Okres Hradec Králové

Masarykova věž samostatnosti: Na základní kámen poklepal sám prezident

Věž se nachází v Hořicích, pětadvacet kilometrů severozápadně od Hradce Králové. Slouží jako památník obětem světových válek i jako rozhledna. Na základní kámen jí v roce 1926 poklepal sám prezident Tomáš Garrigue Masaryk, do plánovaných čtyřiceti metrů ovšem nikdy nevyrostla. Stavbu totiž přerušila nacistická okupace.

V Hradci Králové vyhrálo výrazným způsobem ANO

V Hradci Králové zvítězilo hnutí ANO, a to poměrně výrazným poměrem. V 37členném zastupitelstvu má třináct zastupitelů. Hnutí Hradecký demokratický klub, které získalo druhý nejvyšší počet hlasů, má sedm zastupitelů.

V Hradci Králové srazil vlak člověka, na místě zemřel

Na Slezském předměstí v Hradci Králové byl v sobotu před polednem nalezen u železniční trati mrtvý člověk. Podle vyšetřování jej usmrtil projíždějící nákladní vlak.

Město kamenné krásy: Hořice jsou galerií pod širým nebem

Hořice se nacházejí dvacet pět kilometrů severozápadně od Hradce Králové a většina z nás město vnímá v souvislosti s výrobou hořických trubiček. Recept na ně tu měli zanechat napoleonští vojáci, když se vraceli z neúspěšné výpravy do Ruska. My jsme se ovšem vydali do tohoto města s více než osmi tisíci obyvatel za uměním. Potkali jsme kazatele Jana Husa, vojevůdce Jana Žižku nebo Krakonoše, samozřejmě v podobě soch.

V Hradci otevřeli jednu z největších dobíjecích stanic pro elektroauta v zemi

V Hradci Králové funguje od pátku jeden z největších veřejných dobíjecích přístavů pro elektromobily v zemi a největší ve východních Čechách. Baterie e-aut mohou řidiči plnit „šťávou“ z dvanácti stojanů.

V Poděbradech startuje festival Soundtrack

Od čtvrtka do neděle se bude v Poděbradech odehrávat Mezinárodní festival filmové hudby a multimédií Soundtrack. Jeho vrcholem bude sobotní koncertní provedení filmu Skyfall ze série o agentovi Jamesi Bondovi. Hudbu skladatele Thomase Newmana odehraje Filharmonie Hradec Králové, kterou bude řídit oscarový dirigent Ernst van Tiel.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Anthropoid

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Anthropoid. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Připomenete si 80. výročí událostí, které utvářely naše dějiny. Kde? Vinohrady, Nusle, Nové Město. Připomenete si příběh parašutistů a projdete zajímavá místa spojená s osudy lidí, kteří jim pomáhali.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Sokol. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Kde? Vinohrady, Nové Město, Vyšehrad. Projdete zajímavá místa spojená se sokolskou minulostí i současností, poznáte významné osobnosti spolku nejen tělocvičného. Připomenete si 160. výročí založení Sokola.

Volnočasový areál na Správčáku

Volnočasový areál pouhých 6 km od centra Hradce Králové. Zábavní areál Správčák nabízí zábavu nejen v podobě nafukovacího ráje pro děti ale i letních aktivit pro dospělé jako volejbalové a petanque hřiště, koupání a půjčovna šlapadel a paddleboardů. Součástí areál je i restaurace s českou kuchyní.

Studánka Pramen Kosice

Slabě termální (cca 20°C) minerální pramen s vysokým obsahem rozpuštěných látek (zejména oxidu uhličitého). Nachází se nedaleko zaniklých lázní u Jelínků, kde v srpnu roku 1861 pobývala Božena Němcová. Voda po otočení kohoutkem vytéká sama.

Bifurkace řeky Bystřice u Kosic

K jezu vede vysekaná cestička po louce kolem mlýnské Bystřice v Kosicích. Je to pěkná procházka, po 300 metrech kolem řeky narazíte na místní jez, který rozděluje Bystřici na dvě koryta – na mlýnskou a novou s umělým korytem. Jez je průchozí na druhou stranu louky.

Centrum andragogiky v Hradci Králové

Z chátrajícího objektu cihelny vzniklo funkční místo pro veřejnost, které zachovává tradice a historii s moderními stavitelskými prvky a nízkou ekologickou náročností. Stavba slouží jako vzdělávací a poradenské centrum.

Kotěrovy kiosky na Pražském mostě v Hradci Králové

Secesní Pražský most přes Labe z roku 1910 zdobí od roku 1912 kromě zábradlí, stožárů či osvětlovacích oblouků také čtyři zděné kiosky s kruhovým či oválným půdorysem na obou předmostích.

Muzeum české lékárny a kavárna U Zlatého lva v Hradci Králové

Lékárna U Zlatého lva byla vybudována v roce 1992 a otevřena 1.3.1993 jako první soukromá lékárna v Hradci Králové a 12. soukromá lékárna v České republice v domě z 12. století na Velkém náměstí.

Rybníky pod Kosickou rozhlednou

Rybníky pod Kosickou rozhlednou naleznete asi 1 km severozápadně od centra obce Kosice. Dominantou rybníka je lovecký srub.