Slatiňany

Od Tří králů na tři zámky: Sychrov, Zákupy a Slatiňany zvou na celoroční prohlídky

Zima většinou zavírá brány historických objektů, přesto některé od čtvrtka 6. ledna začínají vítat ve „dvojkovém“ roce návštěvníky.

Pramen řeky Chrudimky

Řeka Chrudimka vede přes Hlinsko, Slatiňany, Chrudim a je dlouhá téměř 109 km.

Řeka Chrudimka

Nová města Hlinsko, Slatiňany a Chrudim vznikla na řece Chrudimce dlouhé téměř 109 km. Pramen řeky najdete na Vysočině ve výšce 680 m.n.m. Chrudimka se vlévá v Pardubicích do Labe.

Zámek Slatiňany nabízí o Velikonocích prohlídku pro každého

Velikonoční svátky trávily bohaté šlechtické rodiny bývalé rakouské monarchie tradičně ve Vídni. Přesun z hlavního města se konal až po velikonočních svátcích, a to nejčastěji do letních sídel v Čechách a na Moravě na přelomu dubna a května.

Zámecké arboretum a rosarium ve Slatiňanech

Správa státního zámku Slatiňany společně s Vítězslavem Hauptem ze sdružení Centaurea otevřelo v roce 2013 nově vybudované arboretum a rosarium v prostorách zámeckého zahradnictví.

Za zážitky do Chrudimského lesa a za koňmi do Slatiňan

Široké spektrum zážitků, mezi nimiž nechybí výhledy do kraje, protažení těla, ale i rozšíření vědomostí, nabízejí během jediného dne Slatiňany a Chrudimský les v jejich blízkosti. Bonusem jsou nádherní koně, kteří provázejí návštěvníka téměř na každém kroku. Tak pojďme na zámek a na procházku Chrudimským lesem.

Zámek Slatiňany otevře návštěvníkům i místa běžně nepřístupná

Od roku 1984 je 18. duben Mezinárodním dnem památek a historických sídel. Oslavit jej můžete o nadcházejícím víkendu 18. a 19. dubna na zámku ve Slatiňanech, kde si pro milovníky hradů a zámků připravili nevšední zážitek.

Zámek Slatiňany zpřístupnil turistům loveckou chodbu

Zámek ve Slatiňanech zpřístupnil návštěvníkům v nové sezoně, která začala v sobotu, loveckou chodbu. Vystaveny jsou v ní myslivecké trofeje a mnoho barokních grafik s loveckou tematikou, které chodbu v minulosti zdobily. Jejich autorem je německý rytec, malíř a kreslíř Johann Elias Ridinger.

Zámek Slatiňany zve do hipologické expozice i na projížďky na koních

Největší a nejkomplexnější sbírka v Evropě - Muzeum koní - se nachází na zámku Slatiňany. Na více než tisíci exponátech ze 122 hradů a zámků Čech a Moravy ukazuje vztah člověka a koně. Je to jediná chovná stanice vraníků českého plemena starokladrubských koní.

Na zámku Slatiňany je k vidění (nejen) největší kolekce historických podkov

Řadu atraktivních novinek připravila na letošní sezónu správa slatiňanského zámku. Luxusní textilní tapety, rodinná alba fotografií, nově zařízená ložnice, dvoumetrový portrét kněžny Marie, sbírka podkov a zpřístupněná zámecká věž čeká nově návštěvníky při prohlídce zámku. Otevře v sobotu 5. dubna.

Zámecká věž ve Slatiňanech

Jednou z prohlídkových tras Státního zámku Slatiňany je od konce června 2013 velká zámecká věž. Vyhlídkový ochoz věže je přístupný s průvodcem v otevíracích hodinách zámku pouze za nedeštivého počasí.

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků

Naučná stezka Kolem Kochánovických rybníků představuje přírodní krásy revíru Slatiňany. Do míst Železných hor, které byly v roce 2008 zasažené větrnou kalamitou Ivan, zájemce zavede obnovená, necelé tři kilometry dlouhá naučná stezka, dříve nesoucí jméno K Tyrolskému domku.

Krčma krále Artuše Slatiňany

Přijďte ochutnat do Slatiňan českou a mezinárodní kuchyni do Krčmy krále Artuše, která nabízí hotová, minutková a grilovaná jídla, speciality či alkoholické, nealkoholické a míchané nápoje.

Kočičí hrádek v zámeckém lesoparku Slatiňany

V jihozápadní části zámeckého lesoparku se nachází dětmi oblíbený Kočičí hrádek. Je to miniatura hradu, kterou koncem devatenáctého století nechala v lese za slatiňanským parkem postavit kněžna Vilemína Auerspergová.

Tip na výlet: Slatiňany. Město, kam vyrazit za krásou koní i lesů

Procházku vedoucí okolo památek, výběhové louky místního hřebčína, výletní restauraci, ale hlavně nádhernou přírodu a klid,  který láká k odpočinku od městských...