Jihomoravský kraj

Kovářský skanzen v Hameském mlýně Obřany

Hamerský mlýn je dílem jednoho šikovného kováře z Brna, který se rozhodl vybudovat z ruiny na samém okraji města své kovářské dílny a kovářský skanzen, ve kterém veškeré stroje jsou poháněny kroutivým momentem vodního kola.

Tipy na víkend: Zahřejte se polévkou, vyrazte na veletrh hodinek

Zdá se, že je babí léto už skutečně pryč a nastává sychravý podzim. Pokud se budete potřebovat zahřát, navštivte třeba pražské Polívkování a ochutnejte nepřeberné množství polévek. V Jihomoravském kraji zase můžete vyrazit na ochutnávky guláše. A pokud patříte mezi nadšence do hodinek, v Brně se koná jejich veletrh.

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice navázala na tradici „Zemské révové školy“ založené v roce 1901 k jejímuž odkazu se hrdě hlásí.

Kino Scala v Brně

První univerzitní kino v Česku provozuje Masarykova univerzita ve spolupráci se společností Aeropolis.

Bývalá káznice na Cejlu v Brně

Káznice na Cejlu byla v provozu mezi lety 1784 až 1956. Až do roku 1786 v ní byl umístěn sirotčinec. Poté budovy sloužily původně zamýšlenému účelu věznice, a to až do roku 1955, kdy byla postavena věznice v Brně -Bohunicích.

Národní přírodní památka Čertova zeď u České Dubu

Původně 20 km dlouhá, až 20 m vysoká a 2–3 m široká zeď z čediče vznikla v linii Světlá pod Ještědem-Bezděz utuhnutím čedičové vyvřeliny v pískovcové trhlině.

Pamětní síň básníků Františka Halase a Klementa Bochořáka v Kunštátě

Pamětní síň básníků Františka Halase a Klementa Bochořáka - stálou expozici najdete v prostorách Městského informačního centra Kunštát.

Muzeum tradičního bydlení a perleťářství v Senetářově

Muzeum tradičního bydlení a perleťářství je příkladem typické hospodářské usedlosti střední Moravy s hákovou (dvoubokou) formou dvora, postavený z nepálených cihel s valbovou střechou krytou došky.

Galerie Umakart v Brně

Galerie Umakart je nezávislou studentskou platformou orientující se zejména na prezentaci tvorby nastupujících autorů.

Muzeum výpočetní techniky v Brně

Muzeum výpočetní techniky nabízí netradiční retro expozici výpočetní techniky pocházející převážně z dob normalizačního Československa.

Muzeum obce Dambořice

Jedním ze záměrů kulturní a vlastivědné společnosti Kunstát se sídlem v Dambořicích je vybudování obecního muzea - památníku obce Dambořice na předešlé generace.

Muzeum olomučanské keramiky

Olomučanská keramika se vyráběla přímo v obci Olomučany ve druhé polovině 19. století a počátkem století 20. Ve své době byla vyhledávaným užitkovým i okrasným zbožím.

Galerie Rojetín

Jedná se o autorskou výstavní galerii výtvarnice Martiny Fialové. Galerie nabízí k zhlédnutí obrazy, vypalovaná skla a mozaiky.

Muzeum Starý kvartýr v Lužicích

Muzeum tradic, historie i šikovnosti našich předků i současných obyvatel Lužic na Hodonínsku.

Moravské Toskánsko - nejfotogeničtější krajina Česka

Dlouhé pásy hnědých či zelených polí se táhnou až k obzoru a jakoby nekončí. Malebně zvlněnou krajinu jižní Moravy jen sem tam doplňuje osamělý strom, remízek nebo bílá kaplička. Fotografové nazývají krajinu v okolí Kyjova Moravským Toskánskem.