Tipy na výlety v oblasti Jihočeský kraj

Krásu šumavských kopců si můžete vychutnat i nedaleko Sušice

Sušice je příjemné a hezké město, jehož okolí poskytuje hodně zážitků pro milovníky přírody a Šumavy. Vydejme se tedy na jednu z mnoha cest.

Zámecký pivovar s mlýnem v Jindřichově Hradci

Komplex budov pivovaru stojí severně od zámku, v jeho bezprostřední blízkosti. Mlýn jižně od pivovaru je v renesančním slohu z 16. století, dnešní pivovar pochází vesměs z 19. století.

Expozice Barokní lékárna ve Zlaté Koruně

V bývalé jídelně kláštera si nyní prohlédnete unikátní expozici Barokní lékárna. Uvidíte barokní vyřezávané regály, stojatky, sklo, staré flakony, lékovky a baňky i laboratorní váhy na táře… Prohlídka se koná, sejde-li se alespoň 5 osob.

Vlakové nádraží České Budějovice

Historizující budova českobudějovického hlavního nádraží byla postavena v letech 1907-1908. Autorem návrhu byl Ing. Gustav Kulhavý, který pracoval na mnoha nádražních budovách na území Rakouska-Uherska a Československa.

Nová synagoga ve Velkém Meziříčí

Netradiční červenou synagogu mají ve Velkém Meziříčí. Protože pochází z 19. století, její vnitřek odpovídá modernějšímu pojetí. Mnohé roky sem lidé chodili za nákupy, to se nyní mění a pořádají se zde kulturní akce. Od roku 2023 ji převzalo pod správu město Velké Meziříčí od Židovské obce Brna.

Kestřany na Písecku ukrývají unikát

Málokteré město v Čechách se může pyšnit rovnou dvěma plně zachovalými tvrzemi, jež stojí vedle sebe v přímém sousedství. Takovýto unikát najdeme v Kestřanech nedaleko Písku. Kromě dvou pozdně gotických tvrzí, Horní a Dolní, se zde dochoval i raně barokní zámek. Všechny tři stavby jsou součástí jedinečného historického areálu, který prochází díky soukromníkům postupnou revitalizací.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje v Brně – Bohunicích

Kaple sv. Cyrila a sv. Metoděje v Brně-Bohunicích má nad vstupními dveřmi letopočet 1871.

Zwickerova vila v Prachaticích

Vila Zwicker z roku 1911 je ukázkou slohového eklekticismu. Od poloviny 90. let je objekt kulturní památkou. Vnitřní dispozice zůstala téměř v původním stavu. Od roku 2007 využívá budovu Prachatické muzeum.

Vodní elektrárna Polka u Horní Vltavice

Mezi nejvýznamnější technické památky na Šumavě patří dochovaná malá vodní elektrárna Polka u Horní Vltavice. Elektrárna z roku 1912 pracuje celoročně v bezobslužném provozu.

Za Vrážským pramenem – naučná stezka u Vráže

V malebné, zvlněné krajině u lázeňské obce Vráž severně od Písku vznikla naučná stezka Za Vrážským pramenem, vedoucí k lesní studánce Houžvička.

Krafferova zahrada v Jindřichově Hradci

Zahrada skrytá za zdí s unikátní atmosférou. Původně barokní zahrada, potom prvorepublikové zahradnictví s pohnutým osudem. Dnes fungující jako zahradnictví, květinářství, místo pro setkávání, relax, cvičení, čtení a hry dětí.

Bývalá obec Suché Studánky na Šumavě

Zaniká obec pod Pancířským hřebenem se skládala z části Ober Dürnbrunn na náhorní plošině (kde nyní stojí kaplička Panny Marie) a Unter Dürnbrunn (spodní části, nedaleko cesty Onen Svět – Šukačka). V obou částech obce jsou doposud patrné zbytky zbořených stavení.

Oko nad Brnem – Kaplického blob jako zastávka na Lesné

Zastávka ve tvaru chobotnice, která je přesnou kopií neuskutečněného návrhu na budovu Národní knihovny v Praze na Letné, stojí v Brně na Okružní ulici v místě zastávky Loosova. Vznikla v roce 2011 v rámci projektu Pepsi Refresh Your World.

Gerlův dvůr na Šumavě

Gerlův dvůr je bývalý zemanský dvorec nedaleko Javorné, který svým vzhledem přípomíná spíše venkovský zámeček. Původně zde asi už v polovině 16. století stávala sklářská huť.

Zámecká zahrada Čimelice

Zámecká zahrada Čimelice se zaměřuje na prodej květin, zeleniny a dřevin. Pořádá pravidelné výstavy. V jarních měsících nabízí široký výběr balkónových květin a letniček z vlastní produkce.