Zlatá Koruna

Klášter Zlatá Koruna nechal postavit Přemysl Otakar II., aby naštval Vítkovce

Zlatou Korunu známe ze dvou důvodů. Milovníci historie jako jihočeský cisterciácký klášter nedaleko Českého Krumlova, vodáci jako jedno z tábořišť na Vltavě. Věnujme se první alternativě.

Lékárna u Zlaté Koruny v Uherském Hradišti

Barokní lékárna U Zlaté koruny slouží svému účelu již od konce 17. století a její vnější i vnitřní výzdoba ji řadí mezi nejkrásnější budovy ve městě.

Minimodel jihočeské vesnice v Plešovicích

Je zde náves, rybník, mlýn, kaplička, hospoda dokonce i vodník a hasič. Jihočeská vesnice se nachází na červené turistické značce vedoucí ze Zlaté Koruny.

Monastýrování: kláštery nabízejí prohlídky s výklady mnichů o jejich životě

Mezi kulturními památkami jsou trochu na okraji zájmu církevní, třeba že si broumovský, strahovský nebo břevnovský klášter na nedostatek zájmu stěžovat nemohou. Ale nádherné, i když hodně zanedbané, jsou třeba Plasy, dobře fungují Kladruby a Zlatá Koruna, lepší se Teplá. Změnit to má Monastýrování.

Obraz Zlatokorunské madony se vrátil na původní místo, k vidění bude od neděle

Jeden z nejvýznamnějších středověkých obrazů svatovítského typu v Čechách Zlatokorunská madona se vrací po 78 letech do kláštera ve Zlaté Koruně na Českokrumlovsku. Poprvé si jej budou moci návštěvníci prohlédnout už tuto neděli.

Klášter Zlatá Koruna zachvátí brzy plameny

Jihočeský cisterciácký klášter Svatá trnová koruna, dnes zvaný Zlatá Koruna nedaleko Českého Krumlova, založil v roce 1263 král Přemysl Otakar II. (1233 - 1278). Do vínku mu udělil vzácnou relikvii - trn z Kristovy koruny, zasazený do zlata.

Zlatá Koruna, klášter postavený pro nejvzácnější trn na světě

Jihočeský cisterciácký klášter Svatá trnová koruna, dnes zvaný Zlatá Koruna nedaleko Českého Krumlova, založil v roce 1263 král Přemysl Otakar II. (1233 - 1278). Do vínku mu udělil vzácnou relikvii - trn z Kristovy koruny.

Na Kleti stojí nejstarší česká, ale i středoevropská rozhledna

„Hele, Temelín! Támdle vidím Budějice a Zlatou Korunu! Jé, Krumlov...“ Z ochozu kamenné rozhledny na Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa, toho uvidíte hodně. Třeba rakouské Alpy. Na nejvýše položené hvězdárně v Česku lze pozorovat i kometu nebo erupce na Slunci.

Rožmberk zkrášlí stovky květin

Hrad Rožmberk ozdobí od středy do konce týdne záplava květin. O jednotlivá aranžmá výstavy Vivat Aqua se postarají vyhlášení floristé. V rámci jihočeských hradů a zámků se letos jedná o poslední květinovou expozici. Obdobnou mohli turisté vidět v dubnu v Třeboni, následně pak v Kratochvíli či v klášteře Zlatá Koruna.

Ani Zlatá Koruna, ani Vyšší Brod. Nejstarší klášter jižních Čech je v Milevsku

Milevsko leží poněkud stranou turistických tras, a tak se zdejší klášter jeví utajený oproti Zlaté Koruně nebo Vyššímu Brodu, přestože jeho historie je neméně významná a má hlubší kořeny.