Hrady v okrese Česká Lípa

Zámek v Bělé odkrývá poklady, překvapením jsou unikátní renesanční malby zvířat

Majestátní dominantu Máchova kraje starobylý Bezděz zná zřejmě každý. Málo se ale zatím ví o zámku v městečku, nad nímž se gotický hrad tyčí, o Bělé pod Bezdězem.

Skalní reliéf Jana Roháče z Dubé

Reliéf Jana Roháče z Dubé byl zhotoven v roce 1937 k pětistému výročí dobytí hradu Sion. Je zde jedno ze zastavení naučné stezky Cestou husitských hejtmanů.

Romantickým Českým středohořím plným hradů

Mohutné kužely Českého středohoří solitérně trčící v severozápadní oblasti republiky jsou výjimečnou přírodní podívanou. Nade všemi ční Milešovka, ale rozhodně zaujme i Házmburk se zříceninou gotického hradu. Svým položením na vrcholu kopce připomíná Bezděz.

Přemyslovský Bezděz málem skončil jako stavební kamení

Od posledního stánku s občerstvením v obci Bezděz ke stánku na ruině bývalého královského hradu je to necelá půlhodinka stoupání. Pro zdatného turistu zívačka, pro ostatní mimo děti a mládež spíš týračka. Převýšení je přes 200 metrů. Výstup na jeden z nejkrásnějších hradů by ale měl absolvovat každý. Nejen kvůli historii, ale i kvůli panoramatu.

Roháčův Sion: zbytky hrádku, kde se hrála velká hra na dobývanou

Zpustlý, zarostlý, ve vedřinách panujících obzvláště bědný je Sion. Útočiště Jana Roháče z Dubé, zapřisáhlého nepřítele císaře Zikmunda a snad i zásadového vyznavače pravé víry. Nevysoké zídky, zarostlé bejlím, kolem hradu hloubený val. Pevnost to velká nebyla, spíš hrádek.

Zřícenina hradu Vítkovec u Milčanského rybníka

Hrad Vítkovec mezi Milčanským a Holanským rybníkem je dobře přístupný po červené značce z obce Holany. Do dnešních dnů se však ze stavby dochovaly skromné zbytky zdí a valů.

Skalní brána u Milštejna

Skalní masiv (562 m) s nepatrnými zbytky středověkého hradu Milštejna leží v lesích nedaleko Cvikova.

Zřícenina hradu Kvítkov u České Lípy

Zřícenina hradu, který patrně patřil k nejstarším českým hradům, se nachází v obci Kvítkov nedaleko České Lípy.

Hrad Ronov u České Lípy

Hrad se nachází 11 km jihozápadně od České Lípy nedaleko obce Blíževedly, na vysokém homolovitém kopci u Stvolínek. V písemných pramenech je hrad poprvé připomínán k roku 1429. Dnes patrné části vystavěl po husitských válkách Vilém z Illburka. Od hradu je nádherný výhled.

Zřícenina hradu Chudý hrádek u Dubé

Chudý hrádek nazývaný také Hrádek, Pustý zámek či Poustka byl založený ve 14. století. Stojí na na skále nad údolím Dolského potoka u Dubé.

Zřícenina hradu Hřídelík

Na pískovcovém skalním bloku nad obcí Blíževedly objevíte pozůstatky hradu z konce 13. století.

Vydejte se vzhůru studnou na zříceninu hradu Jestřebí

Malebná zřícenina jednoho z nejstarších hradů Českolipska, kdysi mohutného hradu Jestřebí, stojí na vysoké pískovcové skále nedaleko Doks. Hrad vybudoval Jindřich Berka z Dubé ve 13. století. Dodnes se zachoval pouze zlomek jeho rozlohy, to mu však neubralo na jeho přitažlivosti.

Děvín, neprávem opomíjený majestátní hrad, který nikdy nebyl dobyt, zdolal až zub času

Hamr na Jezeře, obec nedaleko Mimoně a Jablonného v Podještědí, je známa zejména vyznavačům letní rekreace. Milovníci filmů pro pamětníky si určitě vybaví písečnou pláž z filmu Dovolená s Andělem. Nedaleko zmíněného rybníka stojí neprávem opomíjená zřícenina rozsáhlého středověkého hradu Děvína.

Kam o víkendu s dětmi: Zkuste si, jak se žilo dřív, nebo přihlížejte obléhání hradu

Konečně dětem přichází zasloužená doba volna a odpočinku po školním roce. Přivítejte prázdniny v Muzeu Karla Zemana v Praze nebo vyrazte do Pardubického kraje a zjistěte, jak se žilo našim předkům na vsi. Pokud chcete ještě hlouběji do minulosti, můžete přihlížet obléhání hradu Bezděz.

Monumentální král hradů Českého středohoří Házmburk je skvělým vyhlídkovým místem

„Klapý jest hrad daleko viditelný jako Bezděz, jemuž se v tom i podobá, že věže obou lze do velké vzdálenosti rozeznávati, protože se jich tmavší barva od světlého vzduchu odráží…“ napsal přední český hradolog Augustin Sedláček.