Hrady a zámky ve městě Zákupy

Napoleonův syn Orlík se na svůj zámek v Zákupech nikdy nepodíval

Zákupy jsou spojovány především s Habsburky. Před nimi tu hospodařili vévodové Sasko-Lauenburští, před nimi Berkové… Zámek je ale spojován i se jménem jediného legitimního syna císaře Francie Napoleona Bonaparte Napoleona Františka Josefa Karla Bonaparte, zvaného Orlík.

Za Habsburky na Zákupy. Byla doba „temna“ opravdu tak temná?

S Habsburky na českém území je bytostně spjatý zámek v Zákupech (Reichstadt) u České Lípy. Donedávna se mu návštěvnicky moc nedařilo, nyní jen vzkvétá. Pomohla nová expozice i nový kastelán a jeho tým.

Prohlídková trasa zámku Zákupy se rozdělí na dva okruhy

Rozdělení prohlídkové trasy na Státním zámku Zákupy na dva okruhy je jednou z hlavních novinek, které tam pro letošní turistickou sezónu připravují. Podle kastelána se tak nestane hned v dubnu, ale až v průběhu sezóny. Přes zimu také na zámku připraví další nově zrestaurované a vybavené místnosti, mimo jiné hostinské apartmá z doby, kdy zákupský zámek patřil synovi Napoleona Bonaparte - Orlíkovi.

Zákupy: zámek Ferdinanda I. Dobrotivého, císaře prosťáčka, který měl rád knedle

Sedm set let uplyne letos od založení severočeských Zákup, známých především zámkem. Původně kolonizační ves se od 13. století rozrůstala, nejprve za Vartenberků a Berků, Zdislav Berka nechal postavit zámek, který se v průběhu staletí měnil v pohodlné panské sídlo s rozsáhlým parkem.

Vánoční trhy na Sychrově, perníkový Grabštejn a Medvědí kuchyně na Zákupech

Advent pomalu klepe na dveře, zámky a hrady lákají na vánoční akce. Na Grabštejně zavoní perníčky od kastelána. Na zámku Zákupy lákají na vánoční prohlídky, kde návštěvníci budou moci nahlédnout i do Medvědí kuchyně. Na Sychrově připravili v prosinci vánoční trhy, prohlídky i adventní koncerty.