Rozhledny v oblasti Jihomoravský kraj

Stezku nad vinohrady čeká premiéra

Téměř celý kruh tvoří půdorys nezvyklé rozhledny nad obcí Kobylí na Břeclavsku. Na Kobylím vrchu, zvaném místními i Homole, bude mít oficiální premiéru v sobotu. Vyhlídka je současně příspěvkem k oslavám sta let od vzniku Československa.

Rozhledna na hradě Špilberk

Nejkrásnější výhled na město Brno se lidem nabízí ze Špilberku, ovšem s jednou nevýhodou – není vidět samotný hrad.

Hrabalova rozhledna na Židenickém kopci v Brně

Na Židenickém kopci v Brně, na kopci nad Viniční ulicí, bude stát nová rozhledna. Postavena by měla být během roku 2018.

Dřevěná rozhledna Zelenkův kopec u Olešnice

Dřevěná vyhlídková věž na Zelenkově kopci (666 m.n.m.) nacházející se asi 1 km severně od obce Ústup je v pořadí druhou stavbou svého druhu, kterou nechal na svém území vystavět mikroregion „Sdružení Olešnicko".

Rozhledna na Malém Chlumu

V Boskovické brázdě stojí od roku 2005 rozhledna Malý Chlum, díky své jedinečné poloze, se tak stala hojně vyhledávaným turistickým bodem i klasickou přírodní dominantou obce mikroregionu Svitavy.

Rozhledna Mokrá-Horákov

Asi 10 metrů vysoká železná rozhledna s točitým schodištěm vyrostla v průběhu roku 2015 nad obcí Mokrá-Horákov u Brna. Stojí na mírném návrší Skalky na severním okraji části osady Mokrá, cca 15km severovýchodně od Brna.

Ve Sloupu v Čechách najdete hrad, vinohrad, rozhlednu i jeskyni zavražděného poustevníka

Do malebného regionu Lužických hor patří i velmi navštěvovaný skalní hrad Sloup v Čechách. V posledních letech oblast ještě více získala na turistické atraktivitě vybudováním nové rozhledny Na Stráži, upravením skalních vyhlídek či vytvořením několika místních turistických okruhů.

Rozhlednna Na Podluží u Nového Podvorova

Rozhlednu, která záměrně připomínáí těžební naftovou věž, odkazující do nedávnou minulost kraje, můžete navštívit nedaleko Nového Poddvorova na Hodonínsku.

Nejen Morava má Hodonín či Javorník. Víte, že je najdete i na Šumavě?

První vazba na Hodonín připomene jihomoravské Masarykovo rodiště, kde jakéhos mládence za vojáčka brali. Mnohem častější pojmenování Javorník evokuje třeba slezské město či s přídomkem Velký rozhlednu v Beskydech. Ale stejnojmenné obce na Šumavě si se vzdálenými jmenovci nikterak nezadají.

Návštěvnické centrum velkomoravského památníku v Mikulčicích s rozhlednou

Součástí návštěvnického centra ve velkomoravském památníku v Mikulčicích je 30 metrů vysoká vyhlídková věž. Všem návštěvníkům přináší možnost zhlédnout centrální část areálu Slovanského hradiště – areály Akropole, Předhradí i okolních Podhradí - z ptačí perspektivy.

Rozhledna Alfonse Muchy v Ivančicích

Rozhledna A. Muchy stojí na kopci Réna v nadmořské výšce 310 m.n.m. Postavena byla v roce 1930 a již tehdy pojmenována po slavném ivančickém rodákovi malíři Alfonsi Muchovi.

Rozhledna Klucanina v Tišnově

Rozhledna Tišnov, také známá jako rozhledna na Klucanině či Klucanina, je rozhledna na kopci Klucanina (410 m n. M.) v Tišnově. Zděná rozhledna stojí v nadmořské výšce 402 m. Její celková výška je 29 m a na nejvyšší, třetí, vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 m vede 133 schodů.

Burianova rozhledna na kopci Milenka v Rudce u Kunštátu

Nad lesoparkem s jeskyní Blanických rytířů v Rudce stojí na kopci Milenka (579 m.n.m) Burianova rozhledna. Za dobré viditelnosti je z ní možné zhlédnout Jeseníky, Krkonoše i Pálavu. V areálu parku, který rozhlednu obklopuje, jsou vystavena díla ze sochařských sympozií.

Rozhledna Žernovník z bývalého vodojemu

Rozhlednu Žernovník naleznete nedaleko Rájce-Jestřebí na Blanensku. Neobvyklá stavba vznikla ze starého vodojemu, který byl původně určen k demolici. Z 15 metrů vysoké rozhledny je za pěkného počasí výhled na Jeseníky, hrad v Boskovicích i Pálavu u Mikulova.

Rozhledna Rumburak u Bítova

Rozhlednu Rumburak najdete na úpatí Velkého kopce, u silnice k hradu Bítov, cca 35 km od Znojma. Pokochat se můžete výhledem na hrad Cornštejn, vesnici Bítov a do údolí Vranovské přehrady. Rozhledna stojí díky manželům Pyskovým, kteří ji nechali postavit v letech 2008 - 2009.