Velehrad

Témata

Tipy na víkend: Přiťukněte si proseccem, ochutnejte štrúdly

S blížícím se podzimem se po celém Česku koná řada vinobraní. Navštívit ho můžete v Praze, Nymburce nebo Modřanech u Velehradu. V hlavním městě si ale můžete přiťuknout také proseccem a ochutnat k němu třeba grilovanou chobotnici. Pokud vás zláká spíš něco sladkého a typicky českého, ve středočeské Jesenici se konají slavnosti štrúdlu.

Kam o víkendu s dětmi: Oslavte den slonů, vydejte se na historickou bitvu

V sobotu se konají oslavy Mezinárodního dne slonů. Několik zoologických zahrad po Česku si chystá speciální program, stejně tak poučný, jako zábavný. Za trochou poznání ale můžete vyrazit i na některou z mnoha historicky laděných akcí, třeba na bitvu u Slavkova nebo u Velehradu.

Galerie světců ve Velehradě

Na významném poutním místě ve Velehradu je ohradní zeď, která tvoří základ pro galerii světců.

Komplexu Skanzen v Modré u Velehradu přibyla další atrakce

Od prvního březnového dne mají návštěvníci areálu Skanzen další možnost poznat něco zajímavého. Po rozsáhlé rekonstrukci bylo otevřeno pro veřejnost největší terárium na Moravě. Leží v Modré těsné blízkosti populárního Archeoskanzenu z doby Velké Moravy.

Expozice Bible pro malé i velké na Velehradě

Expozice nabízí možnost shlédnout jedinečnou sbírku Biblí nebo pravou kopii Turínského plátna. Můžete si ji prohlédnout v přízemí bývalé konírny ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje.

Vinařství Staňkovi - rodinné vinařství s tradicí

Vinařství se nachází v malebné vesničce Blatnice pod Sv. Antonínkem. Kopec Svatý Antonínek je významné poutní místo na Jižní Moravě, který je součástí Cyrilometodějské cesty Svatý Antonínek - Velehrad. Počátky vinařské tradice rodiny Staňků sahají až do konce 19. století.

Tipy na víkend: Vyrazte na borůvkové hody nebo na medové slavnosti

Program na třetí srpnový víkend nadchne především milovníky piva. Slavnosti zlatavého moku se konají například v Chodové Plané, Holicích či Chotěboři. Na své si pak přijdou i milovníci jídla, ti se mohou vypravit na sladké borůvkové hody v Jeseníkách. Lákadlem je ovšem i medový den nedaleko Velehradu, který nabídne i medové pivo či medovinu.

Okolí Velehradu láká na tunel v rybníku, slovanskou vesnici i rozhlednu ze šťastných sedmiček

Pokud chcete vzít děti na prázdninový rodinný výlet, kde se společně pobavíte a při tom se také přiučíte něco z historie či přírody, nenechte si ujít návštěvu Velehradu a obce Modrá na Slovácku ve Zlínském kraji. Právě zde, jen pár kilometrů od Uherského Hradiště, v posledních letech vzniklo několik novinek, které baví děti i dospělé.

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum Slováckých tradic se nachází v obci Modrá u Velehradu. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství, ale zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Centrum dále doplňuje prodejna regionálních produktů a kavárna.

Archeoskanzen Modrá

Archeologický skanzen v Modré, který leží nedaleko poutního místa Velehrad na Východní Moravě, představuje ideální podobu slovanského opevněného sídliště - hradiska s funkcí mocenského centra z doby Velké Moravy.

Velehradské muzeum ve Velehradském domě sv. Cyrila a Metoděje

Velehradský dům vznikl rekonstrukcí historických hospodářských objektů někdejšího velehradského předklášteří. V přebudované konírně se stájí ze 16. století, vzniklo Velehradské muzeum, v prvním podlaží nad ním pak Muzeum bible.

Poutní stezky Východní Moravy: I. etapa Kroměříž - Velehrad

Vydejte se na cestu spojující dvě nejvýznamnější poutní místa Moravy – Svatý Hostýn a Velehrad, poznejte dávnou historii naší země. Putování zahájíte v Kroměříži, městě památek UNESCO. Po sedmi dnech můžete putování zakončit na Velehradě, odkud bylo Slovanům před mnoha věky přineseno křesťanství.

Prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu bude od září 2012 možné projít proskleným tunelem, který povede pod hladinou rybníka. Návštěvníci budou sledovat život v potoce přes prosklenou stěnu, ve velké tůni s chladnomilnými rybami, kde v 1. podzemním patře vstoupí průhledným osmimetrovým tunelem přímo do vodního světa.

Tipy na prodloužený víkend: Cisterciácká pečeť, výlet lokomotivou a pohádkové hrady

I když podzimní počasí nepřeje výletům, máme pro vás tipy na prodloužený víkend. Do pohádky se můžete ponořit na prohlídkách zámku Sychrov, Děčín nebo plzeňského Muzea strašidel. Výlet parní lokomotivou se pojede z Českých Budějovic do Českého Krumlova a zpět. V Táboře si připomenou události roku 1989, na Velehradu se budou koštovat vína v rámci Cisterciácké pečeti.

S kamerou na cestách: V Modré lze nahlédnout až do časů Velké Moravy

Na dohled je Uherské Hradiště, ještě o něco blíž je Velehrad. V okolí se mírně vlní krajina, západním směrem se nadechuje o poznání víc a vytváří Chřiby, návštěvníci se tu pohybují mezi vinicemi a blíží se do místa, kde už na ně čekají obyvatelé z časů Velké Moravy. Cesta se propadá o takových dvanáct třináct staletí do hlubin času.