Zlínský kraj

Nedokončená autosocha Járy Cimrmana

Nedaleko Uherského Brodu, na cyklostezce do obce Prakšice, naleznete nedokončenou autosochu Járy Cimrmana.

Čiperova vila ve Zlíně

Samostatně stojící, patrová vila s valbovou střechou, vystavěná v roce 1939 podle projektu V. Karfíka. Areál, sestávající dále z křídla pro personál, zahradnického domku, terasy a zahrady, je situován ve svahu severovýchodně od města.

Vodní nádrž Horní Bečva

Vodní nádrž slouží k regulaci Rožnovské Bečvy, vodním sportům a ke koupání. Pláže jsou travnaté, vstup do vody písčitý a pozvolný. Ubytovat se můžete v kempu, občerstvení nabízí stánky či blízké restaurace.

Zatopený lom Vápenice na Vysočině

Voda v jezírku, které leží v lesích u Žďáru nad Sázavou má díky vápencům jasnou zelenavou barvu, vidět je za dobrých podmínek až 7 metrů pod hladinu.

Barevná jezírka poblíž hranic jsou jedním z novodobých divů Polska

Kolorowe jeziorka jsou čtyři. Červené, Žluté, Modré a Zelené. To podle zabarvení vody, i když nyní Žluté a Červené mělo téměř stejnou barvu. Leží nedaleko Kamienne Góry, města, do kterého se dostanete zhruba za půl hodiny ze Žacléře.

Městské koupaliště Bojkovice

Vodní atrakce, relaxace formou wellness či opalování na sluneční terase s barem řadí bojkovické letní koupaliště mezi nejmodernější ve Zlínském kraji. Nejen děti potěší chrliče vody jsou ve tvaru deštníku a ježka nebo jízda po konstrukcích ve tvaru zvířátek.

Vila Miroslava Zikmunda ve Zlíně

Obytná vila z 30. let byla adaptovaná ke stejnému účelu v 50. letech. Dům cestovatele Ing. Miroslava Zikmunda tvoří spolu se sousedním domem Ing. Jiřího Hanzelky a domem skladatele Zdeňka Lišky (Kudlov) unikátní soubor tří poválečných vil. V roce 2022 zde vznikne veřejnosti přístupná expozice.

Velehradský genius loci je nezapomenutelný

Na úpatí Chřibů s majestátní siluetou Buchlova v pozadí se rozprostírá poutní areál Velehrad. Bývá spojován s centrem Velkomoravské říše a působením Cyrila a Metoděje, přestože o tom nejsou žádné důkazy. To nic nemění na významu nejstaršího moravského cisterciáckého kláštera založeného v roce 1205. Tehdy přišlo do údolí Salašky 12 mnichů cisterciáků.

Po naučné stezce za osudy Slezské Harty

O nejmladší přehradě v České republice Slezské Hartě se dozvíte na Naučné stezce Zatopené osudy. Začíná u informačního centra v Leskovci nad Moravicí, měří 1,4 kilometru a má pět zastavení. Přibližují osudy lidí, kteří v údolí před výstavbou přehrady žili i historii obcí.

Památník návštěvy Jana Pavla II. v Tupesích

U Tupes na Uherskohradišťsku se nacházíé památník, který připomíná státní návštěvu papeže Jana Pavla II. Z dubna 1990. Na fotbalovém hřišti v obci papež přistál vrtulníkem a přejel odtamtud do sousedního Velehradu.

Studánka Stračka v Zašové

Valašská obec Zašová skrývá jedno z malých tajemství – studánku Stračku, s jejímž vznikem je spojena dávná legenda.

Zóna Zlín – komentované procházky po architektuře

Od června do září se každou středu a sobotu konají procházky po architektuře za doprovodu zasvěcených milovníků zlínské architektury. Ti vám kromě architektonicky cenných staveb představí i tzv. Funkční zóny, podle nichž byl plánován moderní urbanismus Zlína.

Cyklostezka svatého Metoděje z Boršic do Zlechova

Cyklostezku z Boršic do Zlechova doprovázejí výtvarné prvky z kamene, bronzu a nerezu. Ústředním tématem celé cyklostezky jsou kořeny naší křesťanské historie.

Přírodní památka Komínky – střed Moravy s ohňovou horou

Přírodní památka Komínky představuje vrcholové skalnaté partie na zalesněném hřbetu Chřibů, táhnoucím se od Kudlovické doliny směrem k Bunči. Jde o místo, o kterém se traduje, že na něm zdejší obyvatelé zapalovali ohně signalizující nebezpečí.

Nová hájenka u Valašské Bystřice

V lesích u Valašské Bystřice postavily Lesy ČR novou hájovnu. Stojí na místě roubenky z roku 1920, jejíž část se podařilo přemístit do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a po renovaci bude k vidění v expozici skanzenu.