Kraj Vysočina

Muzeum Velké Meziříčí

Muzeum ve Velkém Meziříčí sídlí v prostorách stejnojmenného zámku. Návštěvníci zde mohou vidět přírodovědné a historické sbírky převážně regionálního charakteru. Těšit se ale můžete i na přechodné výstavy.

Exkurze na Letišti Náměšť nad Oslavou

Exkurze pro širokou veřejnost na vojenském letišti nedaleko Náměště nad Oslavou probíhají od dubna do října, ve dnech: úterý, středa a pátek vždy v odpoledních hodinách.

Chalupa Cikháj

Užijte si atmosféru bydlení našich babiček v romantické chalupě v srdci Vysočiny. Nově vybudovaná chalupa na krásném klidném místě v centru chráněné krajinné oblasti Žďárských vrchů je vyladěná do posledního detailu – lidovou architekturu doplňuje dřevěný interiér a stylové doplňky.

Lovecký zámek s jádrem gotické tvrze v Kněževsi

V budoucnu by měla být v tvrzi obnovena i kaple a v červenci roku 2017 zde najde útočiště Regionální muzeum horního Pooslaví zabývající se územím Radostínska, Křižanovska a Měřínska. Dále by zde měla být zřízena knihovna, archiv, badatelna a dětské dílny pro děti.

Ski areál Fajtův kopec

Ski areál Fajtův kopec se nachází ve Velké Meziříčí, které leží v samotném srdci Českomoravské vysočiny. Dostupnost tohoto střediska je vzhledem k přímému napojení na dálnici D1 výborná.

U mrtvých

Asi 2 km jihovýchodně od Rosic u Chrasti najdeme hromadný hrob fracouzských, ruských a rakouských vojáků, kteří zde zemřeli na choleru během napoleonských válek. Prý je zde pohřbeno 700 – 1000 těl. Mrtvé vojáky sem přiváželi vozy z rosického zámku, kde byl vojenský lazaret. Vozy měly prý dno z prken, která se dala vysunout, a […].

Kostel sv. Jakuba Většího v Bukově

Dominantou malé obce Bukov je kostel sv. Jakuba Většího, jehož vznik se datuje k přelomu 13. a 14. století. Objekt byl mnohokrát přestavován a nejmladší částí je věž z roku 1857. V kostele se nachází gotický presbytář a oltář s barokními sochami. Sakristie a chrámová loď jsou mladšího data.

Školní statek v Humpolci

Při návštěvě Školního statku v Humpolci narazíte kromě běžných hospodářských zvířat a koní také na ne úplně obvyklé živočichy v těchto krajích. Příjemnou procházku areálem si můžete zpříjemnit projížďkou na koni či v kočáře, který vás povozí celým městem.

Kostel sv. Barbory Příseka

Stavba, která vznikla na přelomu 13. a 14. století, byla zasvěcena svaté Barboře, patronce všech horníků. Jádro kostela je ranně gotické, ale mohutná hranolová věž pochází až z roku 1852.

Vila Anny a Vítězslava Hornových v Jihlavě

Vila v ulici Jana Masaryka vedle grafické školy pochází ze začátku minulého století. V architektonickém pojetí se zde snoubí prvky funkcionalismu ještě s klasickým pojetím architektury, jemuž se autor, brněnský architekt Bohumír František Antonín Čermák, vyškolil ve vídeňském ateliéru Otto Wagnera.

Vila Bedřicha Zvacha v Jihlavě

Vilu v Jiráskově ulici, hned vedle autobusového nádraží staví odborníci do první architektonické ligy. Objevila se v seriálu Šumná města i v projektu Slavné vily. Pochází z poloviny dvacátých let minulého století a byla postavena pro přednostu kanceláře Krajského soudu v Jihlavě Bedřicha Zvacha.

Zámek Břeclav

Počátky zámku v Břeclavi sahají až do 11. století, kdy byl v jeho místech po roce 1041 vybudován pohraniční hrad. V roce 1534 panství koupili bratři ze Žerotína, za nichž byl starý hrad přestavěn v renesanční zámek. Přístupná je pouze vyhlídka z věže.

Městské popraviště Horní Slavkov

Původní kruhové popraviště se třemi pilíři, které byly šest metrů vysoké, bylo postaveno na Šibeničním vrchu někdy kolem roku 1500 a prošlo třemi rozsáhlejšími stavebními úpravami. Posledním zdejším popraveným byla v září 1751 Marie Alžběta Früchtlová z Radošova za vraždu svého manžela a služebné.

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě

Horácké muzeum v Novém Městě na Moravě sídlící v budově staré renesanční radnice ze 16. století bylo založeno roku 1892 jako druhé nejstarší muzeum na západní Moravě. Jeho expozice se zaměřují na lidovou kulturu v severní části moravského Horácka.

Masné krámy Moravské Budějovice

V budově bývalých Masných krámů jsou k vidění doklady řemesel venkovských. V jednotlivých dílnách se návštěvník může seznámit s nástroji a výrobky sítařů, barvířů, hrnčířů, kamnářů, kolářů, kovářů, podkovářů, přadláků lnu, sedlářů, ševců a řezníků.