Okres Strakonice

Zámek Libějovice

Nový zámek v Libějovicích, jak zní oficiální jméno, stojím na Strakonicku, jen na skok z Vodňan s výhledem na Českobudějovickou pánev.

Sportovní rybolov v Kestřanech

Klidné místo pro váš relax na rybách. Rybník Kestřany o rozloze 4 ha se nachází v golfovém areálu Kestřany mezi městy Písek a Strakonice. Lovná místa jsou zpevněná a je k nim snadný přístup autem.

Švestková alej Karla Klostermanna ve Strakonicích

V roce 2023 uplyne 100 let od úmrtí spisovatele Karla Klostermanna, který výraznou část života strávil na Strakonicku. Na jeho počest vzniká alej se švestkami.

Bikepark a pumptrack Katovice

Městys Katovice z vlastních zdrojů vybudoval na místě bývalé skládky bikeprak pro začátečníky a pokročilé a pumptrack pro děti.

Rozhledna Pětnice u Záboří na Strakonicku

Rozhledna Pětnice u Záboří na Strakonicku je po pětileté pauze od léta 2023 opět otevřena. Navštívit ji můžete každou sobotu od 11 do 17 h. Přístupná bude přes léto a do konce září.

Špýchar v usedlosti Myštice

Špýchar je součástí areálu nevelké vesnické usedlosti v jihočeských Myšticích. Jedná se o samostatně stojící zděný špýchar, který v r. 2022 prošel celkovou rekonstrukcí krovu vč. Původní krytiny z došek a šindelů.

Hrad Buzice

Na Strakonicku se nachází hrad Buzice, o kterém můžete číst i jako o tvrzi. Stojí na menším vrcholku na okraji obce stejnojmenné obce.

Rozhledna Hoslovice u Strakonic

Rozhledna byla zpřístupněna v roce 2005 a pyšnit se může výškou 50 m. Vyhlídková výška je však pouze 29 m. Z rozhledny je možné vidět Šumavu, Boubín, Bobík, Javorník nebo Temelín.

Hrad Křikava

Nedaleko Blatné, u obce Černívsko, naleznete zříceniny hradu Křikava. Šlechtické sídlo kdysi uprostřed temných hvozdů, bylo zbudováno ve 14. století. Dodnes se z něj dochovaly relikty hradebních věží a terénními nerovnostmi.

Rozhledna Kbíl

Kovová rozhledna na vrchu Kbíl slouží jako vysílač i vyhlídková stavba. Z ochozu dohlédnete na Šumavu anebo na město Strakonice. Rozhledna je volně přístupná.

Kbílský dolmen

Tři kamenné bloky u Švejcarovy Lhoty na Strakonicku připomínají dolmen – velký kamenný stůl vytvořený lidmi v dávnověku. Pravděpodobně však vznikl přírodní cestou, zvětráváním a zřícením skal.

Rytíři komendy johanitů ve Strakonicích dostali od Žižky na brnění

Skoro nepatřičně se rozprostírá na soutoku Otavy s Volyňkou obklopen novodobou zástavbou strakonický hrad. Mohutné sídlo založené rodem Bavorů jako vodní hrad se od vzniku v 1. polovině 13. století pozvolna stalo majetkem johanitů, řád maltézských rytířů proměnil sídlo v komendu čili řádové sídlo.

Tvrz Mladějovice na Strakonicku

Pozdně gotické sídlo Vrábských z 2. pol. 15. století, se strmými renesančními štíty a zbytky sgrafit se nachází nedaleko Cehnic na Strakonicku. Stavba dlouho chátrala, dnes prochází postupnou obnovou díky manželům Durychovým.

Antický chrám na Strakonicku není žádný přelud

Jelikož se jedná o kalvárii, konkrétně nad jihočeskou obcí Čestice, je patrné, že antickým bohům je těžko tento chrám zasvěcen. Coby křesťanský svatostánek byl vystavěn jako poděkování za uzdravení tomu pánubohu, jehož se u nás kdekdo s odkazem na křesťanské hodnoty dovolává. Čestice a okolí však nabízejí spoustu dalších turistických zajímavostí.

Helfenburk u Bavorova byl sídlem předního českého kondotiéra Václava Vlčka z Čenova

Na hradech mě vždy fascinuje to obrovské množství šutrů, který museli stavebníci nalámat, nanosit či navozit, přisekat a umístit na správné místo. To, aby byl hrad přepevný, nedobytný. Opět mě to napadlo při prohlídce Helfenburku u Bavorova.