Bezděz

Králem hradů Českého středohoří je majestátní Hazmburk

Nádherná je krajina Českého středohoří. Mnohé kužely bývalých sopek jsou osazeny ruinami hradů, které jim dodávají náznak romantiky. Ve středověku ale byly pevnými oporami svých majitelů. O větrné Milešovce se říká, že je královnou Středohoří, Hazmburk, dříve zvaný Klapý, je nazýván králem hradů. Siluetou připomíná jednu z našich nejhezčích zřícenin - královský Bezděz.

Zámek v Bělé odkrývá poklady, překvapením jsou unikátní renesanční malby zvířat

Majestátní dominantu Máchova kraje starobylý Bezděz zná zřejmě každý. Málo se ale zatím ví o zámku v městečku, nad nímž se gotický hrad tyčí, o Bělé pod Bezdězem.

Sellnerova stezka Kokořínskem

Sellnerova stezka potěší všechny ty, kteří se na výlety rádi dopravují vlakem. Celá trasa měří 17 km, začíná na vlakové zastávce Bezděz a končí u železniční zastávky Skalsko. Provede vás krajem historických románů Karla Sellnera.

Máchova cesta z Mělníka na Máchovo jezero

Máchova cesta je část červeně vyznačené mezinárodní trasy E10, původně samostatný úsek určený pro pěší turisty v úseku od Mělníka přes Kokořínsko až ke hradu Bezdězu a městečku Doksy, břehu Máchova jezera a do obce Zahrádky. Celá cesta měří 61 km.

Romantickým Českým středohořím plným hradů

Mohutné kužely Českého středohoří solitérně trčící v severozápadní oblasti republiky jsou výjimečnou přírodní podívanou. Nade všemi ční Milešovka, ale rozhodně zaujme i Házmburk se zříceninou gotického hradu. Svým položením na vrcholu kopce připomíná Bezděz.

Přemyslovský Bezděz málem skončil jako stavební kamení

Od posledního stánku s občerstvením v obci Bezděz ke stánku na ruině bývalého královského hradu je to necelá půlhodinka stoupání. Pro zdatného turistu zívačka, pro ostatní mimo děti a mládež spíš týračka. Převýšení je přes 200 metrů. Výstup na jeden z nejkrásnějších hradů by ale měl absolvovat každý. Nejen kvůli historii, ale i kvůli panoramatu.

Bruslení na zamrzlém Máchově jezeře

Máchovo jezero v romantickém prostředí nedaleko hradu Bezděz nabízí v zimě za příznivých podmínek ideální možnosti bruslení na zamrzlém jezeře. Síla ledu k bezpečnému bruslení by měla dosahovat 25 cm. Aktuální informace většinou přináší IC Doksy.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte na výtvarnou dílnu nebo stezku odvahy

Historické akce, divadlo, výtvarné či řemeslné dílny nebo stezka odvahy. To vše si chystá první srpnový víkend. Za šermíři můžete vyrazit třeba na Bezděz, Stekník nebo do Týnce nad Sázavou. Strašidla vás zase přivítají v Nerestcích.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte na výtvarnou dílnu nebo stezku odvahy

Historické akce, divadlo, výtvarné či řemeslné dílny nebo stezka odvahy. To vše si chystá první srpnový víkend. Za šermíři můžete vyrazit třeba na Bezděz, Stekník nebo do Týnce nad Sázavou. Strašidla vás zase přivítají v Nerestcích.

Národní přírodní rezervace Velký a Malý Bezděz

Chráněné území se nachází na úbočích Malého (578 m n. M.) a Velkého (603 m n. M.) Bezdězu. Oba kopce vznikly díky vulkanické činnosti cca před 34 mil. Let. Rezervace je také součástí Ptačí oblasti Českolipsko-Dokeské pískovce a mokřady a zároveň je zařazena i mezi Evropsky významné lokality.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte do vojenského ležení, vyzkoušejte si kovářské řemeslo

Předposlední srpnový víkend láká z velké části na historické akce. Do časů dávno minulých se můžete přenést třeba v Táboře, hradech Bezděz či Svojanov. Ti, kdo se chtějí na jeden den stát kovářem, mohou vyrazit do Těšan, kde se podrobně seznámí nejen s kovářstvím, ale i kolářstvím.

Bezděz nebo Trosky zdraží od nové sezóny vstupné

Pět z osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji od nové sezóny zdraží vstupné. Ceny vzrostou až o 20 korun. Novinářům to v úterý řekl regionální ředitel Národního památkového ústavu Miloš Kadlec. Vstupné se podle něj naposledy měnilo v roce 2011.

Čertova zeď byla nebezpečným místem na prastaré stezce z Čech do Lužice

Zajímavým přírodním útvarem nedaleko Kotle, malé vsi v Podještědí, je skalní stěna nazvaná Čertova zeď. Pojí se k ní dávná pověst o sázce sedláka z nedalekého Zábrdí s čertem. Sedlák čertu slíbil svou duši, když dokáže do kuropění přes noc postavit zeď od Ještědu až k Bezdězu.

Rozhledna na jizerském Smrku nabízí výhledy v okruhu až 150 kilometrů

Za dobrého počasí rozhledna na nejvyšší hraniční hoře Jizerských hor Smrku (1124 m n. M.) nabízí vyhlídky až v okruhu 150 kilometrů; kromě téměř všech hřebenů Jizerských hor výletníci uvidí polské i české Krkonoše, Lužické hory, Ještěd, České středohoří, Bezděz a někdy i Říp; výhledy jsou i do Polska a Německa.

Kam o víkendu s dětmi: Zkuste si, jak se žilo dřív, nebo přihlížejte obléhání hradu

Konečně dětem přichází zasloužená doba volna a odpočinku po školním roce. Přivítejte prázdniny v Muzeu Karla Zemana v Praze nebo vyrazte do Pardubického kraje a zjistěte, jak se žilo našim předkům na vsi. Pokud chcete ještě hlouběji do minulosti, můžete přihlížet obléhání hradu Bezděz.