Hrady a zámky ve městě Litoměřice

Litoměřice, město spojené s Karlem Hynkem Máchou i filmem Páni kluci, jsou památkami doslova nabité

Městský hrad v Litoměřicích je sice vzorně zrekonstruovaný, ale vizuálně je to spíš velký špejchar než hrad. Z původního gotického objektu se zachovalo pramálo - tzv. Nový palác s novou valbovou střechou.

Na Litoměřicku mají novou rozhlednu. Otevře se na jaře

Již na jaře bude v Lovosicích na Litoměřicku zpřístupněna pro veřejnost nová rozhledna. V tomto případě jde ale spíše o vyhlídku, protože nebyla vybudována na vrchu s výhledem do širokého a dalekého okolí, ale přímo na břehu řeky Labe, na kopečku proti takzvanému Zámečku.

Srpen ve znamení Karla IV.: Vypravte se na túru za historií nebo středověký mumraj

Pokud hledáte zajímavý tip na výlet, zkuste nějakou z akcí, která se pojí se 700. výročím narození císaře Karla IV. Vyrazte na středověké slavnosti na hradě Loket nebo si projděte Litoměřice v netradiční historické atmosféře s kostýmovanými průvodci.

Stálá expozice Felixe Holzmanna na Hradě Litoměřice

Rozdával úsměvy na všechny strany. Postava natvrdlého chlapíka s brýlemi a ošuntělém plášti byla zárukou dobré zábavy. Ačkoliv se narodil v Teplicích a zemřel v Chemnitz, domovem se mu staly Litoměřice. Řeč je o Felixi Holzmannovi. Výstavu věnovanou právě této osobnosti najdete na místním hradě.

Kam o víkendu s dětmi: Na setmělý hrad v Litoměřicích či za katem na Kost

Víkendový program se stále více přesouvá z interiérů budov pod širé nebe. Nezbývá než doufat, že počasí nebude dělat naschvály a potěší slunečními paprsky. Sobota nabídne bezplatný vstup do řady českých i moravských muzeí, dále pak jarmarky nebo speciální zámecké i hradní prohlídky. Neděle bude ponejvíce příjemným pokračováním o den dříve započatých akcí.

Tipy na víkend: Mikuláš pod parou, vánoční trhy ve Valticích i na Lokti

O víkendu můžete přijít nasát vánoční atmosféru na hradech, zámcích i v parních vlacích. Z Dačic vyjíždí parní vlak s Mikulášem v sobotu. Vánoční trhy a jarmarky s lidovými zvyky si připravili na hradě Loket, Litoměřice, na Hamousově statku, zámku Valtice i Jánském vrchu a ve skanzenu Veselý Kopec. Prohlídky provoněné perníkem připravili na Grabštejně.

Tipy na víkend: Jablečné slavnosti, vinobraní, festival minipivovarů, Dny NATO

O víkendu můžete ochutnávat sladký burčák na vinobraní v pražských Vysočanech, Litoměřicích, Mělníku a na zámku Kačina. V sobotu se můžete těšit na česká a zahraniční piva na plzeňském festivalu minipivovarů. V Hostětíně se v neděli konají Jablečné slavnosti. Nadšenci letadel a vojenské a letecké techniky se mohou vydat do ostravského Mošnova na Dny NATO.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu - k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.