Kraj Vysočina

Knoflíkářské muzeum v zámeckém pivovaru v Žirovnici

V budově bývalého zámeckého pivovaru se nachází jedinečné muzeum knoflíků a perleti. Je zde k vidění expozice knoflíkářství a perleti, šicích strojů a pivovarnictví. K zajímavostem patří ukázky různých druhů perletě, jejich naleziště a perleťářské stroje.

Koupaliště Bor v Třebechovicích pod Orebem

Městské koupaliště v místní části Bor se nachází cca 1 km od městského centra ve směru výjezdu na Týniště nad Orlicí, vedle areálu fotbalového hřiště SK Třebechovice. Je umístěno ve velice příjemném prostředí městského lesa a vede k němu cyklostezka od nádraží i ze středu města.

Vila Vladislava Vančury na Zbraslavi

Známý český spisovatel, dramatik a režisér Vladislav Vančura vlastnil na Zbraslavi působivou vilu s minimem architektonických dekorací. Její největší chloubou jsou terasy, na kterých spisovatel často vytvářel svá literární díla.

FotbalPark Praha - první hřiště na fotbalgolf v Praze

První hřiště na fotbalgolf v Praze se nachází na Jižním Městě přímo u Milíčovského lesa. Je koncipováno pro všechny kategorie od dětí, přes dospělé až po seniory.

Stezka mladého lesníka

Do lesa chodíme čím dál více a nejčastěji s dětmi. A právě pro ně vznikla u Nasavrk naučná Stezka mladého lesníka, která dětem ukáže hravou a zábavnou formou, jak se v lese chovat a jak vypadá práce lesníka. Stezka je dlouhá 500 metrů a má 10 zajímavých stanovišť. Na každém z nich si děti vyzkoušejí […].

Socha T. G. Masaryka v Bystřici nad Pernštejnem

Sochu T. G. Masaryka před Základní školou TGM vytvořil Vincenc Makovský v letech 1935–1938 a traduje se o ní, že je Masarykovou nejkrásnější sochou vůbec.

Kašna se sousoším Cyrila a Metoděje v Bystřici nad Pernštejnem

Žulovou kašnu s nádrží na půdorysu kvadrilobu zdobí sochy věrozvěstů sv. Cyrila a sv. Metoděje v životní velikosti. Kašna krášlí bystřické náměstí již od roku 1892.

Kostel sv. Vavřince v Bystřici nad Pernštejnem

Kostel sv. Vavřince je Dominantou města. Jeho vznik spadá do 13. století, v průběhu staletí byl mnohokrát přestavován. Dnešní barokní podoby dosáhl při přestavbě koncem 17. století. Dvě věže v průčelí byly přistavěny v roce 1750.

Muzeum Tři oříšky pro Popelku

V Počátkách u Pelhřimova jnově otevřeli expozici inspirovanou pohádkou Tři oříšky pro Popelku.

Hornická stezka Krupka

Příhraniční hornická naučná stezka v Krupce je věnována historii rudného hornictví a osídlování Krušných hor. Vede z Husitské ulice před Muzeum Krupka do Fojtovic, měří 35,5 km a obsahuje 24 informačních tabulí.

Zřícenina tvrze Starý Dvůr v Krupce

Počátky tvrze Starý Dvůr při horní cestě z Krupky od kostela sv. Anny k Bohosudovu jsou dodnes nejasné. Tvrz vznikla jako vesnické opevněné sídlo drobného feudála či bohatého měšťana v průběhu 14. nebo nejpozději na počátku 15. století.

Opuštěný vápencový lom u Vlašimi je žabím rájem

Opuštěný vápencový lom v Jinošovském údolí nedaleko Vlašimi se změnil v žabí ráj s naučnou stezkou. Ochránci přírody dokázali zanedbané zpustošené místo vyčistit, vytvořili tady nové tůně pro obojživelníky a pro návštěvníky připravili informační tabule a vyhlídku do lomu.

Obec Kameničky – zdroj inspirace pro Karla Václava Raise a Antonína Slavíčka

Obec Kameničky leží pod vrcholky Českomoravské vysočiny v chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jihovýchodním směrem od města Hlinska. Malebnost obci dodávají roubené chalupy a usedlosti. Obec proslavil spisovatel Karel Václav Rais a malíř Antonín Slavíček.

Torzo železničního viaduktu mezi Dolními Kounicemi a Ivančicemi

V druhé polovině 19. století se začalo budovat nové železniční spojení Brna s Vídní. Trasa vedla značně členitým terénem a tak si vyžádala stavbu několika mostů a tunelů. Všechny byly dvojkolejné, kromě jednoho, toho největšího mostu. Najdete jej u řeky Jihlavy Mezi Ivančicemi a Dolními Kounicemi.

Minigolf Kšírovka

V těsné blízkosti koupaliště a cyklistické stezky u řeky Svratky u sportovního areálu Hněvkovského naleznete minigolfové hřiště, které plně uspokojí všechny milovníky tohoto mezi veřejností oblíbeného sportu.