Tipy na výlety v oblasti Olomoucký kraj

Venkovský skanzen s ovčí farmou v Domašově

Muzeum je umístěno v bývalé zemědělské budově v Bělé pod Pradědem. Expozice skanzenu zahrnuje především historické zemědělské stroje a nástroje, ale i předměty, běžně používané v domácnostech a hospodářstvích horského venkova Jeseníků, zejména 19. a 20. století.

Koupaliště Velká Kraš

Kromě koupání si ve Velké Kraši můžete i postavit stan nebo pronajmout chatku. K plavání je k dispozici bazén o rozměrech 12 x 50 metrů.

Osady kolem Vápenné

V minulosti se kolem obce Vápenná nacházelo hned několik malých osad - Polka, Zelená hora, Část Starého Podhradí, Paseky, Bažiny, Lesní Čtvrť a Nýznerov.

Arcibiskupský lom - zatopený lom u Vápenné

Trochu skrytý zatopený lom se nachází na severním úpatí kopce Žulový vrch, jižně od osady Zelená hora. Lom je jednou z nejvýznamějších lokalit výskytu chráněného raka říčního.

Bývalá Sieglova vila v Šumperku

Novoklasicistní vilu si po roce 1867 nechali postavit textilní podnikatel Robert Siegl se svojí manželkou Emmou, pocházející z rytířského rodu Terschů. Autorem projektu byl vídeňský architekt Theophil von Hansen, tvůrce imperátorské Vídně 19. století.

Galerie Abakuk - řezbářské práce motorovou pilou

V historickém objektu bývalého rychtářství v Hanušovicích se řezbář Jaroslav Pecháček snaží navrátit mu ducha starých časů. Jeho specializací je řezba dřevěných soch výhradně motorovou řetězovou pilou, kterých má v současné době již 27 kusů.

Hrad Mírov - státní věznice

Hrad Mírov byl vybudován na skalnatém útesu nad obcí Mírov nejpozději v letech 1258-1266. Původně vznikl asi jako biskupský lovecký hrad, jehož založení se většinou připisuje olomouckému biskupovi Brunovi ze Schauenburku (1245-1281). Dnes hrad slouží jako státní věznice.

Latzelova vila ve Vápenné

Anton I. Cajetan Latzel se narodil ve Skorošicích, usadil se poté v dnešní Vápenné a kromě hospodářství zde provozoval i vápenku a bělírnu příze. V letech 1869 a 1871 postavil jako jeden z prvních ve Slezsku kruhovou vápennou pec. Ve Vápenné se usadil v roce 1879.

Muzejíčko Šumperk

Nachází se v přízemí východního křídla šumperského muzea a slouží pro rodiny s dětmi, děti a mládež, ale i pro dospělé, kteří si zachovali mladou duši a kteří si rádi pohrají, zasoutěží nebo si vyzkouší nějaké dnes již zapomenuté činnosti.

Naučná stezka Krajem Rychlebských hor

Naučná stezka je 35 kilometrů dlouhá, lemuje celou Vápennou. Nachází se na ní 20 atraktivit, u nichž je na dřevěných tabulích popis místa. Stezka tvoří ucelený okruh. Začíná u kapličky ve Vápenné a končí u obecního úřadu.

Vyhlídka Medvědí kámen

Vyhlídka se nachází na skalním seskupení, které se nazývá Medvědí kámen. Z místa je krásný pohled na hlavní hřeben Rychlebských hor a okolí Žulové a Vápenné.

Zatopený lom Žulový vrch

Lomu se říká také Brankopy a najdete ho nedaleko Vápenné v Rychlebských horách. Krásný romantický lom se nachází téměř v samém vršku kopce Žulový vrch (dříve Brankope - 718 m.n.m.).

Smetanovy sady v Olomouci

Smetanovy sady byly založeny roku 1820 osázením pevnostní plochy na západním obvodu města stromovím. Park má zajímavou sochařskou výzdobu. V roce 1925 zde byla odhalena socha Bedřicha Smetany, podle něhož dostaly sady své nynější jméno.

Ski areál Lázeňský vrch Lipová-lázně

Lyžařský areál Lázeňský vrch se nachází v pohoří Hrubého Jeseníku nad obcí Lipová - lázně. Ski areál Lázeňský vrch přímo navazuje na areál lázní Dolní Lipová.

Růžový palouček u Žacléře

Růžový palouček severně od Žacléře je spjat s Janem Ámosem Komenským. Posledním místem, na kterém tento učitel národů stál na půdě své vlasti byl právě Růžový palouček u obce Černá Voda, a to v roce 1628. V součastosti tu najdete památník.