Tipy na výlety v oblasti Olomoucký kraj

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Uničově

Chrám pochází z první poloviny 14. století a je vystavěn v gotickém a pozdně renesančním slohu. Od svého založení celkem osmkrát vyhořel. Nejvíce byl kostel poškozen požárem v roce 1779. Tehdy se zřítila křížová klenba chrámových lodí a byla nahrazena klenbou barokní.

Klášterní kostel Povýšení sv. Kříže v Uničově

Jedná se o sakrální stavbu, na které je patrná původní gotická část chrámu a část barokně přestavěná. Budova byla součástí klášterního areálu, který byl pro svou polohu těsně u hradeb často ohrožován a byl na vlastní žádost minoritů v 19. století zrušen.

Městská radnice s vyhlídkovou věží v Uničově

Radnice pochází z druhé poloviny 14. století nebo z počátku 15. století. Několikerá přestavba smazala původní gotický ráz stavby. V severovýchodním rohu byla přistavěna věž, která je vysoká 45 metrů a byla doplněna pavlačí pro strážce věže.

Městské opevnění s Medelskou bránou v Uničově

První písemná zmínka o městském opevnění pochází z roku 1327. Původně umožňovalo přístup do města pět městských bran. Zbytky středověké městské fortifikace jsou zachované na obvodu historického jádra města a jsou tvořeny z lomového kamene.

Muzeum U Vodní branky v Uničově

Muzeum je umístěno v bývalé městské zbrojnici, což je architektonicky pozoruhodná renesanční stavba z let 1575 až 1585. Má oválný půdorys, v obou podlažích jsou prolomena okna, hlavní vstup je kamenným zaklenutým portálem.

Muzeum baroka v Uničově

Muzeum baroka vzniklo rekonstrukcí památkově chráněného domu u fary. V minulosti objekt sloužil zřejmě jako ubytovací zařízení pro zaměstnance tehdejšího církevního úřadu. V poválečné době byl využit jako skladovací prostor.

Ololoď Kordulka v Olomouci

Řeka Morava obtéká historické centrum Olomouce a je z ní možnost spatřit řadu památek a dominant města z jiné perspektivy, než která se naskýtá při běžné prohlídce města. Součástí plavby je i povídání o historii města, jeho památkách a o řece samotné.

Kostel sv. Václava v Tovačově

Na jeho místě stával gotický kostelík se hřbitovem, připomínaný již v roce 1359. V roce 1786 byl kostel stržen a ještě téhož roku byly vykopány základy pro kostel nový, který ve své podstatě stojí dodnes.

Ornitologická pozorovatelna na soutoku Bečvy s Moravou

Mezi obcemi Troubky a Tovačov se nachází soutok dvou významných moravských řek - Bečvy a Moravy. Byla zde vybudována první pozorovatelna České společnosti ornitologické.

Renesanční radnice v Tovačově

Radnice s renesančním portálem v průjezdu patří k nejcennějším historickým památkám. Město Tovačov lze charakterizovat jako nejstarší renesančně pojaté urbanistické založení v našich zemích.

Židovský hřbitov v Tovačově

Židovský hřbitov vznikl v 17. století. Na ploše hřbitova je rozmístěno okolo 250 náhrobních kamenů. Součástí hřbitova je také obřadní síň, která byla postavena roku 1889 podle návrhu architekta Maxe Fleischera.

Šternberská hrobka ve Stupně

Empírová hrobka spoluzakladatele Národního muzea v Praze Kašpara Mária ze Šternberka, významného přírodovědce (paleontologa, botanika, mineraloga). Hrobka byla postavena v roce 1808.

Muzeum Josefa Hyláka v Radnicích

Muzeum sídlí v původně měšťanském domě z první třetiny 18. století, zvaném též Jakšovský, později Falkův. Tento právovárečný dům později tvořil součást zámeckého komplexu a sídlila v něm hospodářská správa Šternberského panství.

Kostel sv. Anny a sv. Jakuba Většího ve Staré Vodě

Stará Voda je zaniklá ves, z níž se dochoval kostel, který s bezprostředním okolím od 1. ledna 2016 patří k obci Město Libavá, do roku 2015 spadal do vojenského újezdu Libavá.

Opevnění Olomouce – fortový věnec pevnůstek okolo města

Fortový „věnec“ je unikátním projektem podplukovníka Wurmba z roku 1850 představujícím modernizaci Olomoucké pevnosti - přeměnu bastionové pevnosti na pevnost fortovou (táborovou). Na konci 19. století byla Olomouc nedobytným městem, systém byl rozebrán až před 1. sv. Válkou.