Kouřim

Obří kámen opředený legendami se ukrývá v nitru jahodového království

Město Kouřim ve Středočeském kraji je asi nejvíce známé díky skutečnosti, že se v něm natáčel seriál Bylo nás pět. Kouřim však sama o sobě stojí za návštěvu i kvůli historii a malebnému náměstí. V její těsné blízkosti se navíc nachází kámen opředený řadou tajemných pověstí. A vydáte-li se k němu vybaveni velmi slušnou fyzičkou a dobrou plicní kapacitou o Štědrém večeru, můžete prý i pohádkově zbohatnout. Nebo vyrazte v červnu a pochutnáte si.

Kouřimi se za Přemyslovců obávala i vládnoucí Praha

Kouřim je v mnoha ohledech unikátní. Má jedno z nejlépe dochovaných opevnění v tuzemsku a jako jediné získalo i status národní kulturní památky. Jde údajně i o nejstarší české město, bývalo tu hradiště Zličanů, které nakonec zlikvidovali expandující Přemyslovci. Ti se s nikým nepárali, rod nabíral na síle, a bez krvavých žní na okolních državách by nepoložil základy českého státu.

Kam o víkendu s dětmi: Oslavte svatojánskou noc, vyrazte za rytíři

První letní víkend se ponese ve znamení oslav svatojánské noci. Její atmosféru si můžete užít třeba ve skanzenu Kouřim, na hradě Grabštejně nebo v Pravěké osadě Křivolík. Stejně tak se můžete přenést do středověku a navštívit třeba velkolepou historickou akci Kutnohorské stříbření, která nabídne rytířské souboje nebo královský průvod.

Hradiště Stará Kouřim

Původně eneolitické hradiště (opevněné sídliště) se stalo v raném středověku naším největším hradištěm. Nachází se jihovýchodně od města Kouřimi, na terénním bloku nad říčkou Kouřimkou. Po zbytcích hradiště vás provede naučná stezka.

Památník bitvy u Lipan - místo osudového střetu husitů s katolíky

U Lipan se odehrála dne 30. 5. 1434 poslední velká husitská bitva. Památník byl postaven na kopci zvaném Lipská hora, samotná bitva se ovšem odehrávala v širším okolí. Nejbližím městem je Kouřim, zhruba 5 km.

Muzeum Kouřimska v Kouřimi

Muzeum Kouřimska, založené roku 1906, sídlí v historické budově Staré radnice uprostřed kouřimského náměstí. Zdejší sbírkový fond dokumentuje bohaté dějiny někdejšího krajského a královského města Kouřim a jeho bezprostředního okolí. Muzeum nabízí k prohlídce rozsáhlou a atraktivní historickou expoz.

Kouřim láká na technickou raritu, obrácené zvony

Po staletí se o církevních svátcích v renesanční zvonici v Kouřimi rozeznívají Štěpán a Marie. Dva zvony, zavěšené na principu vysokého točení, srdci vzhůru. Podobný unikát je v Čechách k vidění jen v Rovensku pod Troskami.