Hrady a zámky v oblasti Králové­hradecký kraj

Zřícenina zámečku Lískovice u Hořic

Pseudogotický zámeček pochází z roku 1884. V současné době je velmi špatné stavu.

Lovecký zámeček u Rohoznice

Lovecký zámeček nacházející se v lese u Klechtáveckého rybníka u obce Rohoznice dal v roce 1880 postavit majitel velkostatku Dobřenice Karel Daniel Weinrich.

Archeologický nález hradu Vamberk

O existenci vamberského hradu kolovaly pověsti, ale chyběly důkazy. Archeologové našli v roce 2017 část bočního zdiva, což existenci hradu dokládá. Nalezen byl i průduch do sklepení zmizelého hradu. Při průzkumu byly objeveny i sklepní budovy.

Co mají společného zámek Kvasiny a značka Jawa? Majitel panství tu začal s výrobou automobilů

Kvasiny jsou dnes známy především výrobou aut a značkou Škoda a málokdo si s tímto názvem spojí zámek. Tak to napravme a nahlédněme do zdejší zámecké historie - přestože stavba nepatří mezi honosná sídla, nabízí spoustu pozoruhodností a zajímavá zákoutí desetihektarového parku.

Minizoo na zámku Častolovice

Majitelka zámku miluje nejen květiny, ale i zvířata. Proto založila a neustále rozšiřuje a vylepšuje zámecký zvěřinec. Zvěřinec je otevřen celoročně.

Dětenice nejsou jen oblíbené dobové hodování pod kostrou oběšence

Při vyslovení pojmu Dětenice se většině populace vybaví souvislost s vyhlášenou středověkou krčmou, pivovarem a rytířskými turnaji. Nečekanou krásu však nabídne přilehlý zámek, který jako bájný Fénix povstal z trosek a od 1. ledna roku 2000 je přístupný veřejnosti.

Lom Krákorka u Úpice

Těžba deskovitého světlého pískovce zde začala už ve 13. století. Písemné zmínky zaznamenaly, že v roce 1633 se v Panském lomu, dnešní Krákorce, lámaly stavební dlaždice pro náchodský zámek.

Zřícenina hradu Břecštejn

Břecštejn, nověji Břečtejn (též Bruštejn či Silberštejn) je hradní zřícenina asi 6 kilometrů západně od podkrkonošského města Trutnov.

Renesanční zámek Žacléř

Jedná se o původně gotický hrad, který byl poprvé zmiňován roku 1334 v archivu kapituly pražské. Hrad byl roku 1523 vypálen a za Kryštofa z Gendorfu přestavěn na renesanční zámek. Zámek je v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný.

Zámek v Rokytnici v Orlických horách

Raně barokní zámek na náměstí T. G. Masaryka s nádvořím a pilířovými arkádami vybudovaný v 2. pol. 16. stol. Původně jako pozdně renesanční.

Zřícenina hradu Velešov

Hrad byl založen v 1. polovině 14. století rodem Drslaviců, který sídlil na nedalekém hradě Potštejn. Jeho rozvaliny byly považovány za pozůstatky templářského sídla.

Lesní židovský hřbitov v Podbřezí

Lesní židovský hřbitov najdete zhruba 200 metrů od zámku proti proudu Zlatého potoka.

Karlova Koruna, zámek v Chlumci nad Cidlinou, byl jedním z posledních projektů Jana Blažeje Santinih

Již o příštím víkendu se ze svého „zimního spánku“ opět probudí většina našich památek; jedním ze zámků, který přivítá své první letošní návštěvníky, bude i Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Barokní zámek je již téměř tři století neodmyslitelnou dominantou města na břehu řeky Cidliny.

Dva zámky v Benešově nad Ploučnicí otevřou své brány již v březnu

Zimní údržbová sezóna na památkových objektech pomalu končí. Některé otevřou dřív, jako například Kuks, který můžete navštívit o březnových víkendech od 9 do 17 hodin, v dubnu najede na normální sezónu. Podobně je tomu i u Benešova nad Ploučnicí, zámky se tu otevřou 18. března.

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se do strašidelného zámku, vyzkoušejte historická řemesla

Období masopustu eskaluje, akce spojené s tímto obyčejem se uskuteční například v Praze, v Libereckém, Královéhradeckém či Pardubickém kraji. Pokud vás ovšem láká něco zcela jiného, navštivte třeba zámek Chvaly na strašidelnou prohlídkou s upíří tematikou. Nebo se vydejte do Nové Vsi v Karlovarském kraji a vyzkoušejte si historická řemesla.