Okres Litoměřice

Rozhledna Velký Kamýk

Rozhledna Velký Kamýk, sloužící zároveň jako vysílač mobilního operátora, byla v roce 2006 zpřístupněna na vrchu Velký Kamýk (515 m) nad obcí Velké Nepodřice, zhruba 8 km západně od města Písku.

Festival Litoměřice slibuje komedie i snímky studentů FAMU

Od 26.  do 28.  srpna proběhne severočeský Filmový festival Litoměřice. Uvede komerční snímky i experimentálnější tvorbu z ČR a zahraničí.

Králem hradů Českého středohoří je majestátní Hazmburk

Nádherná je krajina Českého středohoří. Mnohé kužely bývalých sopek jsou osazeny ruinami hradů, které jim dodávají náznak romantiky. Ve středověku ale byly pevnými oporami svých majitelů. O větrné Milešovce se říká, že je královnou Středohoří, Hazmburk, dříve zvaný Klapý, je nazýván králem hradů. Siluetou připomíná jednu z našich nejhezčích zřícenin - královský Bezděz.

Rozhledna Vysoký Kamýk

Nově zrekonstruovaná rozhledna měří 46 metrů. Uvidíte vrcholky Šumavy, Novohradských hor nebo Středočeskou pahorkatinu.

Pro splněné přání na zámek Skalka, za výhledy na hrad Košťálov

Na Ústecku se to zříceninami jen hemží. Přibližně sedm kilometrů od Lovosic se na okraji obce Vlastislav nachází právě jedna taková. Konkrétně se jedná o komplex hradní věže s barokním zámkem Skalka. A nedaleko se na vrchu Košťál tyčí zřícenina hradu Košťálov. Pojďme blíže prozkoumat místa, která okouzlila třeba i Karla Hynka Máchu.

Půjčovna hausbotů Pohoda na vodě

V Roudnici nad Labem půjčujeme útulné pojízdné hausboty bez průkazů a zkoušek pro pohodové jízdy po Labi a Vltavě.

Lavička v Rohatcích – pomník obětem komunismu

Pomník obětem komunismu v podobě kruhové lavičky obepínající lípu se nachází naproti kapli Všech v Rohatcích. Druhá se pak nachází v obci Hrobce. Vytvořili je potomci perzekvovaných rodin. Sloužit mají jako připomínka událostí zejména z 50. let minulého století, ale i jako místo setkávání.

Kokořínsko, Zubrnice i Úštěk. Výletujte jako Rebelové

Píše se rok 1968 a tři kamarádky, Tereza, Bugina a Julča, se připravují na svou první velkou životní zkoušku, maturitu. Během svaťáku je však čeká osudové setkání se třemi zběhlými vojáky Šimonem, Emanem a Bobem, kteří se chystají emigrovat. Muzikálový hit Rebelové se natáčel na řadě krásných míst, na něž se můžete vydat. Některá z nich najdete na severu Čech.

Úštěk a jeho památky lákají turisty i filmaře

Městečko Úštěk je nejmenší městskou památkovou rezervací v Česku. Nalezneme jej na severovýchodním okraji Českého středohoří, přibližně 17 kilometrů od Litoměřic. Okolí Ústeckého kraje nabízí jedinečné výhledy a nezaměnitelnou kopcovitou krajinu, která přitahuje jako magnet. A Úštěk je jedním z míst, na které se budete chtít vracet.

Radovesická výsypka u Bíliny

Radovesická výsypka je se svou rozlohou cca 1 200 ha a průměrnou mocností 50–70 m největší výsypkou Mostecké pánve a jednou z největších v Evropě. V současné době je území rekultivované a k výsypce vede naučná stezka.

Předmájové putování Litoměřicemi za Karlem Hynkem Máchou

„Dvacátého sedmého září šel jsem z domu do světa, abych se staral sám o sebe – rodičové moji dali mi tři dvacetníky, a já jsem šel do světa maje tři dvacetníky – beze strachu, bez doufání, i obrátil jsem se k Litoměřicům.“.

Zřícenina Kamýk v Oseku bývala letohrádkem a součástí zámeckého parku

Samo označení Kamýk je vcelku nic neříkající a může zavést k jiným v tuzemsku tak pojmenovaným místům - a pokud upřesníme, že se nachází v Oseku, tak těch najdeme na mapě ještě víc. V tomto případě se konkrétně jedná o torzo letohrádku v Kamýku poblíž Rokycan.

Oltářík, hrádek husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic, vábí k sobě již zdáli

Některé ze solitérních kopců Českého středohoří jsou „začepeny“ zříceninami hradů. Velikostí vyniká velmi výrazný Házmburk, ale pozornost upoutávají i další. Třeba Oltářík nad Podsedicemi.

Když je Kočka možná Sovou – malý vandr kolem Litoměřic

Žitenice u Litoměřic ležící pod Křížovým vrchem bývají označovány za nejteplejší místo v Čechách, proto se tu dařilo vinné révě a ovocným sadům. O trochu hůře se dařilo barokně přestavěnému dvoupatrovému zámku. Na rozdíl od vedlejšího kostela svatých Petra a Pavla, také barokně přestavěnému s gotickou věží, je v dezolátním stavu.

Teprve po stavbě jednoho z nejmodernějších hradů své doby se začal Žižka psát z Kalicha

V krvavém roce 1421, kdy v rozvráceném českém království tekla krev proudem, si staví husitský hejtman Jan Žižka z Trocnova na Litoměřicku hrad, který nazval Kalich a také z Kalicha se posléze začal psát. Ne že by další léta byla méně plná mordu, to se změnilo až po Lipanech.