Šumava

Tajemství šumavských Knížecích Plání

Nepatřily mezi nejstarší šumavské obce. O jejich založení se postaral kníže Schwarzenberg až na konci 18.  století. Na nedostatek událostí si ale za své krátké existence stěžovat opravdu nemohly.

Král Šumavy se vrací jako Fantom temného kraje

Král Šumavy: Fantom temného kraje, tedy nové a pravdivé zpracování příběhu nejslavnějšího českého převaděče Josefa Hasila, měl v pondělí premiéru v pražském kině Lucerna. V kinech však promítán nebude. Režisér David Ondříček příběh natočil jako třídílnou minisérii pro Voyo Originál, kde bude pro diváky k vidění od 9.  prosince.

Král Šumavy: Fantom temného kraje míří za diváky

Král Šumavy znovu ožil. Režisér David Ondříček natočil minisérii, kterou budou moci diváci vidět od 9.  prosince. Vypráví příběh kuchtíka Josefa Hasila, který – ač po tom vlastně netoužil – se stal legendou mezi převaděči. Tvůrci nyní zveřejnili trailer.

Špičák zdraží skipasy téměř o pětinu

Celodenní skipas na Špičáku, v největším sjezdařském areálu železnorudské části Šumavy, bude stát v nastávající sezoně 890 korun, loni to bylo o 140 korun méně. Poněkud ušetří ti, kteří si jej koupí přes e-shop, tam vyjde na 846 korun.

Rozhledna Kraví hora u Hojné Vody – Kühberg

Věž na vrchu Kraví hory v Hojné Vodě dnes slouží jako vysílač i jako rozhledna. Výstupem po ocelovém schodišti na vyhlídkovou plošinu ve výšce 32 metrů se vám naskytne výhled na okolní Novohradské hory, část Šumavy a za dobrého počasi i na Alpy.

Rozhledna Hoslovice u Strakonic

Rozhledna byla zpřístupněna v roce 2005 a pyšnit se může výškou 50 m. Vyhlídková výška je však pouze 29 m. Z rozhledny je možné vidět Šumavu, Boubín, Bobík, Javorník nebo Temelín.

Běžecké stopy budou na jihu Čech většinou zdarma

Při zdražení skipasů o deset až patnáct procent se řada lidí, kteří se chystají na hory, může spolehnout za dobrého počasí na běžecké lyžování. Stopy na Šumavě i Lipensku budou většinou bez poplatků. Finančně se na přípravě podílejí lyžařské areály, oddíly, obce i Jihočeský kraj.

Úprk Menší Vltavice přes balvany nad Vyšším Brodem

Vyšší Brod, jedna z pomyslných vstupních bran na Šumavu, je znám zejména díky areálu cisterciáckého kláštera. Ten pochopitelně při naší návštěvě rovněž nemineme – ale kromě toho vystoupáme nad město ke starému poutnímu místu a krátce poté se zastavíme u působivých vodopádů.

Srážku lyžařů, při které zemřel propagátor Šumavy, policie odložila

Policisté podle informací Práva odložili případ srážky dvou lyžařů na sjezdovce v Kašperských Horách, při které letos v březnu zemřel známý propagátor Šumavy Emil Kintzl (88).

Malebné Horažďovice lákají na perly i bájnou horu Prácheň

Horažďovice na Klatovsku, kterými mnozí cestou na Šumavu jen projedou, si zaslouží alespoň krátkou zastávku. I za pár hodin se totiž dá stihnout to nejlepší, co pětitisícové městečko na Otavě nabízí - procházku malebným historickým jádrem, návštěvu muzea s novou expozicí minerálů, perel a zlata i výšlap na bájnou horu Prácheň, vzdálenou dva kilometry.

Na auto bývalého ředitele NP Šumava spadl strom

Obrovské štěstí v neštěstí měl ve středu v podvečer bývalý ředitel Správy Národního parku Šumava Jiří Mánek. Řídil osobní vůz po silnici první třídy z Horní Vltavice na Kubovu Huť, když na přední sklo na straně řidiče dopadl strom. Utrpěl šok a lehká zranění.

Přes zaniklé šumavské obce k vyhlídce na Oblíku

Šumava otvírá svou náruč v každé roční době. Nabízí pastvu pro naše smysly a probouzí v nás nové touhy a naděje, a to i v místech, jejichž osud byl poznamenán násilnou změnou.

Modravskými pláněmi s průvodcem po nepřístupných stezkách

Podmáčený terén, desítky popadaných stromů, které je třeba překročit, balancování na kládě přes potok, prodírání se vysokým borůvčím a jako třešinka na dortu brodění v ledové vodě. Takhle nějak si člověk užije divočinu v okolí šumavské Modravy, když se přihlásí na výpravu s průvodcem.

Finále uvede detektivního Docenta, Vojtu Dyka, Krále Šumavy i drama o privatizaci

Už 23.  září začíná největší festival českých filmů a seriálů Finále Plzeň. Za šest dní stihne zhruba stovku projekcí.

Dobrovolníci obnovují mokřady na Šumavě

Celkem 60 dobrovolníků z devíti evropských zemí se v srpnu zapojilo do obnovy šumavských rašelinišť v rámci projektu Hra o klima. S návratem mokřadů pomáhali v okolí Stožce.