Okres Litoměřice

Kaple Panny Marie Pomocné

Drobná sakrální památka v obci Evaň.

V Litoměřicích otevřeli speciální okruh církevních památek

Katedrála sv. Štěpána, vyhlídková věž katedrály, kostel Všech svatých a kostel sv. Jakuba. To jsou čtyři významné a svým způsobem unikátní památky, které mohou v Litoměřicích turisté zakoupením cenově výhodného voucheru navštívit v průběhu července a srpna v rámci Okruhu církevních památek.

Krása skleněných dlaní v litoměřickém muzeu Křišťálový dotek

Litoměřice jsou jedním z nejstarších českých měst, jsou bohaté na památky – světské, ale hlavně církevní –, mají i bohatou vinařskou historii, jsou místem spjatým s tragickou smrtí Karla Hynka Máchy. Pozoruhodností při návštěvě zaznamenáte mnoho, nemělo by vám uniknout ani unikátní Muzeum Křišťálový dotek, které sídlí na centrálním Mírovém náměstí vedle městského úřadu.

Stará radnice v Litoměřicích

Památkově chráněná budova staré radnice. Původní radnice, která vznikla na základech dvou gotických domů, byla zbudována ve 14. století. Dům svou renesanční podobu získal v průběhu rozsáhlých oprav v první polovině 16. století.

Městská památková rezervace Litoměřice

Historické jádro města je městskou památkovou rezervací od roku 1978. Mezi hodnotné památky patří mnoho obytných i sakrálních staveb, například kostel Všech svatých, kostel sv. Václava, kostel sv. Vojtěcha, či městské opevnění a několik soch.

Přístaviště Malé Žernoseky

Přístaviště malých plavidel i stání pro osobní lodní dopravu je situováno na levém břehu řeky Labe v obci Malé Žernoseky, v místě stávajícího přívozu. Otevřeno bude na konci června 2023, již letošní léto zde můžete na své cestě po Labi zakotvit.

Zřícenina hradu Kamýk vypráví pověst o půvabné růži i ohnivém přízraku

Ačkoliv není veliká a do jejích útrob nelze nahlédnout, oplývá krásnými výhledy do dalekého okolí. Kamýcká zřícenina je zasazena do malebného kraje Českého středohoří a nalezneme ji ve stejnojmenné obci přibližně pět kilometrů od Litoměřic. Zřícenina se vypíná na čedičové skále v nadmořské výšce 382 metrů. A proč se jí vlastně Kamýk říká? Jde o staročeské synonymum pro skálu či kámen. Uznejme tedy, že pro tento hrad byl název vybrán zcela příhodně.

Bledulový ráj v údolí romantického Pekla

Zažít alespoň jednou za život Peklo s velkým P bych v bledulové době přál všem lidem dobré vůle. Pekel je u nás poměrně dost, známé je třeba Peklo mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují, další je u Lipníka nad Bečvou, u Kropáčovy Vrutice, u Raspenavy je také jedno. I na Šumavě, tam je vedle Pekla i Nebe.

Černouček se stal turistickým cílem

Černouček na Litoměřicku, kde v rodinném domku bydlí s manželkou Evou zvolený prezident Petr Pavel, se stal lákavým turistickým cílem. Do obce pod horou Říp se od Pavlova zvolení do funkce vydaly stovky lidí, aby se vyfotili před prezidentovým domem nebo třeba jen u kostela na návsi.

Knihovna Ervína Špindlera v Roudnici nad Labem

Knihovna Ervína Špindlera nabízí knihovnické služby. Součástí knihovny je půjčovna knih pro děti a mládež a oddělení pro dospělé. Poskytuje výpůjční a informační služby. Pořádají se zde také akce pro veřejnost.

Kostel svatého Bartoloměje v Černoučku

Kostel byl vybudovaný v barokním slohu v letech 1769–1774 stavitelem Antonínem Schmiedem z Menšího města Pražského a políry Matějem Čičovským z Kostomlat pod Řípem a Jiřím Rechzieglem z Horních Beřkovic.

Vrch Křemín a naučná stezka skřítka Křemínka

Výrazný vrch Křemín (244 m n. M.) najdete mezi obcemi Třeboutice, Zahořany a Křešice nad řekou Labe. Během času zde stávalo opevnění i barokní pevnost. Na vrchol, odkud je vidět daleko do kraje, vede z Křešic naučná stezka skřítka Křemíka.

Augustiniánský klášter v Roudnici nad Labem

Klášterní komplex v Roudnici nad Labem byl vybudován spolu s kostelem Narození Panny Marie ve 14. století. Z budovy konventu se dochovala tři křídla ambitu obklopující rajský dvůr.

Národní přírodní památka Kleneč

Přírodní památka Kleneč se rozkládá na západně orientovaném svahu nad říčkou Čepel, nedaleko hory Říp. Otevřené části oblasti jsou porostlé pískomilnými trávníky s psinečkem a paličkovcem. Roste zde endemický druh hvozdík písečný český, který se přirozeně vyskytuje pouze na této lokalitě.

Zámek Milešov

Renesančně-barokní zámek v Milešově nedaleko Velemína slouží jako domov důchodců. Na skále jej postavili po roce 1603 Kaplířové, v letech 1662–1676 přistavěli čtyřkřídlý barokní zámek s nádvorní arkádou. Výzdoba interiérů vrcholně barokní.