavě.

Zbytky kostela Panny Marie Bolestné v Hořicích na Šumavě

Na návrší nedaleko Hořic na Šumavě stávala dřevěná jednolodní poutní kaple z roku 1733, která byla roku 1782 přestavěna na zděný kostelík.

Pohoří na Šumavě - bývalá sklářská osada v Novohradských horách

Ikonické odlehlé místo v Novohradských horách zažilo řadu proměn: z bývalé sklářské osady vznikla prosperující obec, která během 20. století téměř zmizela z map. Dnes tu kromě zachráněného torza kostela stojí pár nových domů, lákavé jsou zejména cyklistické a pěší výlety do okolí k zaniklým vsím.

Šumavské Prášily oplývají četnými zajímavostmi i drží několik prvenství

Najdete zde základy kostela, který díky nadšencům zvolna povstává z trosek, zbytky starého hřbitova, botanickou zahradu, americké bizony, lanový a archeopark, nebo příjemné čisté tábořiště. Počínají zde turistické trasy k atraktivním místům v okolí, od krás přírodních po ta s doteky historie.

Kdysi přísně utajované pracoviště dnes poskytuje překrásný výhled na Český les i Šumavu

Některé vojenské objekty na našem území byly srovnány se zemí, jiné bez využití chátraly a marně hledaly nového majitele. Havran naštěstí přečkal.

Hůrka: odstřelený kostel, kaple s děsivou historií, horské jezero i zurčící potok

Šumavská Hůrka nedaleko Prášil bývala významnou, života plnou obcí. Potkal jí osud mnoha zaniklých míst, v případě Hůrky spjatý s naprostou neúctou k mrtvým. Dnešní tichý klid místa tyto časy však stále připomíná. Milovníkům přírody pak je určeno blízké čarovné horské jezero a cesta podle potoka.

Vrchol Oblík na Šumavě

Oblík (1.225 m) je nezalesněný vrchol blízko obce Srní, z jehož vrcholového skaliska je kruhový výhled na Šumavu.

Technická památka na Šumavě, kde voda teče do kopce

Takový je první dojem při cestě kolem Vchynicko-tetovského plavebního kanálu při cestě kolem něj od parkoviště v Mechově. Jeho koryto prakticky kopíruje vrstevnici, a zejména cyklista má pocit, že sjíždí z kopce proti toku vody. Rozhodně nelze vynechat zastavení u bývalé Hauswaldské kaple.

Venkovní areál a geologická expozice Stožec

Expozice je umístěna v malém lesíku v blízkosti informačního střediska Správy NPŠ a představuje geologické poměry jižní Šumavy.

Zaniklá obec Zhůří na Šumavě

Vesničku dnes připomíná už jen kaplička a pomník, kolem jsou romantické pláně a louky s osamocenými stromy. Obec stála na trase Zlaté stezky z Kašperských Hor do Pasova. Obci se stal osudným poválečný odsun sudetských Němců.

Šumavská návštěvnická centra umožňují pozorovat jeleny, sovy i šelmy

Konkrétně je řeč o dvou z více pozorovacích míst, a to v nedaleko od sebe ležící Kvildě a Borových Ladech. Ne každý má čas a trpělivost vyčkávat ne setkání s jelenem kdesi v hloubi hvozdů, nebo tichými nočními opeřenci v potemnělém lesním tichu.

Památník posledního šumavského medvěda

I když se snažili Schwarzenbergové medvědy spíš chránit, rozhodli v listopadu roku 1856 o zástřelu poslední samice hledající marně v šumavských hvozdech vhodného partnera. Kníže nechtěl, aby medvědice zašla věkem nebo nemocemi, proto ji nechal odstřelit.

Vyhlídka Černá hora u Kvildy

Vyhlídka byla otevřena v roce 2012 a patří mezi nejkrásnější šumavské vyhlídky.