Tábor

Kino Svět v Táboře

Budova kina z první poloviny 20. století prošla v roce 2017 zásadní rekonstrukcí. Opraven byl exteriér i interiér budovy, nachází se zde i kavárna.

Kamenný kruh Nemějice

Kamenný kruh najdete nedaleko jihočeské obce Nemějice, na úpatí hory Tábor.

Kam o víkendu s dětmi: Vyrazte do vojenského ležení, vyzkoušejte si kovářské řemeslo

Předposlední srpnový víkend láká z velké části na historické akce. Do časů dávno minulých se můžete přenést třeba v Táboře, hradech Bezděz či Svojanov. Ti, kdo se chtějí na jeden den stát kovářem, mohou vyrazit do Těšan, kde se podrobně seznámí nejen s kovářstvím, ale i kolářstvím.

V táborských Klokotech nechal hejtman Žižka upálit zvrhlé adamity

Divil by se boží bojovník, mistr vojenské strategie Jan Žižka, kdyby viděl město Tábor. Bořitel kostelů a klášterů, které nenáviděl, a nyní je dominantou města děkanský kostel Proměnění Páně. V Klokotech, kde nechal upálit na padesátku adamitů, stojí velký barokní areál zasvěcený Panně Marii.

Za broméliemi nemusíte do deštného pralesa, stačí vyrazit do Tábora

Botanická zahrada v Táboře je druhou nejstarší na našem území, v rodném listu má rok 1866. I když není rozlohou ohromující, má co nabídnout po celý rok. A příslovečnou pravdou rozhodně v tomto případě je, že co je malé, to je i hezké.

Dětský svět s mašinkou v Táboře

Přijďte se podívat na mašinky, které jezdí pohádkou - uvidíte prales s Mamutem Tulínkem, hodné duchy, Sněhové království nebo podivuhodný les s megakrysáky.

Děkanský kostel Proměnění Páně na hoře Tábor

Hlavní táborský kostel nese název, který odkazuje na biblickou tématiku. Na vrchu Tábor, nedaleko Genezaretského jezera v Palestině, byla podle evnagelia přeměněna Ježíšova podoba. To bylo znamením, že je Synem božím. Kostel Proměnění Páně na hoře Tábor je veřejnosti přístupný nepravidelně.

Vyhlídka z věže děkanského kostela Proměnění Páně na hoře Tábor

Ačkoli není táborský kostel veřejnosti přístupný pravidelně, mohou návštěvníci v letní sezóně denně vystoupat na kostelní věž a vychutnat si překrásný pohled na město Tábor a jeho okolí.

Tábor: město památek husitského experimentu i vzdoru proti českým panovníkům

„Protože město, které obsadil, nebylo obklopeno hradbami, vybral místo u téže řeky opevněné přirozenou polohou. Obehnal je hradbami a rozkázal, aby si každý postavil dům tak, jak si dříve zbudoval stan.” (E. S. Piccolomini, Kronika česká).

Javorová skála v Čertově hrbatině

Javorová skála se nachází 6,5 km severně od Jistebnice a 4 km jihozápadně od Prčice; asi 15 km severovýchodně od Milevska a 18 km severozápadně od Tábora. Po severním úbočí Javorové skály probíhá hranice mezi Jihočeským a Středočeským krajem.

Naučný program Jan Hus na Kozím Hrádku

Pro děti z prvního stupně vytvořilo Husitské muzeum v Táboře naučný program, který se odehrává přímo na zřícenině Kozí hrádek a na naučné stezce.

Tipy na víkend: Na čokoládový festival či za chutěmi Švýcarska

Podzim a pomalu se vkrádající zima je obdobím, kdy nejvíce potěší především plné žaludky. Tento víkend se můžete vypravit hned na několik gastronomických akcí. V Praze se koná 1. ročník festivalu zaměřeného na Švýcarskou kuchyni, do Chebu se vypravte na slavnost zasvěcenou podzimu a do Tábora zase na akci, která se bude věnovat čokoládě.

Muzeum pivovarnictví Tábor

Expozice představuje a mapuje historii vaření piva v Táboře od roku 1437, kdy se představitelé města smířili se Zikmundem Lucemburským, který jim na oplátku udělil listinu s městskými právy.

Historické lokomotivy opět vyrazí z Tábora do Bechyně

Historické technické skvosty, elektrické lokomotivy Bobinka a Elinka, potěší příznivce železnic během letošního Léta na Bechyňce. Po nejstarší elektrifikované trati v Česku mezi Táborem a Bechyní vyrazily dva motorové vozy na zkušební jízdu 1. června 1903 a pravidelný provoz začal 21. června téhož roku.

Filmová zbrojnice v Táboře

Jediná filmová zbrojnice v Evropě, kde můžeme fotografovat i zkoušet.