Čáslav

Památník seskoku Františka Pavelky a mužů z Koudelova

V malém lesíku mezi Koudelovem a Skovicemi u Čáslavi se nachází nenápadný pomníček, který upomíná na operaci Percentage, její tragickou dohru, a především na velkou odvahu jednoho výsadkáře a několika místních mužů.

Žižkova síň v Čáslavi

Nechte na sebe dýchnout historickou a bitevní atmosféru husitských dob.

Dominanta Železných hor Lichnice bývala pyšným sídlem pánů z Lichtenburku

Žalostné jsou ruiny hradu Lichnice, taktéž Světlík, Světlice či Lichtenburk zvané. Tyčí se na dominantním kopci nad obcí Podhradí, zdálky jsou vidět při příjezdu k Železným horám od Čáslavi. Shlížejí na Třemošnici, kde stojí zajímavá technická památka Berlova vápenka.

Synagoga Čáslav

Čáslavská synagoga v maurském slohu byla postavena roku 1899 podle plánu architekta Wilhelm Stiassnyho. Od roku 1994 je jejím majitelem Židovská obec v Praze.

Monumentální chotkovská Kačina představuje luxusní šlechtické sídlo i zázemí služebnictva

Nad půlobloukovitou, u nás zcela neobvyklou stavbou, která je nejčistším příkladem empíru v Čechách, občas prosviští gripeny z letecké základny v Čáslavi. Přehřátý vzduch nese zvuk jejich proudových motorů. V dobách největší slávy zámku zde bylo slyšet ržání koní a hlahol panstva.

Pomník Vítězslava Hálka v Břežanském údolí

Památník vznikl roku 1876 v Břežanském údolí a má tvar kamenného jehlanu. Hálek sem jezdil na dovolenou a do okolí rád chodil na procházky. Architektem pomníku je B. Spudil z Čáslavi, kameníkem O. Sandter a bronzový medailon vytvořil Josef Václav Myslbek.

Ranč Dalu nedaleko Čáslavi

Ranč Dalu se nachází v malé vesničce Kozohlody nedaleko Čáslavi. Specializujeme se na westernové ježdění a přirozenou komunikaci s koňmi.

Městské muzeum v Čáslavi

Městské muzeum v Čáslavi, které sídlí v novorenesanční budově z roku 1884, patří mezi nejstarší venkovská muzea v Čechách. Veřejnosti byly muzejní sbírky zpřístupněny koncem listopadu 1885. Původní exponáty se dochovaly do současnosti a jsou vystaveny v dobových vitrínách.

Zimní stadion Čáslav

Zimní stadion se nachází ve sportovním areálu Vodranty. Milovníci ledních radovánek zde naleznou plochu pro 60 bruslařů. Tribuna má kapacitu 420 diváků, k dispozici je 11 šaten, posilovna, občerstvení.

Kam o víkendu s dětmi: Na vlastivědnou procházku po Praze či na výstavu starých traktorů

Oslavy dne dětí už sice někde proběhly, jinde se uskuteční až první červnový víkend. S dětmi můžete ale zajít také na vlastivědnou procházku hlavním městem nebo se vydat do muzea v Čáslavi na výstavu staré zemědělské techniky.

Na Čáslavsku startuje razítková hra pro turisty

Od 8. května až do konce října připravil Mikroregion Čáslavsko novou razítkovou hru. Turisté, cyklisté, ale i motoristé musí nasbírat alespoň šest razítek z celkového počtu osmi a zároveň odpovědět na každém stanovišti na položenou otázku.

Oborou novogotického zámku Žleby se prohánějí bílí jeleni

O tom, že je zámek Žleby nedaleko Čáslavi romantickou novogotickou stavbou, napovídá zatím především jeho menší část s věží. Všechno ostatní je ukryto za lešením či plachtami. Právě totiž probíhají čilé stavební úpravy exteriéru. Ty však nebrání turistickým prohlídkám. Po vstupu na nádvoří se návštěvník náhle ocitne v době dávno minulé.

Otakarova bašta - součást městského opevnění v Čáslavi

Součástí opevnění v Čáslavi je raně gotická válcová věž zvaná Otakarova bašta, která slouží jako vyhlídková věž pro turisty. Nachází se na pěší zóně v ulici Klimenta Čermáka.

Kostel sv. Petra a Pavla s vyhlídkovou věží v Čáslavi

Prvopočátky stavby kostela spadají do přelomu 11. a 12. století. Kostel prošel řadou stavebních úprav v průběhu šesti století do dnešní podoby. V roce 1910 zde byly v podvěžní kapli nalezeny ostatky Jana Žižky z Trocnova. Vyhlídková věž je v současné době dočasně uzavřena.