Šumava

Vodní elektrárna Polka u Horní Vltavice

Mezi nejvýznamnější technické památky na Šumavě patří dochovaná malá vodní elektrárna Polka u Horní Vltavice. Elektrárna z roku 1912 pracuje celoročně v bezobslužném provozu.

Bývalá obec Suché Studánky na Šumavě

Zaniká obec pod Pancířským hřebenem se skládala z části Ober Dürnbrunn na náhorní plošině (kde nyní stojí kaplička Panny Marie) a Unter Dürnbrunn (spodní části, nedaleko cesty Onen Svět – Šukačka). V obou částech obce jsou doposud patrné zbytky zbořených stavení.

Gerlův dvůr na Šumavě

Gerlův dvůr je bývalý zemanský dvorec nedaleko Javorné, který svým vzhledem přípomíná spíše venkovský zámeček. Původně zde asi už v polovině 16. století stávala sklářská huť.

FOTO: Zasněžený Pancíř jako ideální zimní procházka

Pokud jste milovníky zimní přírody, pak je nyní vhodný čas vyrazit do hor na procházku zasněženou krajinou. Šumavský Pancíř nabízí při ideálních podmínkách výhled na kilometry daleko, při neideálních se člověk vyfotí alespoň ve známých dveřích s mlhou v zádech. Desetikilometrový výlet Špičák – Pancíř – Železná Ruda po značených stezkách je i pro netrénované turisty příjemnou půldenní procházkou.

Synagoga v Hartmanicích vypovídá o zlu, lidské vůli i o naději na soužití

Šumavská synagoga nedaleko Sušice má oficiální název Horská synagoga Hartmanice. Jedná se totiž o nejvýše umístěnou tuzemskou synagogu. Jako mnoho jiných byla odsouzena k zániku, ale od roku 2006 se z ní stal díky záměru a úsilí spolku Památník Hartmanice, založeného Michalem Klímou, synem spisovatele Ivana Klímy, důstojný památník připomínající mnohé, čím si obyvatelé kraje prošli nejen v letech kolem druhé světové války.

V Železné Rudě stojí za návštěvu také muzea

Šumavská hraniční Železná Ruda je výchozím místem k mnoha výletům, ať již to jsou Čertovo a Černé jezero, vystoupání, či vyvezení se lanovkou k rozhlednám na Špičáku a Pancíři, rizikem dnes není ani překročení státní hranice do sousední bavorské části obce.

Okolí malé šumavské obce nabízí nejen krásnou přírodu, ale i dávná tajemství

Zvláště pak její okolí je prodchnuto něčím zvláštním, co sem člověka opakovaně přitahuje. Řeč je o jihočeském Nicovu, který se nachází u silnice z Kašperských Hor do Stach.

Rozhledna Poledník: výhledy i vojenská historie

Šumavská rozhledna Poledník u Prášil neláká jen na výhledy, ale také na dvě nové expozice a jednu výstavu. Návštěvníci se díky nim dozvědí zajímavosti z vojenské historie, obnovy tamějšího lesa i života spisovatele Karla Klostermanna.

Bike škola Gravity Academy na Špičáku na Šumavě

Biková škola na šumavském Špičáku zaměřená na osvojení základních i pokročilých technických dovedností jízdy na horském kole s tradicí od roku 2010.

Bledulový ráj v údolí romantického Pekla

Zažít alespoň jednou za život Peklo s velkým P bych v bledulové době přál všem lidem dobré vůle. Pekel je u nás poměrně dost, známé je třeba Peklo mezi Náchodem a Novým Městem nad Metují, další je u Lipníka nad Bečvou, u Kropáčovy Vrutice, u Raspenavy je také jedno. I na Šumavě, tam je vedle Pekla i Nebe.

Rozhledna Sylván v Plzni

Telekomunikační příhradová věž na Severním Předměstí v Plzni je vysoká 70 metrů. Byla postavená v roce 2001 a z vyhlídkové plošiny ve výšce 23 metrů poskytuje kruhový výhled na okolí Plzně, hrad Radyni nebo za dobré viditelnosti i na vrcholky Šumavy.

Šumavou bez lyží aneb Když sníh ne a ne napadnout

Protože na sníh je letošní zima spíše skoupá, není od věci přibalit si na hory turistické boty. Zvlášť na Šumavě, která je místy protkaná sítí širokých cest a nemá tak náročná převýšení jako některá severní pohoří, si lze pohyb v zimní přírodě užít i bez lyží. Jen je třeba počítat s tím, že výkyvy počasí terén poněkud komplikují.

Šumavské podhůří

Poznejte pohoří Šumavské podhůří s nejvyššími vrcholy Libín (1094 m), Kleť (1087 m), Žebříkový kámen (1066 m), Plešný (1066 m), Malá Kleť (1044 m). Inspirujte se k výletům po okolí v podhůří Šumavy!

Krásná příroda a smutná historie šumavské Bučiny

Přečkala dvě světové války, hospodářské krize, veškeré rozmary počasí včetně obrovských přívalů sněhu, avšak osudnou se jí nakonec stala obrana socialismu a míru.

Hrad Kašperk je klenotem šumavských lesů

Částečná zřícenina se siluetou dvou masivních hranolových věží vystupujících z tiché šumavské krajiny. To je hrad Kašperk, který si získá srdce každého návštěvníka. Okouzlil nejen turisty, ale také filmaře, a díky tomu jej známe i z oblíbené vánoční pohádky.