Budyně nad Ohří

Přírodní rezervace Pístecký les u Budyně nad Ohří

Jedná se o nížinný úsek řeky Ohře nedaleko Břežan na Ohří, který byl v roce 2006 vyhlášený za přírodní rezervaci. Důvodem ochrany je komplex lužních lesů.

Zlatá stezka Zemí hradů v Českém středohoří

Zlatá stezka Zemí hradů v celkové délce 89 km vede z Budyně nad Ohří do Úštěku a propojuje tak většinu významných hradních památek v oblasti Českého středohoří.

Jandovo muzeum v Budyni nad Ohří

V roce 1997 bylo znovu otevřeno Jandovo muzeum, které je umístěno ve Vodním hradě v Budyni nad Ohří. Při prohlídce muzea absolvují návštěvníci i prohlídkovou trasu interiérů hradu.

Kostel sv. Václava v Budyni nad Ohří

Původně dřevěný děkanský kostel byl zasvěcen sv. Janu Křtiteli. Přemysl Otakar I. Jej nechal vystavit z kamene ve slohu gotickém a zasvětit sv. Václavu.

Židovský hřbitov v Budyni nad Ohří

Židovský hřbitov byl patrně založen roku 1787 jako druhé pohřebiště místních Židů, první hřbitov se nacházel u městských hradeb při severovýchodní baště.

Tajuplný alchymistický hradozámek zve do Budyně nad Ohří

Čáry a magie v křivulích zakleté, na pergamenech zjevené jsou drahým špásem. Elixír mládí, zlato ani kámen mudrců nepřinesou, jen výdaje. Také proto asi neměl vášnivý alchymista Jan Zbyněk Zajíc na přestavbu sídla a musel ho prodat.

Tipy na víkend: Slet chroustů, Keltský kruh, festival her či dobývání sklepů

O víkendu se můžete vydat do Budyně nad Ohří na hudební festival Keltský kruh, či na Slet chroustů - slet příznivců motorového paraglidingu. V Pardubicích se o víkendu koná festival šachů a her. Na Moravě patří víkend tradičně vinařským akcím, jako je Dobývání dobšických sklepů v rámci Hudebního festivalu Znojmo. Hrady opět připravily nevšední prohlídky s princeznou, šermíři, rytíři i Petrem Vokem.