Víska

Studánka Pod Lomem v Chvalčově – Dědině

Sto metrů pod cestou z Vísky na Bělidlo pod starým žulovým lomem vytéká studánka Pod Lomem.

Od královny českých roubenek ve Vísce k divočině Bobřího potoka

Nechodí sem moc lidí, což je jedině dobře, najdete tu klid, voní tu příroda, cvrlikají ptáci, voda Bobřího potoka se zejména na jaře valí peřejemi ke Kravařům. To na loukách kvetou orchideje. I vodopád tu najdete, padá z více než desetimetrové výše. Ale nejdřív se zastavte v roubené vísecké rychtě.

Vísecká rychta Kravaře s expozicí lidového bydlení

Vísecká rychta, vystavěná roku 1797 pro místního rychtáře Václava Kerna, patří k největším roubeným stavbám v Čechách. Pět komor v patře a trojpodlažní půda byly určeny především k sušení chmele.

Dub ochránce ve Višňové u Frýdlantu

V roce 2010 postihla Višňovou katastrofální povodeň. Řeka Smědá se vylila z břehů a nejvíce udeřila v části obce zvané Víska. Pod vodou zde bylo 42 domů z celkových 65. Voda s sebou vzala auta, stromy a další materiál. Proti naplaveninám se však postavil mohutný dub, který zde již dlouho roste.

Víska, kde se sedláci rozhodli zabít udavače, je jinak poklidná malebná obec

Na Oskara aspirující film Je třeba zabít Sekala nebyl jediný, který se ve Varvažově točil. Paradoxem však je, že v uvedeném filmu tato jihočeská ves simulovala předlohovou vesnici Lakotice na Hané, kde se v roce 1943 odehrává děj tohoto dramatického příběhu z autorského brku Jiřího Křižana.

Mlýn Poštolka pod Železnými horami

Jednotlivci i rodiny, kteří dávají přednost příjemné klidné rekreaci v soukromí si jistě oblíbí mlýn Poštolka v obci Víska, nedaleko Chotěboře. Mlýn se nachází na úpatí Železných hor, v jedné z oblastí s nejčistším ovzduším v České republice.