Tipy na výlety ve městě Brno

Rozhledna Kamenný vrch v Brně

Betonová rozhledna byla postavena v areálu bývalého ozdravovacího areálu v roce 1928. Po několika letech chátrání byla v roce 2011 obnovena společně s přilehlým parkem. Vzhledem ke vzrostlé vegetaci je výhled z ní omezený.

Vyhlídka Chvalovka v Brně

Malá dřevěná rozhledna, připomínající posed, stojí nedaleko Brněnské přehrady v městské části Brno – Bystrc. . Dosahuje výšky necelých 5 m a vzhůru vede 9 schodů.

Brno se turistům představí novou chrámovou trasou

Brněnskou sakrální historii i současnost představuje projekt Brno a jeho chrámy, pořádaný Turistickým a informačním centrem (TIC) Brno ve spolupráci s Biskupstvím brněnským, křesťanskými farnostmi v Brně, Židovskou obcí Brno a brněnskou pobočkou Židovského muzea v Praze.

Hrobka Tutanchamona i s jeho poklady je k vidění v Česku

Je tomu přesně 100 let od nálezu hrobky jednoho z největších egyptských panovníků, faraona Tutanchamona. Jeho život a odkaz starého Egypta dokumentuje výstava „Tutanchamon – jeho hrobka a poklady“ o ploše více než 2000 metrů čtverečních. S kamerou Novinek si můžete výstavu, která je k vidění na brněnském výstavišti, prohlédnout v reportáži.

Kam na výlet v Brně a okolí? Hrady, muzea, jeskyně, procházky a další tipy

Druhé největší město republiky a jeho okolí nabízí nespočet možností, kam vyrazit o víkendu s rodinou či kamarády, ale i třeba na procházku se psem. Z našich tipů na zajímavé výlety, které si užijete za každého počasí, si každý vybere to své – ať už to budou městské památky, muzea, hrady a zámky, rozhledny, koupaliště a zoo nebo procházky v přírodě v okolí Brna či přímo v chráněném Moravském krasu.

Špilberk ukazuje dosud neznámá místa

Muzeum města Brna otevřelo v dubnu nový prohlídkový okruh, který je zaměřený na dějiny dominanty města Brna, hradu Špilberku. Návštěvníci mají nově možnost zavítat na místa, která byla dosud nepřístupná.

S jarem se do Brna vracejí komentované procházky

S jarem se vracejí oblíbené prohlídky města s průvodci. Letos se rozšíří o návštěvy architektonického skvostu brněnského výstaviště, ale také o Stezky třetího odboje, mezi nimiž nechybí například téma Pryč s okupanty. Několik prohlídek je rovněž připraveno speciálně pro děti a jejich rodiče.

Středisko volného času Lužánky

S Lužánkami se zabavíte také za hranicemi vašeho domova. V Brně i okolí jsou připravené interaktivní procházky s úkoly, tematické stezky třeba vánoční, s naukou o první pomoci, s poznáváním hodin, brněnských zákoutí, a to pro předškoláky i starší děti.

Kaple Kristus na hoře Olivetské v Brně

Kaplička Kristus na hoře Olivetské leží ve vnitrobloku na pomezí ulic Orlí, Josefská a Novobranská v centru Brna. Zahalena tajemstvím není kaple jen kvůli své nedosažitelné poloze, stěží objasnit lze dnes i její historii a původní účel.

Park Kadetka pod Kraví horou v Brně

Park vznikl revitalizací brownfieldu bývalé jídelny. V upraveném parku s květinami si můžete odpočinout na nových lavičkách. Využít lze i dva veřejné grily a posilovací stroje.

Z rozhledny Liduška je Brno jako na dlani

Brno jako na dlani mají turisté, kteří se vypraví na nově postavenou rozhlednu U Lidušky v Bílovicích nad Svitavou v Moravském krasu. Jde o devětadvacet metrů vysokou ocelovou stavbu stojící nedaleko místa, na němž spisovatel Rudolf Těsnohlídek 22. ledna 1919 našel odloženou sedmnáctiměsíční holčičku. Dívce zachránil život a pak se o ni postaral.

Špilberk zve návštěvníky do podzemního labyrintu

Muzeum města Brna zve milovníky historie na prohlídku nového prohlídkového okruhu, kterým je tajemný podzemní labyrint chodeb pod hradem Špilberkem. Sloužil obráncům města v roce 1645 při obléhání Švédy. Obráncům moravské metropole se je podařilo odrazit. Chodby se ukrývají pod jihozápadním bastionem, což je mohutný výběžek hradeb.

Experimentální objekt Zdenka Fránka ve Slavkově u Brna

Experimentální objekt Liko-Noe je jedna z řady staveb Zdeňka Fránka, vytvořených ruku v ruce s vědeckým týmem. Zadáním bylo vyvinout vývojové centrum rodinné firmy, objekt využívající pouze energie získané z přírodních zdrojů a díky přírodnímu systému čištění samostatně pracující s vodou.

Betonová křesla v brněnském Bronxu

Brňané si mohou odpočinout v černobílých betonových ušácích, které se vyskytují na území takzvaného brněnského Bronxu. Křesla vznikají díky projektu Brnox II, jehož autorkou je výtvarnice Kateřina Šedá, která se prostředím vyloučených oblastí zabývá už několik let.

Po brněnském Prýglu nejen na hrad Veveří

Praha má rekreační zázemí na Slapské přehradě, Brno na Prýglu, kam je to z města podstatně blíž. Na přehradu se dostanete za několik minut městskou dopravou, potom se můžete vydat na vyhlídkovou plavbu třeba na oblíbený hrad Veveří.