Železné hory

Lipnický hrad je opředen pověstmi. Místní poklad střeží kostlivec s diamantovýma očima

Lipnický hrad byl postaven na skalní vyvýšenině, z níž lze dohlédnout až k vrcholům Železných hor a Žďárských vrchů. Je opředen několika tajemnými pověstmi, které nám nedají spát. Ať už třeba o rytíři Samsonovi, zazděné Kateřině či tajné místnosti plné bohatství. Uchvátí nás také hradní věž s nezapomenutelným výhledem, gotická kaple, zbrojnice, rozsáhlé sklepení a mnohé další.

Brána do pravěku v Pasíčkách

Nahlédněte do pravěkého světa, který se nacházel na území Národního geoparku Železné hory a v jeho blízkém okolí. Unikátní expozice nabízí možnost seznámit se se zkamenělým světem zcela netradiční formou. Sahání na exponáty je v expozici dovoleno, naopak je to nezbytná nutnost.

Dominanta Železných hor Lichnice bývala pyšným sídlem pánů z Lichtenburku

Žalostné jsou ruiny hradu Lichnice, taktéž Světlík, Světlice či Lichtenburk zvané. Tyčí se na dominantním kopci nad obcí Podhradí, zdálky jsou vidět při příjezdu k Železným horám od Čáslavi. Shlížejí na Třemošnici, kde stojí zajímavá technická památka Berlova vápenka.

Rybaření u rybníku Josef v Trpišově

Relax v úplném soukromí přímo u vody na hrázi rybníku Josef o rozloze vodní plochy 1,5 ha v krásné přírodě CHKO Železné hory s možností sportovního rybolovu. Přijeďte si k nám užít parádní klid s přáteli, rodinou pohodu s dětmi i krásné vyjímečné chvíle ve dvou.

Paddleboardy Seč

Půjčovna paddleboardů a lodiček leží v srdci Železných hor na západním břehu přehrady Seč. K dispozici je zde velká čistá pláž s bezpečným vstupem do vody. Bezplatné parkoviště a kiosek přímo na místě.

Z městečka Rukapáně romantickým Chittussiho údolím pod Železné hory

Barva řeky Doubravy je proměnná, břehy lemuje zelená ve všech odstínech, nyní v pozdním jaru i žlutá blatouchů či petrklíčů. K tomu šeď skal a balvanů, přes které se řeka převaluje a utváří peřeje.

Vlastivědná stezka krajem Chrudimky

Stezka na své dlouhé a náročné trase, jejíž osu tvoří řeka Chrudimka a také rozhraní dvou chráněných krajinných oblastí Žďárské vrchy a Železné hory, seznamuje s historickými, kulturními a přírodními zajímavostmi zdejšího kraje. Měří 82 km a začíná u pramene řeky nedaleko Svratky a končí v Chrudimi.

Chráněná krajinná oblast Železné hory

V roce 1991 byla za účelem ochrany nejcennější části Železných hor založena chráněná krajinná oblast. Zaujímá 284 km² nejvyššími vrcholy je Vestec a Spálava. Oblast se rozkládá kolem Chotěboře a Ždírce nad Doubravou, táhne se dále na sever k Chrudimi a pokračuje také za Seč k Ronovu nad Doubravou.

Přírodní památka Boušovka ve Slavické oboře

Nedaleko obce Trpišov v CHKO Železné hory, se nachází Slavická obora. Ta v sobě ukrývá několik rybníků. Jední z nich je Boušovka, mělký lesní rybníček s výskytem růžové formy leknínu bílého.

Město dvou moří - naučná stezka Heřmanův Městec

Na úpatí Železných hor, kde se Heřmanův Městec nachází, proběhlo několik horotvorných pochodů provázených vznikem tektonických poruch, podél nichž došlo k výstupu hlubinného magmatu, které se místy v podobě lávy rozlévalo po povrchu.

Meandry Struhy v Železných horách

Jedná se o jeden z posledních přirozených toků v Polabí. Krásná lokalita se nachází nedaleko Pardubic.

Pravěká stezka Stolany

Že je geologie nuda? Záleží na tom, jak je podávána a kde se s ní člověk setká. A právě tohle my v Železných horách umíme. Schválně, vyrazte s dětmi do bývalého lomu u Stolan a pak se jich zeptejte, zda se nudily. Národní geopark Železné hory je na svém území velmi aktivní a nevytváří pro […].

500 000 000 let staré dno moře

Projít se v Čechách po mořském dně, to není jen tak. Díky Národnímu geoparku Železné hory to ale možné je. Kousek od vesničky Deblov jižně od Chrudimi se totiž nachází zkamenělé prvohorní dno, které je provrtané množstvím červích chodbiček. A teď k němu vede nová naučná mikrostezka. Autem dojeďte od Chrudimi do vesničky Deblov a […].

Procházka málo známými místy Národního geoparku Železné hory

Kdyby se skryla zemina v Národním geoparku Železné hory, asi bychom užasli, po čem to chodíme. Park o rozloze 777 kilometrů čtverečních má tvar výra, dravce má také ve znaku. Najdete tu v 700 milionů let staré kamenné historii Země přes 100 druhů hornin a nepočítaně minerálů a zkamenělin. Pojďme se tu krátce projít.

Jak jsem šlapal v Železných horách po stamilionech let

Železné hory jsou významnou geologickou lokalitou, o níž řada z nás nemá ani páru. O “šutry“ se zajímá málo lidí, ještě tak ve formě stavebního materiálu. Ale po čem šlapeme, nám převážně lhostejno je. Přitom, když se do problematiky trochu zakousnete, užasnete. Ony jen třeba dlažební kostky...