Muzea v oblasti Olomoucký kraj

Hornický cechhaus Štěpánov

V Štěpánově se nachází Hornický cechhaus, což je malé muzeum zaměřené na hornickou historii a geologii regionu. V expozicích, umístěných v podzemních prostorech jednoho z nejstarších domů ve městě, se představuje štěpánovský rudný revír.

Synagoga Úsov

Synagoga byla postavena v roce 1784 na místě původní synagogy z počátku 17. století. Budova prošla celkovou rekonstrukcí, která byla dokončena v roce 2008. V interiéru se nachází muzejní expozice dokumentující historii židovské komunity v Úsově.

Kamenické muzeum Žulová

Sezónní Kamenické muzeum, turistické informační centrum a knihovna se nachází v budově čp. 1 na Josefském náměstí nedaleko kostela sv. Josefa. Dozvíte se zde historii kamenictví na Žulovsku a zajímavostí z přírody Rychlebských hor.

Vlastivědné muzeum v Šumperku

Navštivte stálé expozice či aktuální výstavy Vlastivědného muzea v Šumperku - muzea v Šumperku, Zábřehu, Mohelnici, Památník Adolfa Kašpara v Lošticích a Lovecko-lesnické muzeum na zámku v Úsově.

Muzeum gramofonů v Lošticích

Nejrůznější typy gramofonů si lze prohlédnout v Muzeu gramofonů v Lošticích, které mapuje výrobu v již zaniklé proslulé Tesle Litovel. Jejím autorem je sběratel a obdivovatel gramofonů Vojtěch Vyroubal.

Zámek Moravec - dopozitář Moravského zemského muzea

Předchůdcem dnešního zámku v Moravci na Žďársku byla středověká tvrz připomínaná roku 1347, patřící vladykům z Kralic. V následujících staletích se na panství vystřídalo několik majitelů z řad například Pernštejnů či Lhotských ze Ptení. Zámek není běžně přístupný veřejnosti.

Úsovským Zámeckým lesem bloudí duch zavražděného židovského lichváře

Úsov má kromě pěkného a rozsáhlými sbírkami největšího loveckého muzea u nás proslulého zámku ještě jednu historickou památku. Ve městě žila početná židovská komunita, na okraji města stojí obnovená synagoga a rozsáhlý hřbitov. Část byla zničena nacisty, Hitlejugend si tu udělala střelnici.

Úsovský hradní pán si z vlasů svedených žen prý nechal zhotovit paruku

Úsov je trochu opomíjeným zámkem, což si nezaslouží. Jednak je velmi zajímavý architektonicky, jednak tu najdete v lesnicko-loveckém muzeu nejrozsáhlejší sbírku loveckých trofejí u nás. Vládl tu i zhýralý Jan Šembera z Boskovic. Vyhradil si právo první noci, z vlasů „dobytých” žen měl mít paruku.

Kam o víkendu s dětmi: Přivítejte jaro ve skanzenu, navštivte loutkový festival

O prvním jarním víkendu musíte zákonitě jaro pořádně přivítat. Učinit tak můžete ve skanzenu v Přerově nad Labem, kde se na výstavě seznámíte mimo jiné s velikonočními tradicemi. Pokud raději zůstanete schovaní někde uvnitř, vyrazte do Třebíče na festival loutkových divadel.

Hanácké muzeum v Tovačově

Soukromá sbírka pana Miroslava Navrátila na hanáckém gruntu v Tovačově ukazuje, jak se dříve žilo obyčejným lidem na Hané.

Kam o víkendu s dětmi: Za permoníky do dolu, na archeologické naleziště

Léto se už pomalu, ale jistě přehupuje do podzimu. Pokud byste si přeci jen chtěli ještě užít trochu venkovního programu, vyrazte si zasportovat na pražský festival Prague Sport Games. Pokud by snad o víkendu počasí nepřálo, můžete se schovat v příbramském hornickém muzeu, kde se setkáte s permoníky. V Olomouci si zase můžete zkusit práci archeologa.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte na slet čarodějnic a oslavte konec zimy

Konec dubna tradičně přináší pálení čarodějnic a další akce v kouzelnickém duchu. Vyrazit na ně můžete v Praze, Mníšku pod Brdy, na zámek Horní Libchava nebo hrad Bouzov. Pokud vás láká spíše nekouzelnický program, navštivte třeba skanzen v Zubrnicích, kde se konají Myslivecké slavnosti, nebo Babiččino údolí, které bude dějištěm Ovčáckých slavností.

Expozice Století relativity v Olomouci

Stálá expozice Muzea umění Olomouc představuje to nejlepší ze širokého, často názorově a stylově protikladného, spektra klíčových nebo jinak důležitých děl umění 20. století, která jsou součástí bohaté sbírky muzea.

Muzeum Pila Ludmírov

V muzeu si můžete prohlédnout technické předměty související s místní lokalitou. Muzeum se soustřeďuje na vojenskou a historickou techniku, dřevozpracující techniku, speleologii a těžbu hornin.

Ornitologická stanice Muzea Komenského v Přerově

Při návštěvě ornitologické stanice můžete navštívit stálou expozici Ptáci ČR a Ptačí zahradu Františka Gintera, která se v průběhu roku mění podle ročního období.