Žumberk

Opevněný Žumberk, malebný tuzemský unikát

Bílé zdi spojené nárožními kuželovitými baštami, se střechami pokrytými šindelem. Jako by se opíral o mohutnou lípu, podtrhuje téměř kulisové panorama kostel Stětí svatého Jana Křtitele. Jsme v Žumberku, malebné vísce nedaleko Trhových Svin. Ještě nedávno se o místu psalo jako o unikátní opevněné vesnici.

Zřícenina hradu Žumberk na Chrudimsku

Zřícenina hradu Žumberka je nejstarší nemovitou kulturní památkou v naší obci. Místo lákalo a dodnes láká poutníky, milence, malíře, trampy, turisty a všechny romanticky laděné duše.

Minipivovar Žumberk

Minipivovar v jihočeské obci Žumberk připravuje stejnojmenné pivo tradičními rukodělnými postupy z těch nejlepších surovin.

Hrad Žumberk

Hrad Žumberk se nachází ve stejnojmenném městysu jižně od Chrudimi. Stačí vystoupat nebo vyjet na náměstí, kde je možné zaparkovat a pokračovat k prohlídce hradu. Samotný hrad Žumberk je nevelký hrádek a je celoročně přístupnýzdarma. Zachovalo se obvodové zdivo, příkop a zbytek valu. Z hradu samotného se zachovala část vnějšího obvodového zdiva paláce a základové zdi hradeb, […].

Ves Žumberk: zlidovělý mýtus českého Carcassonne neplatí

Jako by si ukazatele hrály na schovávanou. Někam jedete, a abyste měli místního šerpu, jinak se musíte ptát. Ani jihočeský Žumberk na tom není lépe. Přitom o vsi kolují legendy, jako by to byl český Carcassonne. Což je světoznámé opevněné město ve Francii.