Okres Jičín

Největší socha v Česku. Hořický trpaslík po třiceti letech stojí

Obří trpaslík nad Hořicemi na Jičínsku po skoro třiceti letech stojí. Hořickému Okrášlovacímu spolku Rašín se největší trpasličí sochu na světě s výškou jedenácti metrů podařilo koncem října kompletně dokončit.

Dívce na Jičínsku vzplál při vaření olej. Zachránil ji řidič sanitky, který jel zrovna kolem

O pořádné dávce štěstí může mluvit nezletilá dívka z Hořic na Jičínsku, které při vaření vzplál olej na sporáku. Plameny se šířily po kuchyňské lince a dívenka, která byla doma sama, začala panikařit při marné snaze je uhasit. Záchrana přišla souhrou okolností, když řidič sanitky, který jel kolem rodinného domu do garáže, zahlédl kouř vycházející z okna bytu.

Škola řeší šikanu ukrajinských školáků, pouštěli jim ruskou hymnu

Vedení školy Karla Václava Raise řeší spolu se zřizovatelem radnicí v Lázních Bělohrad na Jičínsku údajnou šikanu ukrajinských školáků. Žáci jedné ze dvou druhých tříd bělohradské devítiletky měli malé Ukrajince krátce před podzimními prázdninami provokovat ruskou hymnou reprodukovanou patrně prostřednictvím mobilního telefonu.

Starostové ke gigafactory v Líních: Konečně se s námi někdo baví

Doteď se cítili starostové obcí kolem bývalého armádního letiště v Líních u Plzně, kde může vzniknout obří továrna na výrobu baterií do elektroaut, odříznutí od informací. Po pátečním jednání pracovní skupiny na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) se situace změnila. „Konečně se s námi někdo baví a neobchází nás,“ uvedl Martin Sobotka (Aktivní Dobřany), jenž stojí v čele Dobřan.

Mladík odsouzený za vraždu bodl spoluvězně ve Valdicích lžící do krku

Krvavý konflikt řešili minulý týden v jedné z nejpřísnějších českých věznic ve Valdicích na Jičínsku. Vězeň, který si odpykává dvanáctiletý trest za vraždu, tam měl spoluvězně při hádce bodnout do krku zbroušenou lžící. Za pokus o těžké ublížení na zdraví mu hrozí další až dvanáctiletý trest. Násilí na cele se muž dopustil i dříve.

Muž si domluvil sex s 20letou dívkou, skončil zbitý a bez peněz

Na domluvený sex nedošlo, peněženka ukradená a rozbitý obličej. S takovou bilancí odcházel 45letý muž ze schůzky s 20letou dívkou, která se s ním přes internet domluvila na sexuálních službách na Jičínsku. Na místo ale přišla s 18letým partnerem, jenž podle policie sexuchtivého muže napadl. Mladou dvojici policie zadržela a obvinila z loupeže.

Řidič na Jičínsku zdemoloval auto o svodidla a strom. V nemocnici zemřel

Osmačtyřicetiletý řidič zemřel v pondělí večer v nemocnici poté, co boural na Jičínsku. Jeho auto narazilo do svodidel, stromu a následně se převrátilo na bok.

Neúspěšný kandidát ANO chce žalovat Pekarovou Adamovou

Ekonom Jaromír Dědeček (ANO), který v senátních volbách na Jičínsku podlehl Tomáši Czerninovi (SPOLU), hodlá žalovat šéfovou TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou za jeden z jejích předvolebních výroků. Ten byl údajně primárně určený vysočinské senátní kandidátce Janě Nagyové, obžalované v kauze Čapí hnízdo a týkal se toho, že jí jde především o imunitu. Pekarová se podle Dědečka měla v souvislosti s Nagyovou nepřímo zmínit o senátních volbách na Jičínsku.

Židovský hřbitov v Jičíně

Hřbitov založen roku 1651 s cennými náhrobky barokního a klasicistního typu i díla moderních sochařů a pamětní deskou se jmény obětí nacismu.

Zřícenina hradu Veliš u Jičína

Z dominantního hradu stojícího na čedičovém vrchu nedaleko Jičína od konce 13. století se dodnes již skoro nic nedochovalo. Poslední náznaky kdysi významného sídla tvoří zbytky palácové zdi, polozasypaná studna a příkop.

Zřícenina hradu Brada v Českém ráji

Zalesněnému hřebeni nad Jinolickými rybníky vévodí Přivýšina – 463 m a nedaleko, východně pod tímto vrcholem, stával raně gotický hrad Brada. Dnes jsou na vrcholu na památku prusko-rakouské bitvy umístěny sochy sv. Petra a Pavla s dřevěným křížem.

Pod Hrubou Skálou vymysleli vlastenci název Český ráj pro kraj plný krásy

Jednou z nejkrásnějších přírodních partií Českého ráje je Hruboskalsko. Skalní panoráma se tyčí po pravé straně silnice vedoucí z Turnova do Jičína, kde nade vší tou nádherou ční symbol regionu, ruiny hradu Trosky.

Jičínskou pohádku nezastavila válka ani krize

Festival Jičín město pohádky nezastavila ve středu energetická krize ani válka na Ukrajině, která není až tak vzdálená.

Žena s dítětem v kočárku vešla před jedoucí vlak, policie prověřuje násilný čin

V případu ženy s dítětem v kočárku, které v úterý srazil vlak na Jičínsku, policisté prověřují, jestli se nedopustila násilného trestného činu. Přesně které paragrafy jsou ve hře, kriminalisté neuvedli. Ženu, která stejně jako dítě skončila v nemocnici, policie ještě nevyslechla.

Vlak na Jičínsku srazil ženu s dítětem

Ženu s dítětem v kočárku srazil v úterý okolo půl jedné odpoledne na trati mezi Mladějovem a Sobotkou na Jičínsku vlak.