Kutná Hora

Bývalá rezidence sedleckých cisterciáků v Horušicích

Rezidence sedleckého kláštera cisterciáků v Horušicích v okrese Kutná Hora ve Středočeském kraji je zámeček osmibokého půdorysu z doby kolem roku 1720. Stavba je připsaná Janu Blažejovi Santinimu. Dům slouží k bydlení a je nepřístupný veřejnosti.

Zimní Kutnou Horou za skvostnou architekturou i tajemnými příběhy

Ve městě nad říčkou Vrchlicí, od níž si umělecké příjmení vzal básník Jaroslav Vrchlický, se psala historie českých zemí. Na stříbrnou rudu bohatá středočeská Kutná Hora patří ke světovým unikátům. I proto je zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Štola Bylanka IV. v Kutné Hoře

Původně to byla jen skála v lese na Bylance, odkud vyvěrala voda. Díky úsilí a vytrvalosti se členům kutnohorského hornického spolku Barbora podařilo během čtrnácti let výzkumu postupně vyčistit, zprůchodnit a zmapovat více než kilometr odvodňovací školy Bylanka IV.

Tam, kde Vrchlice po kamenech skáče

Balvanů je tam vskutku požehnaně. A překvapivě – vzhledem k okolní jen nepatrně zvlněné rovině – také zástup smělých skalisek, jež lákají nejen turisty (hledící), ale i horolezce (konající). Za padající vodou jsme se tentokrát vypravili na dohled Kutné Hory.

Kostel sv. Jakuba v obci Jakub

V obci Jakub nedaleko Kutné Hory naleznete kostel sv. Jakuba. Stavba z konce 12. století je pozoruhodná zvláště svou jižní stranou, která je bohatě zdobena románskými plastikami.

V obci Jakub otevřou po opravě kostel z 12. století, možný bude i výstup do věže

V obci Jakub nedaleko Kutné Hory skončily práce na opravách místního kostela sv. Jakuba. Vše se obnovilo za použití původních tesařských postupů. Stavba z konce 12. století je pozoruhodná zvláště svou jižní stranou, která je bohatě zdobena románskými plastikami.

Vrchlické vodopády u Kutné Hory

Dva vodopády v údolí Vrchlice se nahází pod hrází Velkého rybníka. Přestože se jedná o vodopády umělé, působí velmi autenticky. Díky rybníku je zde vyrovnaný průtok po celý rok.

Luxusní středověký kemp v Malešově

V Malešově u Kutné Hory najdete středověký kemp, který poskytuje netradiční ubytování. Hosté si ve speciálně vybavených stanech mohou vyzkoušet spojení romantického středověku s pohodlím 21. století.

Žádná sv. Barbora nebo doly. Zažijte Kutnou Horu jinak

Gotické skvosty přeplněné turisty už jste v Kutně Hoře nejspíš navštívili. Město si ale můžete vychutnat i z jiných, ne tolik probádaných úhlů. Vydejte se třeba do galerie nebo za vínem.

Kam o víkendu s dětmi: Vydejte se do minulosti, vyzkoušejte si řemesla

O víkendu se budete s dětmi moci vydat na cestu do historie. V Kutné Hoře se koná středověká slavnost, při níž se setkáte s králem, rytíři, ale i kejklíři. Ještě hlouběji do minulosti se můžete ponořit v Praze, kde se vám představí staří Římané. Konají se také oslavy spojené s Mezinárodním dnem žiraf nebo řada řemeslných jarmarků.

CNN doporučuje návštěvu kostnice v Sedlci u Kutné Hory

Americká zpravodajská stanice CNN ve své cestovatelské sekci láká k návštěvě kostnice v Sedlci u Kutné Hory. Případné zájemce ale varuje, že kvůli výzdobě z desítek tisíc lidských ostatků není prohlídka vhodná pro citlivé povahy.

Tříobloukový akvadukt u Kutné Hory

Pěkně zachovalý 50 metrů dlouhý tříobloukový akvadukt naleznete u Kutné Hory, v polovině cesty mezi ulicí Na Bylance a obcí Škvárnovna.

Knihtiskárna - Muzeum Kutná Hora

Rádi vás přivítáme v zážitkové expozici historie knihtisku. V naší expozici nenajdete nápisy nesahat! Nikde žádné ohrádky, ani šňůry. Nabízíme zážitkové prohlídky, skupinové workshopy a tvůrčí semináře pro děti i dospělé! Řadu exponátů si můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Zřícenina letohrádku Belveder v Suchdole u Kutné Hory

Na kopci nad osadou Vysoká byl v letech 1697 – 98 vystavěn na příkaz hraběte Šporka letohrádek s kaplí sv. Jana Křtitele, zvaný Belveder. Kapli obklopoval malý klášter. Po požáru na konci 19. století již nebyly letohrádek ani kaple obnoveny. Dnes zde najdete zachovalé monumentální obvodové zdi.

Průchod chrámem sv. Barbory se změní

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře letos čeká několik úprav, které se dotknou i turistů. Těch sem každý rok zamíří více než 300 tisíc. Právě kvůli velkému „provozu“ se ve středověké památce bude měnit trasa.