Novohradské hory

Hojná Voda se studánkou svaté Anny

Hojná Voda v Novohradských horách bývalo oblíbeným lázeňským místem s léčivou vodou. Po druhé světové válce bylo zdejší obyvatelstvo však vystěhováno a více než polovina domů byla zbořena. Navíc zde vzniklo pohraniční pásmo.

Novohradské hory na běžkách: Hojnovodská bíla stopa

Hojnovodská bíla stopa – to jsou tři upravené okruhy v nenáročném terénu chráněném třemi vrcholy Novohradských hor.

Zvonice Hojná Voda

V Hojné Vodě v Novohradských horách naleznete zrekonstruovanou budovu původně německé školy s malým parkem a renesanční zvonicí. Objekt nabízí možnost ubytování je ve dvoulůžkových, třílůžkových, čtyřlůžkových pokojích či v rodinném apartmá.

Letní plovárna Horní Stropnice

Plovárna Horní Stropnice se nachází v malebném prostředí Novohradských hor. V roce 2009 kompletně zrekonstruována.

Skalní útvar Napoleonova hlava u Horní Stropnice

Napoleonova hlava je žulový skalní hřib, nacházející se nedaleko rozhledny Kraví hora u obce Hojná Voda v přírodním parku Novohradské hory.

Kamenec - nejvyšší hora Novohradských hor

Kamenec je jihočeská hora, nejvyšší vrchol české části Novohradských hor. Nachází se 3 km jihozápadně od Pohoří na Šumavě, 400 metrů od česko-rakouské státní hranice.

Huťský rybník u Pohorské Vsi

Huťský rybník je jedna z nehezčích klauzur neboli splavovacích nádrží na dřevo v Novohradských horách.

Pohořský rybník u Pohoří na Šumavě

Pohořský rybník je splavovací nádrž v Novohradských horách. Nachází se na Pohořském potoce, 2 km severozápadně od Pohoří na Šumavě.

Pohoří na Šumavě - bývalá sklářská osada v Novohradských horách

Ikonické odlehlé místo v Novohradských horách zažilo řadu proměn: z bývalé sklářské osady vznikla prosperující obec, která během 20. století téměř zmizela z map. Dnes tu kromě zachráněného torza kostela stojí pár nových domů, lákavé jsou zejména cyklistické a pěší výlety do okolí k zaniklým vsím.

Jízdárna a horolezecká stěna Malče

Otevřená jízdárna ve volné přírodě malebného podhůří Novohradských hor. Velký obdélník i kruhovka se sportovním písčitým povrchem.

Buquoyský lovecký zámeček Žofín vymazala z povrchu zemského Pohraniční stráž

Ve všech ročních dobách kouzelné Novohradské hory na hranicích s Rakouskem, kde přecházejí do pohoří Freiwald, jsou přírodním skvostem. Najdeme tu vrcholy s více než tisícovou nadmořskou výškou, ale také dvě nejstarší chráněná území u nás – Žofínský prales a Hojnou Vodu na svahu Vysoké.

Sýpka v Horní Stropnici zve na pečení chleba

Upéct chléb nebo si prohlédnout živé muzeum Novohradských hor mohou návštěvníci v Sýpce v Horní Stropnici na Českobudějovicku. Vidět tak mohou například kouřící milíř, interaktivní mapu zajímavých turistických míst nebo funkční technologii distribuce obilí. O prázdninách bude sýpka otevřena denně, v září a říjnu o víkendech.

V Novohradských horách je možná zakopána část maďarského zlatého pokladu

Možná píšu proto, že jsou dvě pravdivé informace. První: Němci za války drancovali Evropu a za pomoci speciálních komand nakradli obrovské množství uměleckých pokladů i cenností a mincovního zlata, taktéž maďarského. Druhá se týká umístění na Jelení hoře, ta se tyčí v centru Novohradských hor.

Sýpka Stropnice - Muzeum Novohradských hor

V Horní Stropnici se nachází nově zrekonstruovaná budova bývalé sýpky. Živé muzeum nabízí zábavu pro celou rodinu i zajímavosti z historie a přírody Novohradských hor, pečení chleba či kulturní program o prázdninových sobotách.

Prales Hojná Voda v Novohradských horách

Prales Hojná Voda leží v jižních Čechách, v oblasti Novohradských hor na úpatí hory Vysoká (1034 m). Jedná se o jednu z nejstarších přírodních rezervací ve střední Evropě. Založena byla roku 1838 hrabětem Jiřím Buquoyem.