Temelín

Rozhledna Haniperk na Svobodné hoře u Vodňan

Na Svobodné hoře, které se také říká Haniperk stojí 24,5 metrů vysoká rozhledna. Místo se nachází mezi Bavorovem a Vodňany na Strakonicku. Z vyhlídky lze dohlédnout na Temelín ale i na opačnou stranu k Šumavě.

Tvrz Býšov

Hospodářský komplex dvora a tvrze Býšov leží 7 km jižně od Týna nad Vltavou v ochranném pásmu elektrárny Temelín. Tvrz stojí na vyvýšeném prostranství, velmi dobře chráněném od okolí.

Temelín se stává turistickým hitem

Nejen zámky v Hluboké nad Vltavou nebo Českém Krumlově jsou cílem turistů na jihu Čech. Stále častěji vyhledávají i například Jadernou elektrárnu Temelín nebo vodní elektrárnu na Orlíku. Jak Právu sdělil vedoucí komunikace Jaderné elektrárny Temelín, registrace volných míst na prohlídku, která se uskuteční 30. července, je vyčerpána, a proto je zastavena.

Na Kleti stojí nejstarší česká, ale i středoevropská rozhledna

„Hele, Temelín! Támdle vidím Budějice a Zlatou Korunu! Jé, Krumlov...“ Z ochozu kamenné rozhledny na Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa, toho uvidíte hodně. Třeba rakouské Alpy. Na nejvýše položené hvězdárně v Česku lze pozorovat i kometu nebo erupce na Slunci.