Klapý

Králem hradů Českého středohoří je majestátní Hazmburk

Nádherná je krajina Českého středohoří. Mnohé kužely bývalých sopek jsou osazeny ruinami hradů, které jim dodávají náznak romantiky. Ve středověku ale byly pevnými oporami svých majitelů. O větrné Milešovce se říká, že je královnou Středohoří, Hazmburk, dříve zvaný Klapý, je nazýván králem hradů. Siluetou připomíná jednu z našich nejhezčích zřícenin - královský Bezděz.

Ukrylo francouzské vojsko pod Hazmburkem poklad?

Černá a Bílá věž na vrcholu kopce Klapý, zbytky mocného hradu pánů Zajíců, pojmenovaného Hazmburk, se možná tyčí nad pokladem. V podhradí ho údajně mělo zakopat francouzské vojsko generála Napoleona po porážce v Rusku. Z kdysi pyšné Velké armády toho moc nezbylo - a že by cennosti dovlekli až sem?

Hazmburk letos navštívilo výrazně více turistů než loni

Hrad Hazmburk je letos nejnavštěvovanějším objektem v péči Národního památkového ústavu (NPÚ) v Ústeckém kraji. Zříceninu nad obcí Klapý do konce září navštívilo zhruba 26 tisíc lidí. Minulý rok jich bylo ve stejném období o 7500 méně. Památky, spravované NPÚ, navštívilo do konce září 168 tisíc turistů. To je o úctyhodných 31 procent více než v roce 2013.