Zákupy

Kam o víkendu s dětmi: Zhlédněte pohádku, vydejte se do historie

Víkendové akce opět nabízejí zábavu v kombinaci s poučením. Na několika historických objektech se konají kostýmované nebo hrané prohlídky, které vás zábavnou formou provedou historií. Stejně tak se můžete do minulosti podívat v rámci řemeslných trhů. Pokud dáváte přednost spíše odpočinku, vydejte se na zámek Zákupy podívat se na pohádku.

Napoleonův syn Orlík se na svůj zámek v Zákupech nikdy nepodíval

Zákupy jsou spojovány především s Habsburky. Před nimi tu hospodařili vévodové Sasko-Lauenburští, před nimi Berkové… Zámek je ale spojován i se jménem jediného legitimního syna císaře Francie Napoleona Bonaparte Napoleona Františka Josefa Karla Bonaparte, zvaného Orlík.

Lesnická naučná stezka Zákupy

Naučná stezka vás zavede do okolních lesů. Stezka je udržovaná a označená rozcestníky. Po cestě jsou rozmístěny informační tabule, které představují zdejší faunu a flóru, historii vyšší lesnické školy v Zákupech a osobnosti zdejšího kraje.

Kaple sv. Anny v Zákupech

Kaple stojí na bývalém morovém hřbitově u kamenného mostu a pochází z roku 1680. Stavba je spojena s epidemií moru, který po třicetileté válce postihl Zákupy. Ze všech obyvatel Zákup zbylo tehdy údajně 6 lidí.

Přírodní koupaliště Zákupy s tobogánem

Jako koupaliště v Zákupech slouží Velký zákupský rybník. Mezi atrakce koupaliště patří 9 m vysoký a 95 m dlouhý tobogán. Vstup do vody je možný po celém obvodu vodní plochy.

Za Habsburky na Zákupy. Byla doba „temna“ opravdu tak temná?

S Habsburky na českém území je bytostně spjatý zámek v Zákupech (Reichstadt) u České Lípy. Donedávna se mu návštěvnicky moc nedařilo, nyní jen vzkvétá. Pomohla nová expozice i nový kastelán a jeho tým.

Prohlídková trasa zámku Zákupy se rozdělí na dva okruhy

Rozdělení prohlídkové trasy na Státním zámku Zákupy na dva okruhy je jednou z hlavních novinek, které tam pro letošní turistickou sezónu připravují. Podle kastelána se tak nestane hned v dubnu, ale až v průběhu sezóny. Přes zimu také na zámku připraví další nově zrestaurované a vybavené místnosti, mimo jiné hostinské apartmá z doby, kdy zákupský zámek patřil synovi Napoleona Bonaparte - Orlíkovi.

Zákupy: zámek Ferdinanda I. Dobrotivého, císaře prosťáčka, který měl rád knedle

Sedm set let uplyne letos od založení severočeských Zákup, známých především zámkem. Původně kolonizační ves se od 13. století rozrůstala, nejprve za Vartenberků a Berků, Zdislav Berka nechal postavit zámek, který se v průběhu staletí měnil v pohodlné panské sídlo s rozsáhlým parkem.

Vánoční trhy na Sychrově, perníkový Grabštejn a Medvědí kuchyně na Zákupech

Advent pomalu klepe na dveře, zámky a hrady lákají na vánoční akce. Na Grabštejně zavoní perníčky od kastelána. Na zámku Zákupy lákají na vánoční prohlídky, kde návštěvníci budou moci nahlédnout i do Medvědí kuchyně. Na Sychrově připravili v prosinci vánoční trhy, prohlídky i adventní koncerty.