Nebílovy

Barokní zahrada zámku Nebílovy

Na zámku Nebílovy na Plzeňsku bude po rekonstrukci v roce 2023 otevřena původní barokní zahrada s živými ploty, květinovými záhony, cestičkami a s fontánou.

Skvostem Plzeňska je památkáři zachráněný zámek Nebílovy

Když zastavíte před nebílovským zámkem, sotva byste uvěřili, že nádherné sídlo ve stylu vídeňského baroka mělo být strženo. Nebílovský zámek mohl potkat osud dalších, jejichž fotografie spatříte na panelech v podloubí nedaleko pokladny. Rozkradený a poničený objekt se podařilo památkářům zachránit za cenu obrovských investic, záchrana ale zdaleka není u konce.

Památky lákají: na Nebílovy, Horšovský Týn, Švihov a Červené Poříčí bude o víkendu zlevněné vstupné

Památková sezóna se pozvolna rozjela, tento týden ji zřejmě zbrzdí změna počasí, přesto ale zámky a hrady jsou připraveny na návštěvníky. V západních Čechách můžete využít víkendu 22. a 23. dubna k návštěvě čtyř objektů - Nebílov, Červeného Poříčí, Švihova a Horšovského Týna na reciproční vstupenku.

Zámek Nebílovy býval určen k odstřelu, dnes se z něho rodí další skvost Plzeňska

U louže na okraji nebílovského parku se střídaly letky jiřiček. Nabíraly do zobáčků rozmělněnou hlínu a odlétaly dobudovávat hnízda pod okapy znovu se rodícího zámku. Spotřebují mnoho materiálu, zrovna jako památkáři, kteří pozvolna, protože vše je penězích, restaurují totálně zničené panské sídlo.

Zřícenina hradu Vlčtejn nedaleko Blovic

Hradu Vlčtejn stojí na výrazné buližníkové skále mezi obcemi Nezvěstice, Nebílovy a Blovice na Plzeňsku. Z hradu datujícímu se do 13. století se dochoval obdélný palác, část obvodové hradby a složitý systém příkopů a valů.

Tipy na víkend: Pochutnejte si na Husobraní i exotických pokrmech ze světa

Kdo se nezahřeje třeba během večerní Olomoucí, může zkusit teplé dýňové dobroty nebo třeba Husobraní v Praze. Mezinárodní den archeologie a s ním spojený program uchvátí nadšence do historie, hudební fanoušci si zase užijí návštěvu zámku Nebílovy nebo varhanní koncert na Zlínsku.

Nebílovy chtěli zbourat, teď sem jezdí návštěvníci z celé České republiky

Skvost vídeňské stavební školy architekta Johanna Lucase von Hildebrandta je téměř neznámou památkou. Najdete ho nedaleko Plzně, nechal ho postavit hrabě Adam Jindřich ze Steinau, významný válečník konce 17. století, na místě renesanční tvrze. Do současné podoby ho dostavěli Černínové z Chudenic.

Tipy na víkend: Nejvyšší věž z Lega, Chilližrout, vinobraní a Mrkvancová pouť

Babí léto stále láká na procházky přírodou. V sobotu se můžete vydat na pražskou Pankrác a pomoct postavit nejvyšší věž ze stavebnice Lego. U brněnské přehrady se sejdou milovníci ostrého jídla, budou soutěžit v rámci akce Chilližrout 2012. Mrkvancovou pouť připravili v Polné. A vinobraní propukne v Mikulově, na Kuksu, v Uherském Hradišti, v Litomyšli, Ústí nad Labem a na zámku Nebílovy.

Tipy na víkend: Vinobraní, Dny NATO, oslavy jablek, těstovin i sv. Václava

Následující víkend patří oslavám. Nejvíce bude opěvováno víno, ochutnávat se bude ve Valticích, Lanškrouně, Praze, na Karlštejně a v Litoměřicích. Těstovinám bude patřit sobota v Boršově nad Vltavou. Památku sv. Václava si připomenou v Telči a Kutné Hoře. Za jablky se vydejte do Hostětína nebo na zámek Nebílovy. Největší letecko-armádně-bezpečnostní akci ve střední Evropě uvidíte na Dnech NATO v Ostravě. Čtěte více »

Tipy na víkend: Vinobraní, festival piva, mistrovství ve vaření gulášů

Počasí má následujícímu víkendu přát, proto neleňte a vydejte se za vínem a burčákem. Vinobraní pořádají ve Znojmě, na zámku Nebílovy, v Praze a Mikulově, kde budou soutěžit v rozeznávání vůně vína. Přerov provoní soutěž ve vaření guláše. Jičín opět ožívá s Rumcajsem, Mankou a Cipískem.